Skuteczne zabezpieczenia antygraffiti

Dlaczego warto stosować powłoki antygraffiti?

Farby antygraffiti, specjalne powłoki antygraffiti i różnego rodzaju preparaty do usuwania niechcianych malunków... Oferta rynkowa obejmująca środki chroniące przed wątpliwej jakości „sztuką”, jaką samozwańczy artyści zwykli ozdabiać ściany i mury, jest dziś bardzo szeroka. Co wybrać, aby skutecznie uchronić się przed aktami wandalizmu? Najlepiej działać wielotorowo i skupić się nie tylko na usuwaniu skutków działalności pseudoartystów, ale również na jej zapobieganiu. Szeroką ofertę w tym zakresie przygotowała firma Pigment.
Skuteczne zabezpieczenia antygraffiti - zdjęcie


Jest wiele sposobów na to, aby poradzić sobie z niechcianymi malunkami na murach i ścianach budynków. Można montować kamery i po czasie szukać sprawców (z różnym, na ogół jednak marnym, skutkiem); wiele osób regularnie zamalowuje świadectwa fantazji wandali. Istnieją też tańsze i skuteczniejsze metody, jak np. usuwanie zanieczyszczeń za pomocą specjalnych preparatów. Jednym z nich jest A-GRAF Gel do usuwania powłok malarskich. Świetnie poradzi sobie z usunięciem farb, lakierów akrylowych, ftalowych, olejnych, poliwinylowych, chlorokauczukowych, poliuretanowych z różnych powierzchni (np. drewno, kamień, stal). Dzięki żelowej konsystencji sprawdzi się również na pionowych powierzchniach. Co istotne, preparat nie zawiera węglowodorów alifatycznych, pochodnych pirolidonu (NMP/NEP), rozpuszczalników chlorowych ani związków rakotwórczych.
Jeśli zależy nam jednak na tym, aby działać przede wszystkim zapobiegawczo, warto pokryć ścianę preparatem, który utrudni wandalom ich niszczycielskie działania. Skuteczne zabezpieczenia: farby antygraffiti, specjalne powłoki trwałe i półtrwale są opłacalne przynajmniej z kilku względów. Ściana czy mur pokryte takimi preparatami nie tylko utrudniają wykonywanie malunków, bo farba ścieka, a linie się rozmywają. Jeśli okaże się to niewystarczające i powierzchnie i tak zostaną zamalowane , to dzięki powłoce antygraffiti będzie je można bardzo łatwo i szybko zmyć. Jest to oczywiście rozwiązanie o wiele tańsze niż renowacja, nie mówiąc już o nakładzie czasu potrzebnym na uporanie się ze zniszczeniami. Dodatkowym bonusem związanym ze stosowaniem zabezpieczenia przed graffiti jest lepsze zaizolowanie murów i ich ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, a tym samym – przedłużenie ich trwałości.

Półtrwała powłoka antygraffiti
Jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania niechcianym malunkom na powierzchni murów jest zastosowanie na nich specjalnej powłoki, która znacznie utrudni wykonywanie rysunków czy przyklejanie plakatów. Jednym z sprawdzonych środków jest preparat antygraffiti do ochrony półtrwałej A-GRAF. Jest to preparat woskowy na bazie rozpuszczalników organicznych, który można stosować wewnątrz i na zewnątrz murów na podłożach betonowych, z cegieł, kamieni sztucznych i naturalnych, pokrytych tynkami mineralnymi i malowanymi (po przeprowadzeniu próby przed aplikacją). Zastosowano tu metodę traconej powłoki (tzw. miękkiej), która ulega częściowemu usunięciu wraz z farbą, którą wykonano napisy i rysunki. Powłoka antygraffiti nie tylko zniechęca grafficiarzy do malowania, bo ścieka z niej farba i rozmywają się linie, ale dodatkowo przedłuża trwałość tynków poprzez dodatkową izolację od czynników niszczących, jak wilgoć, mchy, niesprzyjające warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia powietrza.
Zabezpieczenie przed graffiti, jaką uzyskuje się po aplikacji preparatu jest matowa, bezbarwna do lekko opalizującej. Najlepsze efekty uzyskuje się, nakładając go pędzlem lub tkaniną 2-3 warstwy lub metodą natryskową (po rozcieńczeniu). Niezmywalna powłoka antygraffiti zachowuje swoją trwałość przez okres 3-5 lat.

 

zabezpieczenia antygraffitifot. Pigment

 

Trwałe zabezpieczenia antygraffiti
Produktami, które stanowią skuteczne zabezpieczenie przed graffiti są też preparaty współtworzące system twardy trwały: A-GRAF Grunt, A-GRAF 2K i A-GRAF Zmywacz.
Pierwszy z nich to środek wodorozcieńczalny na bazie dyspresji poliuretanowej, przeznaczony do gruntowania podłoża przed zastosowaniem preparatu do trwałego zabezpieczenia antygraffiti. Pozwala ona na ustabilizowanie podłoża dzięki wypełnieniu nierówności i zaizolowaniu pomalowanych powierzchni od kolejnej warstwy ochronnej. Tym samym pozwala też na wyeliminowanie ewentualnych szkodliwych reakcji z podłożem.
Dzięki dobrej przyczepności preparatu, jego aplikacja jest bardzo prosta: jedną warstwę nanosi się pędzlem, wałkiem lub natryskiem bezpośrednio na czyste, suche i odpylone powierzchnie betonowe, tynki oraz farby elewacyjne i wewnętrzne. A-GFRAF Grunt jest wysoce odporny na warunki zewnętrzne, a ponadto ma dobrą odporność chemiczną.
Na przygotowane w ten sposób powierzchnie można nanieść A-GRAF 2K – wodorozcieńczalny dwuskładnikowy preparat poliuretanowy przeznaczony do permanentnego zabezpieczenia antygraffiti na zewnątrz i wewnątrz. Innowacyjna metoda trwałej ochrony pozwala na wielokrotne usuwanie napisów i rysunków bez uszkodzenia powłoki ochronnej, ponadto zabezpieczona w ten sposób powierzchnia nie ułatwia też grafficiarzom malowania. Jednak to nie jedyne zalety tego środka. Jego zastosowanie pozwala też przedłużyć żywotność tynków, które dzięki dodatkowej warstwie są odizolowane od szkodliwych czynników zewnętrznych, jak wilgoć, mchy, zanieczyszczenia, deszcz, śnieg, wiatr i in. Tego typu zabezpieczenie antygraffiti można nanosić na powierzchnie malarskie matowe, satynowe i z połyskiem oraz na farby elewacyjne, tynki strukturalne, powierzchnie mineralne (granit, marmur). Sprawdzi się także jako zabezpieczenie pojemników z PCW, znaków drogowych, paneli z tworzyw sztucznych i innych delikatnych powierzchni, które są wrażliwe na działanie rozpuszczalników. Do wyboru są powłoki bezbarwna lub matowa, a już dwie warstwy nałożonego pędzlem lub wałkiem preparatu stanowią skuteczne zabezpieczenie przed graffiti na 5 lat (lub na 50-krotne czyszczenie).
Jeśli tego typu powłoka i tak nie odstraszy grafficiarzy, to ich malunki będzie bardzo łatwo usunąć za pomocą preparatu A-GRAF Zmywacz, który można stosować na powierzchni uprzednio pokrytej środkiem A-GRAF 2K, a także z powłok malarskich, karoserii samochodowych, tworzyw sztucznych itp. Zmywacz bardzo powoli rozpuszcza zanieczyszczenia, nie niszcząc przy tym podłoża.

 

zabezpieczenia antygraffitifot. Pigment

 

Zabezpieczenie przed graffiti
Walka z grafficiarzami jest jak walka z wiatrakami. Można montować kamery lub cierpliwie zamalowywać napisy i rysunki, jednak jest to tylko połowiczne rozwiązanie, bo sprawcy najczęściej szybko znikają, pozostawiając na ścianie swoją niechlubną wizytówkę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zamiast z góry przegranej walki decyduje się na systemy zabezpieczeń antygraffiti, których działanie pozwala nie tylko zniwelować skutki, ale i zapobiegać powstawaniu napisów i rysunków.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pigment.inet.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-03-29 0 3572 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Alma-Color Sp. z o.o.pomorskie
Mój Dom Vintagewarmińsko-mazurskie
Nobli Sp. z o.o.dolnośląskie
PIGMENT Spółka jawna R.Bielak, J.Bielakzachodniopomorskie
POL-EXPO EUROCOLORłódzkie
UNICOL POLSKA SP. Z O. O. mazowieckie
Vintage? Zrób to sam!
2017-08-10 0 388
Vintage? Zrób to sam!

Pod znakiem vintage Pierwsze skojarzenia ze słowem vintage? Stare meble i bibeloty z duszą, odrapane ściany, śmiała gra przedmiotami z różnych epok, stylistyczny eklektyzm. Urok vintage ...

Izolacje polimocznikowe i chemia antykorozyjna
2017-07-12 0 927
Izolacje polimocznikowe i chemia antykorozyjna

Polimocznikowe żywice posadzkowe – sprawdzone w najtrudniejszych warunkach Posadzki betonowe w magazynach, na parkingach, warsztatach czy halach produkcyjnych są szczególnie narażone ...

Kleje do ogrodzeń i betonu – co wybrać?
2017-04-25 0 1028
Kleje do ogrodzeń i betonu – co wybrać?

Defens to obejmujący kilka wyrobów system klejów doogrodzeń i betonu. Wjego skład wchodzi pięć produktów dedykowanych doróżnych zastosowań: membrana hydroizolacyjna ...Profesjonalna chemia budowlana marki TitaniumPRO
2017-01-25 0 1480
Profesjonalna chemia budowlana marki TitaniumPRO

TitaniumPRO – sprawdzony gracz, gwarantowany sukces Od pięciu lat marka TitaniumPRO dostarcza rynkowi budowlanemu sprawdzone i pewne produkty chemii budowlanej. Dzięki nim fachowcy uzyskują ...Profesjonalne pędzle i wałki malarskie
2016-11-25 0 1694
Profesjonalne pędzle i wałki malarskie

Klienci dokonują zakupu sprzętu do malowania w zależności od swoich potrzeb oraz budżetu. Dla użytkowników, którym zależy na wysokiej jakości, cena nie będzie istotna. Z kolei ...

Fotokatalityczne farby dla alergików
2015-04-30 0 2565
Fotokatalityczne farby dla alergików

Inwestycja waszego życia dobiega końca. Dom pięknie się prezentuje, wybraliście modne kolory ścian, nowe meble, nowoczesne sprzęty. Nadchodzi wielki dzień: przeprowadzka. Dzieci szczęśliwe, ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: