Systemy wykorzystywania wody odzyskanej

Jak odzyskać wodę deszczową i co to jest woda szara?

W naszej strefie klimatycznej ryzyko wystąpienia suszy nie jest bardzo wysokie, jednak nie oznacza to, że nie warto w związku z tym oszczędzać wody. Jeśli nie przemawiają do nas względy ekologiczne, czyli kurczące się gwałtownie zasoby wód gruntowych, to warto pomyśleć o ekonomii. Prosty rachunek pokazuje, że zagospodarowanie wody opadowej czy wody szarej w Polsce, choć z pewnością nie aż tak powszechne jak w wielu krajach Europy Zachodniej, bardzo się opłaca. Jak wykorzystywać deszczówkę? Co to jest woda szara i jaki można zrobić z niej użytek? Podpowiedzi i gotowe rozwiązania podsuwa firma Green Water Solutions, która jest przedstawicielem na Polskę firmy Green Life, specjalizującej się w realizacji złożonych projektów z zakresu odzyskiwania wody deszczowej i szarej.
Systemy wykorzystywania wody odzyskanej - zdjęcie


Woda z odzysku
Wzrost opłat za wodę i kanalizację jest dziś największym katalizatorem rozwoju nowych rozwiązań technicznych, które umożliwiają odzyskiwanie deszczówki czy ponowne wykorzystywanie ścieków. Coraz częściej uświadamiamy też sobie, że wielkim marnotrawstwem jest spłukiwanie toalety czy podlewanie ogrodu wodą o jakości wody pitnej. Nic dziwnego, że również w Polsce powstaje coraz więcej obiektów wznoszonych zgodnie ze standardami certyfikacji ekologicznej BREEAM czy LEED, w których racjonalne gospodarowanie wodą jest oczywistością i koniecznością zarazem.
Co istotne, stosowanie w Polsce wody szarej i deszczówki (np. do spłukiwania toalet czy jako wody do podlewania ogrodu i zieleni) jest dozwolone przez przepisy prawa, choć brakuje bardzo precyzyjnych regulacji co do samej jakości wody. W praktyce w przypadku wody deszczowej najczęściej wystarczająca jest filtracja wielostopniowa połączona z filtracją na węglu aktywnym i (opcjonalnie) z dezynfekcją UV, zaś w przypadku wody szarej – napowietrzanie, ultrafiltracja i dezynfekcja UV. Warto też pamiętać, że oba rozwiązania – odzyskiwanie deszczówki i wody szarej – świetnie się uzupełniają, przez co warto stawiać właśnie na ich łączne stosowanie.

Recycling wody szarej – to, co się opłaca!
Zgodnie z ustaleniami ogólnoeuropejskimi, woda szara to woda zabrudzona, wolna od fekaliów, czyli np. taka, którą wykorzystano do umycia rąk, kąpieli, prania, mycia naczyń i która w ograniczonym stopniu może być użyta ponownie. Gdzie? Na przykład do spłukiwania toalet, jako woda do podlewania ogrodów i zielenie, do sprzątania czy prania.
Firma Green Water oferuje kompletny system recyclingu wody szarej, w którym za odpowiednie oczyszczenie wody bez użycia chemikaliów odpowiada specjalna BioMembrana (o gwarantowanej wydajności 99,999%), gdzie dokonuje się proces ultrafiltracji. Zapewnia ona całkowite oddzielenie biomasy z oczyszczonej wody szarej, która jest dzięki temu w pełni wolna od cząstek stałych wskutek całkowitego zablokowania bakterii i zarazków. Tak oczyszczona woda jest przechowywana w zbiorniku Clearwater.

 

systemy wykorzystywania wody odzyskanejfot. Green Water Solutions

 

Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w dużych budynkach o wysokim zużyciu wody: w biurowcach, hotelach, budynkach mieszkaniowych i użyteczności publicznej, a także na stacjach PKP i PKS. Odzyskiwanie wody szarej polecane jest wszędzie tam, że woda jest droga i trudno dostępna, a dodatkową korzyścią płynącą z zastosowania takiego rozwiązania jest zmniejszenie obciążenia szamba, ponieważ woda używana jest jeszcze raz. Istnieją też różne opcje doboru systemu: instalacje wewnątrz budynków lub zewnętrzne instalacje z podziemnymi zbiornikami o różnych pojemnościach. Ponieważ firma Green Water dobiera system do wydajności dobowej ilości ścieków, która może zostać zebrana i odzyskana, jest to źródło odnawialne.

Jak zbierać wodę deszczową?
W budynkach mieszkalnych, biurowcach, magazynach i wszystkich obiektach, które posiadają duży dach, sprawdzi się zaprojektowana i opatentowana przez GreenLife technologia filtra Biovitor, która pozwala na odzyskiwanie wody deszczowej. System umożliwia uzyskanie bezwonnej i higienicznie bezpiecznej wody deszczowej, i stosowany jest on obecnie także w krajach rozwijających, a także wszędzie tam, gdzie jest problem z zagospodarowaniem wód deszczowych. Jak wygląda proces oczyszczania? Otóż odbywa się on w kilku krokach. Najpierw Biovitor oczyszcza wodę deszczową w zbiorniku w wyniku emisji do jego wnętrza przez regulowany wylot nieorganicznych składników. W optymalnie zaprojektowanym zbiorniku tlen z wody deszczowej ma biologicznie oczyszczający wpływ na wodę, a cienka warstwa osadu tworząca się w zbiorniku powoduje biologiczny rozkład materii organicznej (np. liście z drzew liściastych). Zbiornik Biovitor zawiera specjalne składniki zwiększające efekt oczyszczania tlenu, optymalizując całość procesu. Jest on wykonany z przyjaznego polietylenu i charakteryzuje się przede wszystkim 100% odzyskiwaniem deszczówki, praktyczną i łatwą obsługą, a także bezobsługowym działaniem. Zbiornik może być wybudowany w dowolnym momencie i posiada możliwość rozbudowy dla prawie wszystkich systemów wody deszczowej. Jest również bardzo efektywny jeśli chodzi o koszty eksploatacji, ponieważ jego czyszczenie konieczne jest zaledwie raz na 10 lat.

 

systemy wykorzystywania wody odzyskanejfot. Green Water Solutions

 

Oszczędzaj wodę z głową!
Konieczność racjonalnego wykorzystywania deszczówki i wody szarej, w Polsce również staje się sprawą oczywistą. Warto jednak pamiętać, że sprawność samych urządzeń – czy to przeznaczonych do recyclingu wody szarej, czy też do wykorzystywania wody deszczowej, to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest też, aby systemy były dopasowane do realnych potrzeb i możliwości. Firma Green Water Solutions obok gotowych rozwiązań, czyli kompletnych systemów do odzyskiwania wody deszczowej i szarej, dostarcza również pełne doradztwo oraz kompleksowe wsparcie dla projektantów. Mogą to być różnego typu systemy, na przykład odzysk wody deszczowej połączony z jej retencją, centrale deszczowe aris, zagospodarowanie wody szarej i dodatkowy magazyn deszczówki (co uznawane jest za rozwiązanie optymalne), a także – w przypadku wody deszczowej – oczyszczanie wody wpływającej do zbiorników magazynowych z dachu i magazynowanie w wodzie szarej czy układ, który odzyskuje przyjętą z góry dobową ilość ścieku. Dużym argumentem przemawiającym za inwestycją w systemy wykorzystania wody odzyskanej jest też zwrot wydatków poniesionych na zakup urządzeń, które zwracają się w ciągu 5-7 lat.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.greenlife-polska.pl, www.greenwatersolutions.pl

Autor: Barbara Fride 2017-09-20 0 1050 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
GAMA PLASTICświętokrzyskie
Green Water Solutions sp. z o.o.mazowieckie
Systemy wykorzystywania wody odzyskanej
2017-09-20 0 1050
Systemy wykorzystywania wody odzyskanej

Woda z odzysku Wzrost opłat za wodę i kanalizację jest dziś największym katalizatorem rozwoju nowych rozwiązań technicznych, które umożliwiają odzyskiwanie deszczówki czy ...

Indywidualny systemem oczyszczania ścieków
2017-06-07 0 2043
Indywidualny systemem oczyszczania ścieków

Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków – kanalizacja niskociśnieniowa Pierwszy system kanalizacji niskociśnieniowej LPS (skrót od Low Pressure Sewer), został zbudowany przez ...

Pasywne oczyszczalnie ścieków oraz systemy niskociśnieniowe FANN
2015-12-17 0 3699
Pasywne oczyszczalnie ścieków oraz systemy niskociśnieniowe FANN

Zdarza się, że jakiś budynek nie może zostać podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej, ponieważ jego posadowienie z dala od innych domów przekreśla opłacalność inwestycji. ...Studzienki przepompowni i zakończenia przydomowych studni wierconych
2015-12-07 0 3074
Studzienki przepompowni i zakończenia przydomowych studni wierconych

Zarówno przydomowe przepompownie ścieków, jak i pionowe odwierty dolnego źródła ciepła oraz studnie wiercone potrzebują zakończenia w postaci solidnej i odpornej na ...Jak wykorzystać deszczówkę?
2014-07-11 0 3795
Jak wykorzystać deszczówkę?

Dlaczego warto wykorzystywać deszczówkę? W dzisiejszych czasach, gdy wszędzie wokół nas znajdują się betonowe i asfaltowe powierzchnie utwardzane, w przyrodzie zakłócany ...

Produkty akustyczne do wykańczania wnętrz BARWA SYSTEM
2018-04-20 0 203
Produkty akustyczne do wykańczania wnętrz BARWA SYSTEM

Akustyka wnętrz W Polsce myśląc o przyjaznej akustyce wnętrz, często skupia się uwagę tylko na klasie pochłaniania dźwięków. Tymczasem odpowiednie dla ludzi warunki wewnątrz ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: