Energooszczędne i pasywne domy z drewna

Technologia w służbie energooszczędności

Optymalizacja kosztów utrzymania domu to zdecydowanie więcej niż pusty slogan, powtarzany i lansowany przez firmy oferujące energooszczędne rozwiązania. Redukcja nakładów ponoszonych na ogrzewanie domu korzystnie odbija się przede wszystkim na portfelach jego mieszkańców, nic więc dziwnego, że również w Polsce powstaje coraz więcej obiektów wykonanych w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Z czego budować domy energooszczędne? Jaka jest najlepsza izolacja domu pasywnego? Odpowiedzi poszukamy w ofercie firmy PARTNER ze Szczecina, która produkuje m.in. domy energooszczędne z drewna, prefabrykowane domy pasywne i domy drewniane w technologii szkieletowej.
Energooszczędne i pasywne domy z drewna - zdjęcie


Dlaczego dom energooszczędny?
Zastanawiając się nad tym, czy i dlaczego dom energooszczędny miałby nam się opłacić, najpierw trzeba sobie uświadomić, że głównym kosztem utrzymania budynku jest koszt energii potrzebnej do jego ogrzewania. Jest to wydatek, który będziemy zmuszeni ponosić rok w rok, przez cały okres użytkowania domu. Już choćby z tego powodu warto postawić na takie budownictwo, które te nieuniknione wydatki zredukuje do minimum, czyli zdecydować się na wzniesienie domu w standardzie energooszczędnym lub pasywnym.
Z czego budować domy energooszczędne, aby za najwyższy komfort życia nie płacić wysokich rachunków? Jaki materiał sprawdzi się tu najlepiej?
- Zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło wyróżniają się energooszczędne domy z drewna – mówi Bartłomiej Jaworski z firmy PARTNER. - Produkowane przez nas domy energooszczędne zostały stworzone z myślą o maksymalnym ograniczeniu strat ciepła i energii dzięki wykorzystaniu technologii ciepłego szkieletu drewnianego, w którym cały przekrój ściany stanowi warstwa izolacji termicznej – dodaje.
Dzięki naturalnym właściwościom konstrukcji szkieletowych, które posiadają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i stosunkowo niewielkim nakładom kosztów na etapie produkcji oraz budowy budynek spełnia rygorystyczne normy standardu energooszczędnego NF 40. W domu energooszczędnym z drewna niezwykle istotna jest też izolacja przegród zewnętrznych, zwarta forma budynku, jakość zastosowanej stolarki okiennej i drzwiowej oraz optymalny układ wnętrz, który wykorzystuje naturalną energię słoneczną i pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem i oświetleniem.

 

domy pasywne z drewnafot. PARTNER

 

- Dbałość o najmniejsze i pozornie nieistotne szczegóły wykonania jest bardzo ważna, bo błędy mogą zniweczyć wszystkie nasze wysiłki, aby dom był trwały i ciepły. A dodatkowe koszty związane z dostosowaniem projektu do standardu NF40 zostaną wówczas zmarnowane – komentuje Bartłomiej Jaworski.
Oprócz rozwiązań konstrukcyjnych, koszty eksploatacji energooszczędnych domów z drewna obniżają też stosowane przez firmę PARTNER instalacje rekuperacyjne, czy ekologiczne i wygodne w obsłudze pompy ciepła (powietrzne lub wiercone), wykorzystujące darmowe, odnawialne źródła energii – słońca, wiatru i ziemi. Z kolei niezależność energetyczną można zapewnić sobie montując na dachu panele fotowoltaiczne.
Obok doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej, domy energooszczędne z drewna firmy PARTNER powstają z zachowaniem wysokiej estetyki wykonania. Obok standardowych domów parterowych i piętrowych z poddaszem użytkowym lub nieużytkowym, przedsiębiorstwo realizuje również indywidualne projekty klientów, co pozwala na precyzyjne dostosowanie budynku do potrzeb jego mieszkańców.

 

domy pasywne z drewna domy pasywne z drewnafot. PARTNER

 

Dlaczego dom pasywny?
Jeszcze wyższe wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej muszą spełnić budynki wykonywane w standardzie pasywnym.
- Cel idei budownictwa pasywnego stanowi dążenie do bliskiej ideałowi oszczędności ilości energii pierwotnej, jakiej użyjemy do ogrzania domu. Coraz niższe współczynniki przenikalności cieplnej dla poszczególnych przegród zewnętrznych, coraz szczelniejsze i cieplejsze okna, coraz tańsze i łatwiej dostępne technologie grzewcze i wentylacji z odzyskiem ciepła pozwalają z technologicznego punktu widzenia wykonać dom, do którego ogrzania nie zużyjemy więcej niż 15 kWh/m² energii pierwotnej – wyjaśnia Bartłomiej Jaworski.
W budynku pasywnym głównym czynnikiem grzewczym są jego mieszkańcy (działający jak urządzenia elektryczne), ciepło słoneczne oraz odzysk ciepła z wentylowanego powietrza i jego dogrzewanie. Dlaczego dom pasywny ma tak świetne właściwości? Obok technologii budowy i materiałów konstrukcyjnych konieczne jest też uwzględnienie parametrów samej działki, usytuowania domu względem kierunków świata, jego nasłonecznienie czy ukształtowanie otoczenia. Odpowiednio ukształtowany grunt, np. skarpa czy zadrzewienie pozwalające na osłonę domu przed wiatrem i gwarantujące odpowiedni poziom nasłonecznienia pozwalają na uzyskanie odpowiednich certyfikatów dla budownictwa pasywnego. Ważna jest też skuteczna izolacja domów pasywnych.
- Dom pasywny z prefabrykatów powstaje w stabilnych, fabrycznych warunkach, a wszystkie etapy procesu produkcyjnego są zmechanizowane. Dzięki temu otrzymujemy bardzo dużą, liczoną w milimetrach, dokładność poszczególnych elementów i minimalizujemy ilość odpadów, co znajduje oczywiście przełożenie na koszty inwestycji – podkreśla Bartłomiej Jaworski.
Z ekologicznego punktu widzenia trudno z kolei przecenić zastosowanie do budowy prefabrykowanych domów pasywnych wyłącznie przyjaznych środowisku i zdrowiu człowieka surowców naturalnych: drewna, płyt drewnopochodnych, wełny skalnej, płyt gipsowych, itp.

 

domy pasywne z drewna domy pasywne z drewnafot. PARTNER

 

Zasoby naturalne kurczą się gwałtownie, a ich ceny, jako produktów coraz bardziej deficytowych, nieustannie rosną. Z tą tendencją zbiega się inna, mianowicie coraz większa wiedza inwestorów, ich rosnące wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej i oszczędności energetycznych, a także chęć życia w zdrowym i ekologicznym domu. Budownictwo energooszczędne i pasywne to nasza przyszłość, i dziś, w XXI wieku nikt nie ma już wątpliwości, że w ciągu najbliższych lat wszystkie nowo powstałe budynki będą musiały spełniać wymagania domów energooszczędnych lub pasywnych.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.partner.szczecin.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-07-13 0 1497 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Simple House mazowieckie
DREWNIANE ZIELONE DOMY A. Pawlik, G. Holte s.c. podkarpackie
Eko-Dom Budownictwo Ogólne Piotr Lipowczanśląskie
EURODOM S.C.podkarpackie
GRANDHOUSE GRZEGORZ JAŚKIEWICZ
LOG HOUSE - Domy z bali małopolskie
Przedsiębiorstwo Partner Sp. z o.o.zachodniopomorskie
SENDOM DOMY DREWNIANE SP ZOO SPÓŁKA KOMANDYTOWApomorskie
Energooszczędne i pasywne domy w konstrukcji szkieletowej
2018-03-13 0 1080
Energooszczędne i pasywne domy w konstrukcji szkieletowej

Co to są domy szkieletowe? Co je odróżnia od murowanych? Domy drewniane szkieletowe całoroczne, znane i popularne na całym świecie, wznoszone są z elementów prefabrykowanych - ...

Domy energooszczędne i pasywne w technologii szkieletowej
2018-01-09 0 655
Domy energooszczędne i pasywne w technologii szkieletowej

Obecnie budowa domu nie trwa kilka lat, a przez to nie wymaga utrzymywania kolejnych ekip budowlanych przez kilka kolejnych sezonów. Dzięki temu inwestycja jest tańsza, a sam dom – ...

Domy drewniane szkieletowe
2017-11-24 0 1962
Domy drewniane szkieletowe

Domy szkieletowe – zalety budowania Zalet budowania w technologii szkieletowej jest wiele. Takie domy są przede wszystkim lekkie. Wystarczą niewielkie fundamenty do postawienia domu ...Całoroczne domy drewniane – w zgodzie z naturą i trendami
2017-11-21 0 1998
Całoroczne domy drewniane – w zgodzie z naturą i trendami

Zgrabny dom nastart Ten niepozorny, parterowy dom osymbolu XVII jest doskonałym wyborem dla singli oraz rodzin, które poszukują przytulnego wnętrza opartego natrzech sypialniach. ...Drewniane domy modułowe
2017-10-30 0 3845
Drewniane domy modułowe

Lider Budowlany: Proszę przypomnieć, czym są drewniane domy modułowe SIMPLE HOUSE? Jakub Szczęsny: System domów modułowych na początku obejmował budynki w pięciu podstawowych ...

Biobudownictwo – zdrowe i ekologiczne domy
2017-10-25 0 1374
Biobudownictwo – zdrowe i ekologiczne domy

Jedną ztakich możliwości jest ekologiczne budowanie domów, czyli biobudowanie. Abiobudowanie toużywanie dorealizacji domu naszych marzeń materiałów jak najmniej przetworzonych, ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: