Budowa garażu na granicy działki

Garaże jednostanowiskowe bez fundamentów

Kiedy na naszej działce chcemy postawić garaż, pojawia się często pytanie: „czy może on stać na granicy działki?”. Jest to ważny problem, szczególnie wtedy, gdy nasza działka zajmuje niewielki obszar, a usytuowanie garażu jest możliwe tylko na jej granicy. Czy w takim wypadku możemy go wybudować?
Budowa garażu na granicy działki - zdjęcie


Budowa garażu na granicy uzależniona jest przede wszystkim od jego wielkości oraz tego, czy ma on otwory okienne lub drzwiowe. W kilku sytuacjach polskie prawo budowlane dopuszcza jego usytuowanie bezpośrednio przy granicy działki. Kiedy jest to możliwe?

 

konstal garaże 2017 konstal garaże 2017fot. KONSTAL

 

Budowa garażu na granicy działki – przepisy
Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2015.1422 z dnia 18.09.2015) budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy;
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
Jeśli budynek będzie miał wysunięte gzymsy lub okapy, nie mogą one pomniejszać odległości od granicy o więcej niż 0,8 m. Z kolei balkony, werandy, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie oraz rampy nie mogą pomniejszać odległości od granicy o więcej niż 1,3 m.

 

konstal garaże 2017 konstal garaże 2017fot. KONSTAL

 

Jednocześnie w dokumencie tym znajduje się zapis, który dopuszcza usytuowanie garaży i budynków gospodarczych na granicy działki. Możliwe jest:
1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, lub w odległości mniejszej niż 3 m od granicy, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m;
2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem, że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe, niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej;
3) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Dla inwestora najważniejszy jest zapis w puncie trzecim. Dzięki niemu możliwa jest budowa garażu na granicy działki w przypadku budynków o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m. Przy czym ściana takiego budynku zwrócona w stronę granicy nie może mieć okien ani drzwi. Bez znaczenia jest fakt, czy po drugiej stronie granicy znajduje się już inny budynek.

 

konstal garaże 2017 konstal garaże 2017fot. KONSTAL

 

Budowa garażu bez fundamentów
Ponadto, budowa garażu nie wymaga pozwolenia. W 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm. – pr. bud.). Według jednego z zapisów możliwe jest wybudowanie garażu bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki” (art. 29 ust. 1 pkt 2 pr. bud.). Dzięki temu budowę garażu możemy przeprowadzić bez zbędnych formalności, zgłaszając jedynie fakt jego powstania właściwemu miejscowo organowi administracji architektoniczno-budowlanej (art. 30 ust. 1 pkt 1 pr. bud.).

 

konstal garaże 2017 konstal garaże 2017fot. KONSTAL

 

Dla inwestora w tym wypadku najlepszy wybór to garaż blaszany o modułowej konstrukcji, który nie wymaga wylania fundamentów – dzięki czemu można go dowolnie przemieszczać w razie potrzeby. Takie rozwiązanie dają garaże firmy KONSTAL. Można je posadowić na wypoziomowanych bloczkach betonowych. W ten sposób zyskujemy możliwość zmiany położenia garażu na wypadek reorganizacji działki. W późniejszym czasie można zastosować już stałą wylewkę betonową.

 

konstal garaże 2017 konstal garaże 2017fot. KONSTAL

 

Koszt budowy garażu jednostanowiskowego
Garaże blaszane firmy KONSTAL mają szerokie zastosowanie. Można je wykorzystywać także jako schowki na narzędzia ogrodnicze i maszyny, schowki budowlane, pomieszczenia gospodarcze czy pomieszczenia magazynowe.
Konstrukcja standardowych garaży wykonana jest z kątowników zimnogiętych pomalowanych farbą podkładową. Na konstrukcję nitowana jest blacha trapezowa ocynkowana lub akrylowa w jednym z kolorów palety RAL za pomocą nitów aluminiowych. Gotowe elementy skręcane są ze sobą za pomocą śrub. Na końcu przykręcony jest dach, który w standardzie tworzy spad na tył. W produkcji używane są materiały najwyższej jakości. W ten sposób klient nabywa trwały i funkcjonalny garaż, całkowicie bezpieczny w użytkowaniu.  

Standardowy garaż blaszany KONSTAL ma szerokość 3 m i długość 5 m. Dach ze spadem do tyłu daje wysokość całkowitą: z przodu 2,13 m, z tyłu 1,90 m. Garaż wyposażony jest ponadto w bramę dwuskrzydłową o wysokości 2 m, która ma zamek z 2 kluczami, 2 uchwyty na kłódki (z góry i z dołu) oraz rygle od środka.

 

konstal garaże 2017fot. KONSTAL

 

Koszt standardowego garażu jednostanowiskowego KONSTAL wynosi ok. 1300 – 1500 zł. Cena waha się w zależności od wykonanej konstrukcji garażu – czy jest to garaż blaszany, którego konstrukcja wykonana została z kątowników, czy są to garaże z profili ocynkowanych lub malowanych farbą podkładową. Ostatnie dwa produkty wyposażone są dodatkowo w zamek z klamką.
Gotowy garaż jest w wielu przypadkach tańszy niż zbudowanie go samemu. Koszt samej blachy trapezowej i profili stalowych wynosi ponad 1 tys. zł, nie licząc kosztów transportu czy emalii antykorozyjnej, którą należy pokryć blaszak. Dlatego warto wybierać gotowe rozwiązania od producenta, które są dostępne w atrakcyjnej cenie i dają możliwość budowy na granicy działki.

Więcej o garażach przeczytasz na stronie: www.konstal-garaze.pl

Autor: Anna Szczecka 2017-06-05 0 11753 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
P.P.H "Wojstal" Czepiel Wojciechmałopolskie
PPHU KONSTALmałopolskie
SUPERSTALmałopolskie
Poliwęglanowe wiaty samochodowe Carport Modern
2017-09-12 0 1704
Poliwęglanowe wiaty samochodowe Carport Modern

Dlaczego warto inwestować w wiaty samochodowe przydomowe? Wiata samochodowa Carport Modern to nowoczesne schronienie dla pojazdu. Jest świetną alternatywą dla garaży murowanych czy blaszanych. ...

Garaż bez pozwolenia na budowę 2016
2016-06-08 0 49324
Garaż bez pozwolenia na budowę 2016

Czy potrzebujemy pozwolenia budując garaż tymczasowy? W sytuacji kiedy potrzebujemy tymczasowego garażu lub „składziku” na krótki okres, nie musimy ubiegać się o pozwolenie ...

Blaszane garaże, wiaty, bramy na zamówienie
2015-06-09 0 7043
Blaszane garaże, wiaty, bramy na zamówienie

Blaszak jako garaż, budynek gospodarczy, schowek na narzędzia Jeszcze do niedawna tzw. „blaszaki” były powszechnie kojarzone z dzielnicami przemysłowymi, gdzie ustawione jeden obok ...Estetyczny garaż bez pozwolenia na budowę
2014-06-17 0 32917
Estetyczny garaż bez pozwolenia na budowę

Właściciele nieruchomości, w których nie zaplanowano miejsca na wbudowany lub murowany garaż, czy składzik gospodarczy często stają przed problemem wyboru odpowiedniej alternatywy. ...Garaże blaszane bez pozwoleń
2014-06-03 0 13137
Garaże blaszane bez pozwoleń

Tymczasowy garaż lub budynek gospodarczy W wypadku kiedy potrzebujemy garażu lub tymczasowego „składziku” tylko na krótki czas. Na okres budowy możemy skorzystać z prawa, ...

Pompa All-In-One powietrze-woda
2018-03-22 0 24
Pompa All-In-One powietrze-woda

Podczas modernizacji lub pierwszej instalacji systemu grzewczego polecamy zapoznać się ze specyfikacją pomp powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic. Tej marki nie trzeba Polakom przedstawiać ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: