Jak zabezpieczyć przed osuwaniem brzeg, zbiornik retencyjny, skarpę?

Skuteczny sposób na zabezpieczenie skarpy

Skarpy, pagórki, strome brzegi jezior i stawów, stoki i rowy… ukształtowana ręką natury rzeźba terenu nie tylko cieszy oko, ale i przysparza niemałych problemów, bo osuwająca się po ulewie ziemia niszczy to, co znajduje się u podstawy zbocza. Jak skutecznie zabezpieczyć skarpę przed erozją? Często pochyłe powierzchnie się betonuje, jednak walory estetyczne takiego rozwiązania pozostawiają wiele do życzenia, ponadto nie przepuszczają wody i niemożliwe jest zasadzenie na nich większej roślinności. Jak więc ustabilizować nawierzchnię, a zarazem nie oszpecić terenu? Świetnym sposobem na zabezpieczenie przed osuwaniem brzegu czy skarpy są ekokratki geoSYSTEM, które pozwalają na pozostawienie terenów zielonych w takiej formie, w jakiej stworzyła je natura.
Jak zabezpieczyć przed osuwaniem brzeg, zbiornik retencyjny, skarpę? - zdjęcie


Geokrata na skarpie
Zjawiskiem naturalnym jest, że wszelkiego typu skarpy, stoki i rowy są narażone na występowanie erozji wodnej, do której dochodzi wtedy, kiedy woda niszczy powierzchnię terenu. Dzieje się tak najczęściej pod wpływem silnych opadów deszczu bądź powodzi. Jeśli teren nie ma wysokiej przepuszczalności, woda doprowadza do jego degradacji, dodatkowo zanieczyszczając wody powierzchniowe. Właśnie z myślą o wyeliminowaniu tych niepożądanych zjawisk powstał wyrób o nazwie geoSYSTEM S60s firmy geoPRODUCT, czyli geokrata na skarpy, zbocza, stoki, rowy melioracyjne, zbiorniki retencyjne drenaże wokół budynków i wszystkie powierzchnie wymagające i trudne w eksploatacji. Czym geokrata różni się od tradycyjnych rozwiązań, czyli np. betonowych płyt ażurowych, płyt chodnikowych czy kostki brukowej?
- Przede wszystkim kratka geoSYSTEM S60s wykonana jest z tworzywa w 100% pochodzącego z recyclingu i może być ponownie przetworzona, jest więc wyrobem ekologicznym i przyjaznym środowisku, a przy tym odpornym na działanie kwasów, ługów, soli drogowej, amoniaku, kwaśnych deszczy i alkoholi. W odróżnieniu od betonu ażurowa geokrata na skarpie, stoku i zboczu jest całkowicie wodoprzepuszczalna i zapewnia naturalny obieg wody, dzięki czemu wody opadowe przenikają do gruntu. W ten sposób redukuje się ryzyko wystąpienia powodzi oraz uszkodzenia terenu spowodowanego obfitymi opadami. Ponadto nie dochodzi do spływów błota i zatykania rowów. Skarpa zabezpieczona geokratą może być też obsadzona roślinnością, przez co kratka staje się praktycznie niewidoczna, co w przypadku betonu jest oczywiście niemożliwe – mówi Karolina Grzesiek z firmy geoPRODUCT.

Liczby mówią zresztą same za siebie – w przypadku powierzchni zabetonowanej, roślinnością można pokryć maksymalnie jej 40%, kratkę geoSYSTEM obsadzimy roślinnością nawet w 80-90%. Ważnym aspektem jest też cena. Choć koszt betonu i kratki z tworzywa jest porównywalny, to jednak nakłady ponoszone na ułożenie i transport są zdecydowanie niższe w przypadku lekkiego materiału (za przetransportowanie betonu zapłacimy pięć razy więcej niż za transport kratki; jej ułożenie kosztuje o ok. 30% mniej niż ułożenie betonu). Po stronie zalet geokraty stosowanej jako zabezpieczenie skarpy, umocnienie brzegów stawu, rowu melioracyjnego czy zbiornika retencyjnego warto też wymienić elastyczność i równomierne przenoszenie siły pod wpływem nacisku, nieosiągalne w przypadku betonu, co prowadzi do jego częstych uszkodzeń.
Umacnianie brzegów stawu ekokratą jest również skuteczniejsze niż budowa pionowych ścianek palisadowych wykonanych z kołków drewnianych i płyt betonowych, bo na skutek działania wody drewno zaczyna gnić. W efekcie i tak dochodzi do erozji brzegu i naturalnego zeskosowania skarpy. W odróżnieniu od geokraty zastosowanej jako zabezpieczenie skarpy przed erozją, ścianka palisadowa uniemożliwia też faunie i florze swobodny ruch pomiędzy wodą a lądem, stając się trudną do pokonania barierą.

Jak zabezpieczyć brzeg przed osuwaniem – krok po kroku
Układanie krat geoSYSTEM S60s jest bardzo proste i – inaczej niż przy układaniu ciężkich betonowych płyt – nie wymaga stosowania specjalistycznych maszyn. Na początku należy oczyścić teren z roślinności i wyrównać. Na tak przygotowane podłoże układa się rzędami kraty (każda krata posiada kieszenie na kotwy mocujące ją do podłoża), kierując zapięcia w dół skarpy, a następnie łączy się w całość dzięki specjalnym zaczepom. Aby dopasować kratkę do terenu można ją dowolnie dociąć, a następnie przymocować do podłoża plastikowymi kotwami o długości 24 cm, 38 cm lub 50 cm, przy czym sposób mocowania dobiera się w zależności od rodzaju gleby oraz nachylenia skarpy. Gotową nawierzchnię wypełnia się na koniec glebą próchnicową lub kruszywem. W otworach kraty można zasadzić rośliny lub zazielenić je mieszanką traw na skarpy (np. geoSANDY).

Film z montażu geokraty na skarpie:

- Nasze kratki do zadań specjalnych sprawdziły się już w wielu, również bardzo trudnych realizacjach. Z ich wykorzystaniem zabezpieczono m.in. zbiornik retencyjny na terenie elektrowni w Koninie w sposób pozwalający na bezpieczne magazynowanie nadmiarów wody z zagwarantowaniem wygodnego dostępu. Opis realizacji.
W ten sam sposób przed erozją i działaniem czynników zewnętrznych zabezpieczono też nawierzchnię wokół Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar w Poznaniu.
- Dzięki wypełnieniu kratki kruszywem zagwarantowane jest dobre przenikanie wody do gruntu, a zarazem estetyczny wygląd nawierzchni wokół – mówi Karolina Grzesiek z geoPRODUCT Sp. z o.o.

 

zabezpieczenie skarpyfot. geoPRODUCT

 

Ułożenie ekokratki geoSYSTEM S60s stało się też sposobem na zabezpieczenie skarpy na Górze Przemysława w części Starego Miasta Poznania, gdzie ważne było, aby zachować zielony charakter przestrzeni, a zarazem umożliwić zwiększony ruch pieszy. Do podłoża umocowano ją kotwami geoPIN, które dzięki swej szerokości doskonale przytwierdziły ekokraty na pochyłej powierzchni.
Geokrata to nie tylko sposób na zabezpieczenie skrapy przed erozją czy umacnianie brzegów stawu. Przytwierdzona do podłoża kotwami z tworzywa kratka geoSYSTEM S60s sprawdzi się także jako zabezpieczenie przed obsuwaniem rowów melioracyjnych. Dzięki temu, że kratki zarastają trawą, jej korzenie utrzymują ziemię w miejscu i dodatkowo wzmacniają rów, zabezpieczając przed zapychaniem odpływu.

 

zabezpieczenie skarpy zabezpieczenie skarpyPrzed i po / fot. geoPRODUCT

 

Tradycyjne sposoby na zabezpieczanie skarp, rowów melioracyjnych, zbiorników retencyjnych czy umacniania brzegów stawów, choć stosowane od lat, powoli wypierane są przez nowsze rozwiązania. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo czas pokazał, że zarówno betonowanie pochyłych powierzchni, jak i budowa na nich pionowych ścianek palisadowych to techniki, które mają sporo wad, zwłaszcza na trudnych nawierzchniach. Kratki skarpowe geoSYSTEM S60s świetnie sprawdzą się nawet na najbardziej skomplikowanych powierzchniach, są ponadto dużo łatwiejsze podczas montażu, a także przyjazne środowisku naturalnemu.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.geoproduct.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-10-02 0 1760 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
BRUK-BET® Sp. z o.o.małopolskie
geoPRODUCT Sp. z o.o.wielkopolskie
Ekologiczny podjazd do garażu
2018-02-20 0 1333
Ekologiczny podjazd do garażu

Ekokratka to idealny materiał na podjazd do garażu, wjazd na posesję, parking, plac przed siedzibą firmy czy drogę pożarową. Ze względu na swoje właściwości idostępność w ...

Aranżacja przestrzeni wokół domu
2017-09-27 0 1196
Aranżacja przestrzeni wokół domu

Ogród wielofunkcyjny Funkcja reprezentacyjna, gospodarcza, rekreacyjno-wypoczynkowa, komunikacyjna, izolacyjna, użytkowa... jeśli chodzi o spektrum ról, jakie możemy przypisać ...

Designerskie pomysły na taras i ogród
2017-09-19 0 2118
Designerskie pomysły na taras i ogród

Beton jest symbolem niezniszczalności. Jego trwałość i łatwość pielęgnacji zapewniły mu na długie lata dominację w przestrzeni miejskiej. Po latach zapomnienia betonowe płyty przeżywają ...Kolorowa kostka brukowa wokół domu
2017-05-17 0 2200
Kolorowa kostka brukowa wokół domu

Dlaczego warto stosować kostkę brukową? Nawierzchnie z kostki brukowej mają wiele zalet. Są przede wszystkim trwałe, odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Niewielkie elementy kostki ...Kompleksowe usługi brukarskie
2015-03-31 0 5647
Kompleksowe usługi brukarskie

Usługi brukarskie – dobrze wybierz dostawcę W XXI wieku klienci wszystkich branż stali się bardzo wymagający, co jest skutkiem powszechnego dostępu do różnych towarów i ...

Rusztowania elewacyjne i lekkie systemy szalunkowe
2018-03-21 0 61
Rusztowania elewacyjne i lekkie systemy szalunkowe

Rusztowania fasadowe (elewacyjne) ramowe, rusztowania modułowe Rusztowania ramowe, fasadowe, lekkie systemy szalunkowe... szeroka oferta rynkowa w niczym nie przypomina rozwiązań, jakie ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: