Kotły z 5 klasą emisji

Nowe kotły na pellet i ekogroszek firmy METAL-FACH Technika Grzewcza

Polską tradycją jest burza medialna tocząca się zimą wokół chmury smogu, która wisi nad naszymi głowami. Głównym problemem jest mała świadomość użytkowników kotłów węglowych, w których spalane są śmieci i paliwa niskiej jakości. Same urządzenia nie są problemem, ale ich nieodpowiednie użytkowanie i niestosowanie się do zaleceń producenta oraz brak ogólnej wiedzy o sposobach spalania paliw stałych. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej słyszymy o konieczności zwrócenia się w stronę ekologicznych urządzeń grzewczych czy o kotłach z 5 klasą emisji. Co to znaczy, że kocioł jest niskoemisyjny? Jakiego typu paliwo możemy w nim spalać? Odpowiedzi pokażemy na przykładzie kotłów na ekogroszek i pellet – nowości z oferty firmy METAL-FACH Technika Grzewcza.
Kotły z 5 klasą emisji - zdjęcie


5 klasa emisji – kotły ekologiczne
W 2012 roku w Polsce zaczęła obowiązywać norma PN-EN 303:5 2012, która w porównaniu do przepisów wcześniej obowiązujących znacząco obniżyła graniczne progi emisyjne dla kotłów na paliwa stałe. Cel jest jeden – wymusić na producentach urządzeń takie rozwiązania konstrukcyjne, dzięki którym kotły będą jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Spośród wyróżnianych przez wspomnianą normę trzech klas kotłów o ściśle określonych wartościach emisji i sprawności cieplnej, najlepszymi parametrami wyróżniają się kotły z 5 klasą, w których spalane są takie paliwa jak ekogroszek czy pellet.  

 

kotły na pellet i ekogroszekfot. METAL-FACH

 

Właśnie w 5, najwyższej klasie plasują się też nowe kotły na ekogroszek i pellet firmy METAL-FACH Technika Grzewcza, dzięki czemu zaliczają się one również do samorządowych programów na wymianę starych niskosprawnych i nieekologicznych kotłów w sieciach ciepłowniczych.
W ofercie firmy znajdziemy ponadto inne ekologiczne kotły centralnego ogrzewania, m.in. SEG, SEG PLUS (kotły na ekogroszek), SEG BIO, SEP, SD DUO BIO (kotły na pellet).

 

kotły na pellet i ekogroszek kotły na pellet i ekogroszekKotły z klasą 5: SD DUO BIO oraz SEG / fot. METAL-FACH

 

SMART BIO-EFFECT
Kocioł na pellet z zapalarką automatyczną i palnikiem wrzutkowym. SMART BIO-EFFECT uzyskał certyfikat 5 klasy wg normy PN EN 303-5:2012. Ponadto kotły o mocy 16 kW oraz 30 kW posiadają certyfikat zaświadczający o tym, że spełniają wymagania rozporządzenia dyrektywy ECODESIGN (którym do 2020 roku będą musiały się legitymować wszystkie urządzenia grzewcze dopuszczone do sprzedaży).
SMART BIO-EFFECT to kotły o klasie efektywności A+, które produkowane są w mocach od 16 kW do 30kW, dzięki czemu powierzchnia możliwa do ogrzania wynosi aż 300 m². Aby zwiększyć komfort obsługi, kocioł na pellet z zapalarką jest wyposażony w pojemny zasobnik paliwa o kubaturze 240 l.

 

kotły na pellet i ekogroszekfot. METAL-FACH

 

SMART EKO-CARBON
Ten model wyposażony został w palnik retortowy na ekogroszek i umożliwia spalanie paliwa o granulacji od 5 do 25 mm. Oprócz certyfikatu 5 klasy kocioł uzyskał również certyfikat ECODESIGN. W urządzeniu zostały zamontowane zabezpieczenia w postaci krańcówek na wszystkich drzwiczkach oraz w zasobniku, zgodnie z normą 5 KLASY PN-EN 303-5 2012. Dzięki tego rodzaju zabezpieczeniom kocioł podczas otwarcia drzwiczek przerywa pracę wentylatora nadmuchowego oraz podajnika paliwa. Jest to jedna z kilkunastu opcji, które zapewniają bezpieczeństwo pracy urządzenia.

 

kotły na pellet i ekogroszekfot. METAL-FACH

 

Zdalne sterowanie kotłem CO
Oba modele kotłów z 5 klasą emisji w standardzie wyposażone są w dotykowy sterownik PLATINUM. Jest to zaawansowany układ mikroprocesorowy, który zapewnia efektywność pracy kotła i niemal w pełni automatyzuje jego pracę. Dzięki wbudowanym dodatkowym funkcjom, do kotła można podłączyć moduł SONDY LAMBDA, który optymalizuje proces spalania oraz wężownicę schładzającą odpowiadającą za bezpieczeństwo kotła przed przegrzaniem.

 

kotły na pellet i ekogroszekfot. METAL-FACH

 

Wśród urządzeń współpracujących z kotłem znajduje się także moduł internetowy ecoNET, dzięki któremu można zdalnie sterować kotłem CO za pomocą komputera czy innych urządzeń mobilnych. Dotykowy termostat pokojowy PLATINUM TOUCH współpracujący ze sterownikiem PLATINUM odgrywa rolę dodatkowego panelu do sterowania regulatorem czy też regulacją temperatury w wybranych pomieszczeniach.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.metalfachtg.com.pl

Autor: Barbara Fride 2017-07-19 0 2044 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Enerbau Ogrzewania Na Podczerwieńkujawsko-pomorskie
Legalett Polska Sp. z o.o.pomorskie
Lumo Technika Grzewczawielkopolskie
METAL-FACH Technika Grzewcza podlaskie
OJ Electronics A/Sdolnośląskie
PPUH DREWART-ENERGY Sp. z o.o.mazowieckie
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Metalbetświętokrzyskie
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.śląskie
Shareproject S.C.
SUPRATERM Józef Nocońśląskie
Zakłady Górniczo - Metalowe ZĘBIEC w Zębcu Spółka Akcyjnaświętokrzyskie
Jak dobrać kocioł C.O.?
2017-11-21 0 1107
Jak dobrać kocioł C.O.?

Globalne ocieplenie, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, wymierające gatunki to nie Twoja sprawa? Wręcz przeciwnie! Skutki ekspansywnej i niszczącej ingerencji człowieka w środowisko naturalne ...

Promienniki kwarcowo-halogenowe
2017-11-08 0 548
Promienniki kwarcowo-halogenowe

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że właściwy dobór urządzeń i wykonanie odpowiedniego projektu powinno być zlecane wykwalifikowanym fachowcom/ projektantom ogrzewania promiennikami ...

Pompy ciepła do ogrzewania domu
2017-10-25 0 1724
Pompy ciepła do ogrzewania domu

Jak wykorzystać energię ze środowiska do ogrzania domu? Jeśli chodzi o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, pompy ciepła sąniedoścignione. Pobierają ciepło z wód ...Kocioł na pellet 10 kW
2017-10-12 0 1606
Kocioł na pellet 10 kW

Podjęcie decyzji o wyborze kotła nie zawsze jest łatwe. Często sugerujemy się ceną, wierząc, że droższe urządzenie na pewno będzie lepsze. Choć czynnik ten jest bardzo ważny, to jednak ...Ekonomiczne ogrzewanie budynku z systemem i aplikacją SALUS Smart Home
2017-08-28 0 826
Ekonomiczne ogrzewanie budynku z systemem i aplikacją SALUS Smart Home

Jak ekonomicznie sterować ogrzewaniem? Zapewne ilu specjalistów, tyle odpowiedzi na to pytanie. Z kolei jak wielu producentów przy zakupie regulatorów czy systemów ...

Kocioł kondensacyjny – czy warto w niego inwestować?
2017-08-24 0 1023
Kocioł kondensacyjny – czy warto w niego inwestować?

Koszty ogrzewania w Polsce, gdzie sezon grzewczy trwa pół roku albo i dłużej, pochłaniają nierzadko lwią część domowego budżetu, obejmują także znaczny procent kosztów ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: