Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków

Oczyszczalnie biologiczne zamiast szamba – czy warto?

Najpopularniejszym sposobem odprowadzania ścieków na terenach, które nie są skanalizowane, wciąż jest szambo. Nieopłacalność i kłopotliwość takiego rozwiązania sprawia jednak, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych systemów oczyszczania ścieków i ich odprowadzania. Nic dziwnego, że również w Polsce rośnie popularność przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, przy czym obok zalet ekonomicznych inwestorzy doceniają je również za możliwość adaptacji do najbardziej różnorodnych warunków gruntowo-wodnych.
Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków - zdjęcie


Oczyszczalnie biologiczne ze studnią chłonną OP.SBR
Obok ekonomii i wszechstronności zastosowań, jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że oczyszczalnie ze złożem biologicznym są coraz popularniejsze. W czasach, w których tak dużo mówi się o konieczności poszanowania środowiska naturalnego i racjonalnego gospodarowania dostępnymi zasobami, przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków jak najbardziej wpisują się w proekologiczny trend. Przykładem mogą być oczyszczalnie biologiczne OP.SBR firmy Gama-Plastic – znane i sprawdzone systemy oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych z szeregiem nowatorskich rozwiązań, ułatwiających adaptację do różnorodnych warunków. Niski koszt zakupu urządzeń, ich bezawaryjna eksploatacja, a także łatwy i szybki montaż oraz nieskomplikowana obsługa stawiają urządzenia OP. SBR w czołówce wśród biologicznych oczyszczalni ścieków.

 

oczyszczalnie biologiczneOczyszczalnia OP2x1000 W-BOX.

 

Jak działa biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków OP.SBR? W osadniku wstępnym, do którego dopływają ścieki, poddawane są one sedymentacji, a następnie są cyklicznie porcjowane do komory reaktora, w gdzie są napowietrzane (proces ten odbywa się za pomocą dyfuzora, do którego doprowadzane jest powietrze z dmuchawy membranowej). W komorze odbywa sie naprzemiennie proces nitryfikacji i denitryfikacji w strefach tlenowych i beztlenowych. Następnie po komorze reaktora ścieki trafiają do osadnika wtórnego, gdzie mieszanina osadu czynnego osadza sie na dnie stożka, skąd nagromadzony osad jest zawracany do komory reaktora, a nadmiar cyklicznie do osadnika wstępnego.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że oczyszczoną w ten sposób wodę można użyć ponownie, np.  zagospodarować jako oczko wodne, gromadzić w zbiornikach retencyjnych albo odprowadzać do gruntu. W przypadku instalacji oczyszczalni biologicznej ze studnią chłonną, nadmiar wody ze studni może być okresowo wykorzystany do nawadniania działki za pomocą pompy umieszczonej na płycie lub w małym pojemniku. Urządzenia drenarskie typu tunele, pakiety czy studnia chłonna w oczyszczalni biologicznej nie tylko zastępują tradycyjną warstwę rozsączającą ze żwiru i rur PVC, ale i zapewniają kilkakrotnie większą powierzchnie i pojemność magazynowania. W efekcie wymagana powierzchnia terenu może być 2 do 5 razy mniejsza niż w przypadku żwiru czy kamieni.

 

oczyszczalnie biologiczne oczyszczalnie biologiczneOczyszczalnia na pakietach drenarskich OP-2x1000 PD (po lewej) i na tunelach drenarskich OP-2x1000 TD (po prawej).

 

Oczyszczalnie ze złożem biologicznym OPmicroMBBR
Innym systemem oczyszczania ścieków proponowanym przez firmę Gama Plastic jest OPmicroMBBR – rozwiązanie, w którym zastosowano biologiczne oczyszczanie ścieków ze złożem ruchomym napowietrzanym. Oczyszczalnia wyposażona jest w urządzenia automatyki i sterowania, które zapewniają stabilny przebieg procesów oczyszczania.
Zasada działania oczyszczalni ze złożem biologicznym OPmicroMBBR opiera się na przetwarzaniu i usuwaniu zanieczyszczeń przez tzw. biofilm, czyli błonę biologiczną, która zaczyna narastać w przeciągu kilku godzin po rozpoczęciu procesu oczyszczania. Biofilm narasta na elementach kształtek z tworzywa w całej objętości zbiornika reaktora, który jest zaprojektowany tak, aby utworzyć jak największą powierzchnię czynną, a zarazem optymalne warunki do życia dla różnych kultur mikroorganizmów. Zawieszony na cylindrycznych kształtkach  biofilm jest mieszany w komorze reaktora biologicznego za pomocą sprężonego powietrza z dmuchawy membranowej.
Zastosowanie ruchomego złoża biologicznego w oczyszczalni zapewnia jej stabilną pracę, przyjecie większych ładunków zanieczyszczeń oraz pomniejszenie kubatury reaktorów biologicznych. W tym wypadku nie ma też konieczności recyrkulacji osadu. Technologia ta sprawdzi się przy każdym kształcie reaktora, zapewniając wysoką odporność na zmiany pH i temperatury oraz redukcję osadu nadmiernego nawet o 50%.

 

oczyszczalnie biologiczne oczyszczalnie biologiczneOsadnik 300 litrów i studnia chłonna.

 

Oczyszczalnie biologiczne drenażowe
Jako przydomowe oczyszczalnie ścieków świetnie sprawdzają się też oczyszczalnie drenażowe. W tym systemie oczyszczanie ścieków zachodzi w dwóch następujących po sobie procesach. Najpierw w osadniku gnilnym są one wstępnie oczyszczane przy udziale bakterii beztlenowych i grawitacyjnego oddzielania cząstek i klarowane na filtrze zamontowanym w specjalnym koszu przy wylocie ścieków z osadnika. Następnie ścieki są biologicznie oczyszczane na złożach filtracyjnych układanych według określonych zasad w zależności od warunków terenowych. Może to być np. złoże drenażowe, studnia chłonna, złoże rozsączające w kopcu, złoże filtracyjne pionowe lub poziome, złoże trzcinowe.
Również w tym wypadku w wyniku zachodzących procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych dochodzi do rozwoju mikroorganizmów, które tworzą błonę biologiczną. Powoduje ona rozkład zanieczyszczeń organicznych na stałe i gazowe produkty nieorganiczne i na masę komórkową. Następnie, już w gruncie, zachodzą chemiczne procesy strącania zanieczyszczeń nieorganicznych, które – w zależności od warunków gruntowych – są gromadzone lub wymywane.

Za stosowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków przemawia wiele, przede wszystkim możliwość zbudowania ich na niewielkich działkach, na obszarach z wysokim poziomem wód gruntowych czy nawet na terenach górzystych. Jednak nie tylko trudny teren jest dziś jedynym bodźcem do inwestycji w biologiczne oczyszczalnie ścieków. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że koszty ich utrzymania są zdecydowanie niższe niż szamba, a dodatkowym bonusem jest możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gama-plastic.pl

Autor: Barbara Fride 2017-10-03 0 868 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
GAMA PLASTICświętokrzyskie
Green Water Solutions sp. z o.o.mazowieckie
Systemy wykorzystywania wody odzyskanej
2017-09-20 0 1050
Systemy wykorzystywania wody odzyskanej

Woda z odzysku Wzrost opłat za wodę i kanalizację jest dziś największym katalizatorem rozwoju nowych rozwiązań technicznych, które umożliwiają odzyskiwanie deszczówki czy ...

Indywidualny systemem oczyszczania ścieków
2017-06-07 0 2043
Indywidualny systemem oczyszczania ścieków

Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków – kanalizacja niskociśnieniowa Pierwszy system kanalizacji niskociśnieniowej LPS (skrót od Low Pressure Sewer), został zbudowany przez ...

Pasywne oczyszczalnie ścieków oraz systemy niskociśnieniowe FANN
2015-12-17 0 3699
Pasywne oczyszczalnie ścieków oraz systemy niskociśnieniowe FANN

Zdarza się, że jakiś budynek nie może zostać podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej, ponieważ jego posadowienie z dala od innych domów przekreśla opłacalność inwestycji. ...Studzienki przepompowni i zakończenia przydomowych studni wierconych
2015-12-07 0 3074
Studzienki przepompowni i zakończenia przydomowych studni wierconych

Zarówno przydomowe przepompownie ścieków, jak i pionowe odwierty dolnego źródła ciepła oraz studnie wiercone potrzebują zakończenia w postaci solidnej i odpornej na ...Jak wykorzystać deszczówkę?
2014-07-11 0 3795
Jak wykorzystać deszczówkę?

Dlaczego warto wykorzystywać deszczówkę? W dzisiejszych czasach, gdy wszędzie wokół nas znajdują się betonowe i asfaltowe powierzchnie utwardzane, w przyrodzie zakłócany ...

Produkty akustyczne do wykańczania wnętrz BARWA SYSTEM
2018-04-20 0 203
Produkty akustyczne do wykańczania wnętrz BARWA SYSTEM

Akustyka wnętrz W Polsce myśląc o przyjaznej akustyce wnętrz, często skupia się uwagę tylko na klasie pochłaniania dźwięków. Tymczasem odpowiednie dla ludzi warunki wewnątrz ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: