Jak wykonać taras – funkcjonalne ABC

Tarasy z deski kompozytowej i drewna na lata

Tarasy z deski tarasowej, tarasy z kompozytu, tarasy z zadaszeniem lub bez... dziś oferta producentów może przyprawić o zawrót głowy, jednak wybór materiałów z jakich wykonany będzie taras, to przecież nie tylko kwestia estetyki. Równie istotne są aspekty funkcjonalne, bo jako przestrzeń relaksu i wypoczynku taras musi być również praktyczny i zapewniać komfort zarówno w godzinach, gdy słońce operuje najintensywniej, jak i w czasie deszczu. Razem z Pawłem Romanowskim, właścicielem firmy Kontraktor, która buduje drewniane tarasy podpowiadamy, na co zwrócić uwagę decydując się na konkretne rozwiązania.
Jak wykonać taras – funkcjonalne ABC - zdjęcie


Ciepło, słońce, leżak, zieleń, cisza, spokój... pierwsze skojarzenia przychodzące na myśl w związku ze słowem „taras” są jednoznaczne. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze musi być tak błogo. Dlaczego? Bo decydując się na zbudowanie tarasu z drewna lub kompozytu może się zdarzyć, że zapomnimy o kwestiach praktycznych i użytkowych. Dopiero podczas użytkowania okaże się, że choć nasz taras jest piękny, to musimy uciekać z niego już przy pierwszych kroplach deszczu, a po zapadnięciu zmroku, ciemności uniemożliwiają wypoczynek z książką w ręku. Nie mówiąc już o ciekawskich sąsiadach, których spojrzenia nas irytują i zakłócają harmonię leniwego popołudnia. Na ogół taras drewniany buduje się raz, może dwa razy w życiu, trudno więc się dziwić, że przeciętny Kowalski na etapie realizacji inwestycji nie jest w stanie przewidzieć wszystkich aspektów funkcjonalnych, których brak zaczyna doskwierać dopiero podczas eksploatacji. Już choćby z tego względu warto powierzyć budowę tarasu profesjonalistom, którzy podpowiedzą nam, na co zwrócić uwagę w konkretnej sytuacji. Bo czy można mówić o jakichś „żelaznych” zasadach obowiązujących podczas budowy tarasu?
- Tak naprawdę jest to indywidualna sprawa i każdy oczekuje czegoś innego. Zazwyczaj jest tak, że klient lub architekt zgłasza się do nas z konkretną wizją, a my staramy się wykonać taras jak najbardziej dopasowany do jego potrzeb. Oznacza to dobór najodpowiedniejszego materiału i opracowanie rodzaju montażu w taki sposób, aby instalowane przez nas elementy były wieczne – wyjaśnia Paweł Romanowski. - Jeśli chodzi o funkcjonalność, to trzeba zastanowić się nad rozwiązaniami, które umożliwią korzystanie z tarasu w każdych warunkach. W zbyt gorące dni warto zapewnić więc sobie osłonę przed słońcem, natomiast w deszczowe – choć kawałek zadaszenia – dodaje.
A to, w jakim stylu urządzimy taras zależy już od indywidualnych preferencji – mamy tu do dyspozycji całą stylistyczną gamę – od elegancji i prostoty, do przykuwającej uwagi awangardy.

Tarasowe mody – mariaże użyteczności z funkcjonalnością
Mody w aranżacjach wnętrz zmieniają się bardzo często, nic więc dziwnego, że trend ten nie omija też tarasów, które są przecież częścią domu, a w ciepłych miesiącach nierzadko pełnią funkcję letniego salonu, przestrzeni zarezerwowanej dla odpoczynku i relaksu.

 

tarasy z deski kompozytowej tarasy z deski kompozytowejfot. Kontraktor

 

- Z moich obserwacji wynika, że istnieje niesamowita moda na powierzchnie tarasowe w budownictwie oraz architekturze, co wynika w znacznej mierze z faktu, że tarasy podnoszą znacząco standard każdej inwestycji, i to nie tylko mieszkaniowej. Coraz częściej oferują taką powierzchnię budynki biurowe, galerie handlowe czy restauracje. Taras jest miejscem, w którym można oderwać się od obowiązków oraz złapać chwile oddechu. Wyjść z klimatyzowanego pomieszczenia i zaczerpnąć świeżego powietrza lub – mówiąc kolokwialnie – podtruć sobie płuca – komentuje Paweł Romanowski.
Co dziś jest najmodniejsze w tarasowej architekturze? Przyglądając się współczesnym realizacjom trudno nie zauważyć, że w kolorystycznej czołówce plasują się odcienie szarości lub ciemny grafit, zwłaszcza w przypadku tarasowych desek kompozytowych, bardzo popularnych z uwagi na wyeliminowanie konieczności corocznej pielęgnacji. Ten sam materiał wygrywa z drewnem przede wszystkim wygodą i niekłopotliwą eksploatacją. Z kolei w przypadku tarasów z deski tarasowej (także z drewna egzotycznego) niezmiennie dominuje naturalne wybarwienie, które pozwala zaaranżować taras tak, że nawet w środku miasta można stworzyć sielankową aurę wiejskiego domku. Coraz więcej osób szuka też możliwości wydłużenia sezonu tarasowego, co umożliwia nam np. nowoczesna zabudowa typu pergola, dzięki której na czas na świeżym powietrzu możemy też spędzać również podczas deszczowych dni.

Tarasy z deski tarasowej z drewna egzotycznego i z deski kompozytowej
Firma Kontraktor specjalizuje się w budowie tarasów drewnianych oraz tarasów z deski kompozytowej. Które rozwiązanie jest lepsze? Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji oraz możliwości. Drewno wygrywa naturalnością i szlachetnością odnawialnego surowca, jednak więcej osób decyduje się na deskę tarasową z kompozytu.

 

tarasy z deski kompozytowejfot. Kontraktor

 

- Właśnie takich tarasów montujemy najwięcej ze względu na brak konieczności
konserwacji desek kompozytowych. Klienci cenią sobie wygodę i częściej decydują się na bezobsługowe materiały. Jest to również najczęstszy wybór deweloperów z uwagi na wydłużony okres gwarancyjny. Żadne drewno (z wyjątkiem drewna modyfikowanego termicznie) nie utrzyma swoich właściwości oraz wyglądu przez kilka lat bez ponownej konserwacji – wyjaśnia Paweł Romanowski.

 

tarasy z deski kompozytowejfot. Kontraktor

 

Prawdą jest jednak również, że materiał wytwarzany sztucznie nigdy wyglądem nie dorówna naturalnemu pięknu – dlatego nie brak też chętnych do zbudowania tarasu drewnianego, nawet jeśli wymaga on regularnej konserwacji, a więc i – dyscypliny.

Niestraszny deszcz, niestraszne słońce - dach do tarasu
Osoby, które lubią przebywać na zewnątrz, jednak zamiast ekspozycji słonecznej preferują kojący cień, często decydują się też na montaż zadaszenia tarasowego, które zapewni odrobinę ochłody w upalne dni. O ile jeszcze kilkanaście lat temu oferta rynkowa w tym zakresie nie była zbyt rozbudowana, to dziś naprawdę jest z czego wybierać – obok rozkładanych dachów tarasowych i pergoli, bardzo dużą popularnością cieszą się też markizy.

 

tarasy z deski kompozytowej tarasy z deski kompozytowejfot. Kontraktor

 

- Posiadamy w ofercie kilka modeli marek różniących się standardem wykończenia oraz opcjami dodatkowymi. Na przykład eleganckie i wytrzymałe markizy Jamaica sprawdzą się na dużych tarasach i powierzchniach komercyjnych, podobnie jak markizy Casablanca, które nie tylko chronią przed słońcem, ale i są świetną dekoracją budynku. Bardzo popularne są też markizy półkasetowe Palladio, które łączą w sobie cechy markizy kasetowej z konstrukcją opartą na kwadratowej belce nośnej oraz pergole Solid z ruchomym zadaszeniem – wymienia Paweł Romanowski.

 

tarasy z deski kompozytowejfot. Kontraktor

 

Dodatki wieńczą dzieło
Po dokonaniu wyboru odnośnie materiałów, z jakich chcemy wykonać taras oraz dachu do tarasu, czas na dodatki, takie jak wygodne i stylowe meble czy oświetlenie, które zwieńczą całość. Tu również wszystko zależy od indywidualnych upodobań, jednak pamiętajmy, że nawet najpiękniejszy taras sporo straci, jeśli postawimy na nim kupione w supermarkecie plastikowe krzesła i stół. Również dobierając oświetlenie nie należy przesadzać z jego mocą. Jak zatem oświetlić taras, by było klimatycznie i nastrojowo?
- Świetnie sprawdzi się punktowe oświetlenie LED montowane w deskach tarasowych, które może pełnić głównie funkcję dekoracyjną oraz wyznaczać krawędź tarasu. Nasze pergole posiadają możliwość regulacji natężenia, więc w każdym momencie możemy oświetlenie zwiększyć lub zmniejszyć – mówi Paweł Romanowski.

 

tarasy z deski kompozytowej tarasy z deski kompozytowejfot. Kontraktor

 

Budowanie tarasu drewnianego swoją analogię znajduje w budowie domu, gdzie każdy detal ma znaczenie – od wyboru trwałych materiałów konstrukcyjnych, po aranżacyjne dodatki. Warto więc poświęcić temu elementowi sporo uwagi i powierzyć wykonanie prac firmie doświadczonej i godnej zaufania. Gra jest warta świeczki, bo nagrodą będą wspaniałe chwile w pięknej przestrzeni, która w ciepłych miesiącach stanie się upragnionym azylem i miejscem wytchnienia od codziennej bieganiny.

Firma Kontraktor współpracuje z architektami i projektantami, obsługuje duże inwestycje budowlane i deweloperskie. W swoim portfolio przedsiębiorstwo ma m.in. współpracę z czołowym trójmiejskim deweloperem Invest Komfort, realizującym inwestycje w prestiżowych lokalizacjach oraz o podwyższonym standardzie.
W showroomie firmy można zapoznać się z bogatą ekspozycją desek tarasowych kompozytowych, desek tarasowych z drewna egzotycznego oraz desek tarasowych i elewacyjnych z drewna modyfikowanego termicznie. Spektrum oferowanych produktów uzupełniają zadaszenia tarasowe - nowoczesne pergole z ruchomym zadaszeniem, pełniące funkcję przeciwdeszczową i przeciwsłoneczną oraz markizy tarasowe, luksusowe meble ogrodowe i oświetlenie tarasowe.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarasfactory.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-05-08 0 3116 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
P.H.U. Lapis Cichoń Leszek wielkopolskie
Deska kompozytowa na tarasy i elewacje
2017-09-29 0 1557
Deska kompozytowa na tarasy i elewacje

Dlaczego warto kupować deski zkompozytu? Kompozyt Drewna EcoTeak powstał dzięki odpowiednio przygotowanej recepturze opartej namatrycy PVC wypełnionej mączką drzewną oraz innymi wysokiej ...

Wytrzymały i piękny kamień na taras
2016-07-05 0 2610
Wytrzymały i piękny kamień na taras

Taras z płytek ceramicznych jest bez wątpienia najpopularniejszym i najtańszym sposobem wykończenia. Wraz z upływem czasu okazuje się jednak często, że to jednak opcja niezbyt trwała. ...

Deska kompozytowa EcoTeak
2014-10-17 0 6564
Deska kompozytowa EcoTeak

Deska kompozytowa czy drewno? Czy deska kompozytowa może być rozwiązaniem lepszym od naturalnej deski? Odpowiedź na powyższe pytanie musi być twierdząca z wielu względów. Bo choć ...Produkty akustyczne do wykańczania wnętrz BARWA SYSTEM
2018-04-20 0 203
Produkty akustyczne do wykańczania wnętrz BARWA SYSTEM

Akustyka wnętrz W Polsce myśląc o przyjaznej akustyce wnętrz, często skupia się uwagę tylko na klasie pochłaniania dźwięków. Tymczasem odpowiednie dla ludzi warunki wewnątrz ...Ozdobne kratki kominkowe
2018-03-29 0 480
Ozdobne kratki kominkowe

Kratka kominkowa to zakończenie kanału ciepłego powietrza rozprowadzanego wsposób grawtacyjny lub mechaniczny z kominka. Jest ona montowana w ścianie lub w czopuchu obudowy kominkowej. Nie ...

Aluminiowe drzwi przesuwne, panoramiczne przeszklenia
2018-03-27 0 224
Aluminiowe drzwi przesuwne, panoramiczne przeszklenia

Prawdziwa ucieczka od codzienności jest możliwa tylko w harmonii z przyrodą. Otworzenie salonu na przydomowy ogród za pomocą panoramicznych przeszkleń zapewni nieskrępowany dostęp do ...

Słowa kluczowe: ,

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: