Wentylacja garażu podziemnego

Detektory gazu LPG i CO

Nowoczesne budynki użyteczności publicznej, zabudowa wielorodzinna w centrach i na obrzeżach dużych miast standardowo wyposażane są w garaże podziemne. W dużej mierze ma na to wpływ czynnik ekonomiczny, ale też wygoda użytkowników i mieszkańców. Jednym z rozwiązań, które zapewnia bezpiecznie korzystanie z tego typu obiektów są systemy detekcji tlenku węgla (CO) i propan-butanu (LPG), współpracujące z systemami mechanicznej wentylacji bytowej.
Wentylacja garażu podziemnego - zdjęcie


Jak działają detektory gazu LPG?
Detektory CO i LPG to urządzenia pozwalające bezpiecznie korzystać z garaży podziemnych. Jaka jest ich zasada działania?
- Zadaniem detektora jest uruchomienie wentylacji bytowej i przewietrzenie garażu w przypadku, gdy stężenie danego gazu, w tym przypadku CO lub LPG, przekroczy zadany poziom. Progi alarmowe ustawiane są fabrycznie, zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi – wyjaśnia Krzysztof Chmielewski, jeden ze współwłaścicieli firmy Gazex. W bardzo dużych obiektach, detektory można połączyć tak, aby sterowały wybranymi strefami. Gdy stężenie gazu wzrośnie, to wentylacja zostanie uruchomiona tylko w danej strefie, a nie w całym garażu, co oczywiście w prosty sposób przekłada się na oszczędność energii.
Elementem bezpośrednio odpowiedzialnym za wykrycie gazu jest sensor zamontowany wewnątrz obudowy detektora. Gaz musi do niego dotrzeć na drodze dyfuzji. W detektorach garażowych standardowo stosowane są sensory półprzewodnikowe. Ich zaletą jest niezawodność i długowieczność.

 

detektory gazu lpg i co detektory gazu lpg i co detektory gazu lpg i coModuł z sensorem elektrochemicznym, z sensorem infrared i z sensorem katalitycznym.

 

W zależności od architektury i powierzchni garażu podziemnego oraz ilości stref pożarowych stosowane są dwa rodzaje wentylacji bytowej – kanałowa lub strumieniowa. Ma ona zapewnić bezpiecznie użytkowanie garażu.
- Niezależnie od rodzaju zastosowanej wentylacji mechanicznej najprostszym i najbardziej niezawodnym rozwiązaniem są specjalnie zaprojektowane do tego typu obiektów detektory serii WG.EG – WG-15.EG wykrywający LPG i WG-22.EG wykrywający CO. Zaprojektowano je jako urządzenia o 3 progach zadziałania (3 poziomy stężenia gazów). W zależności od potrzeb detektory mogą być wykonane w wersji 230 V, 24 V lub 12 V – wyjaśnia Krzysztof Chmielewski. Elementem dodatkowym są tablice świetlne informujące użytkowników o potencjalnym zagrożeniu. Niewskazane jest stosowanie sygnalizatorów akustycznych lub optyczno-akustycznych, które mogą być interpretowane jako alarm pożarowy lub inne zagrożenie.

 

detektory gazu lpg i co detektory gazu lpg i coAutonomiczny detektor typu WG.EG.

 

Zastosowane w detektorach serii WG.EG sensory półprzewodnikowe, oprócz niezawodności, posiadają jeszcze jedną ważną zaletę – są tanie w eksploatacji. W odróżnieniu od często stosowanych w garażach podziemnych detektorów z sensorem elektrochemicznym, sensory półprzewodnikowe wymagają kalibracji co 3 lata, a ich żywotność szacowna jest na 10 lat.
Warto też podkreślić prostotę montażu czujników gazu LPG i CO. Zacisk typu samokleszczującego umożliwia podłączenie przewodem z żyłą wielodrutową (przewód typu linka) bez tulejki zaciskowej. Istnieje również możliwość podłączenia przewodem jednodrutowym. Taki typ zacisku pozwala na demontaż płytki elektroniki bez konieczności rozłączania przewodów.

 

detektory gazu lpg i co detektory gazu lpg i coRys. 2. Zacisk typu samokleszczującego.

 

- Zgodnie z potrzebami użytkowników, system detekcji można skonfigurować jako 3-progowy lub 2-progowy (sygnalizacja przekroczenia dwóch lub trzech różnych stężeń gazu) z sygnalizacją AWARIA. Jeżeli monitorowany garaż jest zlokalizowany w obiekcie typu Inteligentny Budynek, informację o włączeniu wentylacji można przesłać do centrali BMS (Building Management System)  wykorzystując jej wejścia dwustanowe – mówi Krzysztof Chmielewski.
Ponieważ czujnik gazu LPG musi znajdować się nisko nad podłogą, firma Gazex oferuje wykonane ze stali nierdzewnej osłony rurowe, zabezpieczające urządzenie przed uszkodzeniem mechanicznym.

Kalibracja czujników gazu i tlenku węgla
Niezależnie od różnic w budowie, zakresach pomiarowych i żywotności, każdy z sensorów w miarę upływu czasu wymaga okresowych korekt wskazań, czyli kalibracji, która polega na poddaniu sensora działaniu mieszaniny określonego gazu z powietrzem, a następnie na wyregulowaniu go.
- Ważne, aby kalibracja była wykonana zgodnie z procedurą określoną przez producenta, bo tylko on wie, jaka jest konstrukcja i parametry pracy sensora, dzięki czemu jest też w stanie określić warunki kalibracji zapewniające prawidłowe wskazania. Ważne też, aby kalibrację wykonała osoba kompetentna, posiadająca nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale także niezbędny sprzęt – radzi Krzysztof Chmielewski.
Kierowanie się tylko i wyłącznie ceną podczas wyboru firmy, która wykona kalibrację, może skutkować niewłaściwym wyregulowaniem, a tym samym – utratą skuteczności detektora gazu LPG i tlenku węgla. Dlatego, jak radzą eksperci z firmy Gazex, warto dokładnie sprawdzać, komu powierzamy wykonanie obsługi.
Aby ułatwić kalibrację sensorów oraz obniżyć jej koszt, wszystkie detektory firmy Gazex wyposażone są w wymienny moduł sensora. Dzięki temu użytkownik może go samodzielnie wymontować i przekazać do kalibracji lub wymienić go na moduł już skalibrowany, bez konieczności demontażu detektora z instalacji. W przypadku detektorów WG.EG koszt zakupu nowego modułu sensora jest niższy od kosztu ponownej kalibracji zdemontowanego urządzenia.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gazex.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-08-23 0 285 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ACO sp. z o.o. sp. komandytowawielkopolskie
GAZEXmazowieckie
Legrand Polska Sp. z o.o.śląskie
Systemy domofonowe i wideodomofonowe ACO
2017-08-01 0 903
Systemy domofonowe i wideodomofonowe ACO

Prawdziwy test to codzienność Odpowiedź na pytanie - czy domofon naprawdę zdał egzamin, pojawi się już w pierwszych tygodniach jego użytkowania. Codzienna eksploatacja jest prawdziwym ...

Domofon, wideodomofon - jaki wybrać?
2016-10-03 0 2689
Domofon, wideodomofon  - jaki wybrać?

Projektanci, architekci, deweloperzy oraz instalatorzy, którzy decydują o wyborze systemu domofonowego, powinni uwzględnić kilka podstawowych kryteriów, tym bardziej, że szeroka ...

Inteligentne sterowanie bramą i drzwiami
2016-06-08 0 1288
Inteligentne sterowanie bramą i drzwiami

Producent bram, drzwi i ogrodzeń Wiśniowski przygotował specjalną promocję dla swoich klientów. Przy zakupie produktów marki Wiśniowski: bramy garażowej UniTherm, drzwi ...Osprzęt i automatyka domowa Legrand
2015-09-29 0 2697
Osprzęt i automatyka domowa Legrand

Wśród szeregu popularnych gniazd wtyczkowych w wersji pojedynczej i podwójnej do instalacji w ramkach pojedynczych i wielokrotnych, znajdziemy tu również kompletną ofertę ...Siłowniki do bram skrzydłowych Nice
2015-08-07 0 3581
Siłowniki do bram skrzydłowych Nice

Na polskich posesjach królują przede wszystkim klasyczne bramy skrzydłowe. Zdecydowana większość użytkowników decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na to, że bramy ...

Kontrolery automatyki domowej i włączniki Vitrum
2015-06-11 0 3986
Kontrolery automatyki domowej i włączniki Vitrum

Funkcjonalność to cecha, na którą inwestorzy kładą największy nacisk w zakresie automatyki domowej i sterowanie urządzeniami. Odpowiednia ilość funkcji, niezawodność, integracja ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: