Kocioł klasy 5 na paliwo stałe

Kotły C.O. z gwarancją

W ostatnich miesiącach nie było chyba dnia, abyśmy nie usłyszeli w mediach o smogu i pyłach, które zatruwają mieszkańców Polski. Źródłem problemu są nieekologiczne kotły, w których oprócz węgla często spalane jest też wilgotne drewno lub – co gorsze – śmieci. O ile jeszcze do niedawna kwestie te nie podlegały żadnej kontroli, to dziś sporo się zmieniło. Samorządy przyjmują antysmogowe uchwały, a przeciętny Kowalski nie ma wyjścia – czy chce, czy nie – musi pomyśleć o zakupie ekologicznego kotła grzewczego. Na szczęście wybór jest naprawdę spory, a dzięki programom dofinansowań taki zakup wcale nie musi mocno nadwątlić domowego budżetu.
Kocioł klasy 5 na paliwo stałe - zdjęcie


Kotły co – gwarancja prostej obsługi
Dość powszechne jest przeświadczenie, że kotły na paliwa stałe są nieekologiczne i kłopotliwe w eksploatacji. Jednocześnie uchodzą też one za najtańsze źródło ogrzewania. Pierwsze twierdzenie dziś, w XXI wieku, mocno się zdezaktualizowało, bo producenci są zobowiązani do oferowania wyrobów mieszczących się w ściśle określonych ramach jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń, a graniczne wartości (zwłaszcza pyłów) regulują surowe normy polskie i europejskie.
Również eksploatacja kotłów c.o. gwarantuje prostotę i bezproblemową obsługę, która na ogół ogranicza się do uzupełniania raz na jakiś czas paliwa w zasobniku i usuwania popiołu. A jak wyglądają kwestie opłacalności? Tutaj rzeczywiście nic się nie zmieniło – paliwa stałe to wciąż najtańsze źródło ogrzewania dostępne na rynku.

Ekologiczne spalanie paliw stałych – kotły klasy 5
Zgodnie z obowiązującą w naszym kraju już od kilku lat normą PN-EN 303:5 2012, wyróżniamy trzy klasy kotłów na paliwa stałe: 3,4 i 5, przy czym każda z nich ma ściśle określone graniczne emisje zanieczyszczeń i wymaganej sprawności cieplnej. Zgodnie z tym podziałem najwyższa jest klasa 5, w której znajdują się tylko ekologiczne kotły grzewcze do spalania pelletu czy ekogroszku.
W większości gmin uruchamiane są programy na termomodernizację i wymianę kotłów, zwłaszcza na tych obszarach, gdzie zanieczyszczenia są największe. Można się o nie ubiegać właśnie na szczeblu gmin, które dysponują środkami pozyskanymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub własnymi funduszami. Informacje na ten temat umieszczane są na stronach internetowych urzędów, a dotacje – w zależności od gminy – mogą wynieść nawet 80% poniesionych przez inwestora kosztów. Co istotne – w przypadku urządzeń do spalania paliw stałych, dotację można uzyskać tylko na ekologiczne kotły grzewcze, a więc mieszczące się w 5 klasie.

 

tilgner kotłyfot. Tilgner

 

Kotły na pellet i ekogroszek
Jednym z ciekawszych kotłów na paliwa stałe 5 klasy są urządzenia firmy Tilgner (zarówno kotły do spalania ekogroszku, jak i pelletu). Wytwórnia Kotłów c.o. TILGNER posiada uprawnienia dozorowe do wytwarzania oraz na naprawy kotłów wodnych, parowych i zbiorników ciśnieniowych. Kotły produkowane przez pleszewską wytwórnię posiadają wszystkie dostępne na rynku certyfikaty, m.in. wydane przez Instytut Techniki Grzewczej w Łodzi i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Kotły posiadają świadectwo „na znak bezpieczeństwa ekologicznego” i są przyjazne dla środowiska naturalnego. Warto podkreślić, że firma wdrożyła normy jakości ISO 9001:2000, na co uzyskała certyfikat TÜV.
Wytwórnia sukcesywnie zwiększa swoją ofertę udoskonalając oferowane klientom modele kotłów, które zyskały uznanie klientów. Wprowadzona w toku doświadczeń technologia produkcji pozwoliła ograniczyć do 50% ilość spawów, które były narażone na działanie spalin. Ponadto dzięki zastosowaniu wysokiej jakości atestowanych materiałów oraz wprowadzeniu ściśle nadzorowanych technologii wytwarzania, osiągnięto wydłużenie żywotności kotłów C.O. i gwarancji  producenta, która może być przedłużona nawet do 5 lat!

 

tilgner klasa 5

 

Kocioł C.O. w 5 klasie
Wytwórnia Kotłów c.o. „TILGNER”, która już od 1989 roku produkuje ekologiczne kotły na paliwa stałe, oferuje piece spełniające wszystkie kryteria standardu energetyczno-ekologicznego. Wszystkie produkty posiadają deklarację zgodności, a przed dopuszczeniem ich do sprzedaży przechodzą dokładne badania techniczne i jakościowe. Wyrobem spełniającym najsurowsze wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń są kotły centralnego ogrzewania TILGNER 22 oraz Bio-Pellet , które przeznaczone są do systemów wodnych centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej (biurowce, hale, magazyny itp.). Uzyskały one 5 klasę według normy PN EN 303-5:2012,
Wysoka sprawność ekologicznych kotłów grzewczych TILGNER 22 i Bio-Pellet zapewniona jest dzięki nowoczesnej konstrukcji wymiennika. Stalowy korpus wodny wykonany jest ze stali kotłowej P265GH o grubości 6 i 8 mm (dla elementów posiadających kontakt z gazami spalinowymi), która ma zwiększoną odporność na działanie naprężeń termicznych. Taki typ konstrukcji przekłada się na dłuższą żywotność kotła c.o.

W XXI wieku, gdy na własnej skórze odczuwamy, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrz (zwłaszcza w sezonie grzewczym), zakup ekologicznego kotła na paliwo stałe to najbardziej racjonalna decyzja, jaką możemy podjąć.
Warto jednak, aby był to kocioł c.o. z gwarancją, od sprawdzonego producenta, mieszczący się w 5 klasie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że jest to rozwiązanie w równej mierze przyjazne środowisku, co i opłacalne w eksploatacji i solidne.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tilgner.com.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-04-04 0 2192 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A. kujawsko-pomorskie
ZAKŁAD METALOWO-KOTLARSKI SASświętokrzyskie
Bongioanni Polska Sp. z o.o. Sp. k.
ECO MET SP Z O Owielkopolskie
Jan Lewicz Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy Pleszewskie Kotływielkopolskie
KBO Kotło-Bud Osiekmałopolskie
P.W. KEYwarmińsko-mazurskie
Stelmet S.A.lubuskie
Wytwórnia Kotłów C.O. " TILGNER"  mgr inż. Jerzy Tilgnerwielkopolskie
Zakład Produkcyjno Handlowy Stanisław Krzaczeklubelskie
Pellet – czyste ogrzewanie w dobrej cenie
2018-04-26 0 1043
Pellet – czyste ogrzewanie w dobrej cenie

Pellet energetyczny – czym jest? Pellet jest paliwem z biomasy przeznaczonym do ogrzewania budynków. To sprasowana pod wysokim ciśnieniem trocina, która ma postać granulatu ...

Kotły SAS dużych mocy na paliwa stałe
2018-01-25 0 1074
Kotły SAS dużych mocy na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe o dużej mocy pozwalają nie tylko na ogrzewanie obiektu, ale także przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Ponadto funkcjonalność izaawansowana automatyka zapewnia komfort ...

Sterowanie kotłem c.o. przez Internet
2018-01-25 0 1791
Sterowanie kotłem c.o. przez Internet

Uniwersalne rozwiązania są w cenie! Seria BeSMART jest rozwiązaniem bardzo uniwersalnym, bo programator BeSMART może w trybie termostatu ON/OFF sterować wszystkimi kotłami gazowymi, a jego ...Kotły 5 klasy
2017-11-09 0 2177
Kotły 5 klasy

Problem smogu dotyczy w okresie grzewczym nie tylko dużych miast. Wręcz przeciwnie, najgorzej jest w małych miejscowościach bez sieci centralnego ogrzewania. Przestarzałe piece i mieszkańcy ...Kocioł SAS BIO COMPACT
2017-10-31 0 2136
Kocioł SAS BIO COMPACT

Kocioł podajnikowy napelet SAS BIO COMPACT Nowy kocioł SAS BIO COMPACT tokocioł nabiomasę – pelet drzewny wyposażony wautomatyczny system podawania paliwa. Dedykowany dla domów ...

Kocioł na ekogroszek dla nowoczesnego budownictwa
2017-06-07 0 1696
Kocioł na ekogroszek dla nowoczesnego budownictwa

Kotły C.O. na ekogroszek – co je wyróżnia na rynku? Dlaczego kotły na ekogroszek są tak popularne na polskim rynku? Odpowiedź jest prosta: ponieważ są łatwe i wygodne w ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: