Okiennice zewnętrzne - postaw na design

Funkcjonalność w parze z estetyką

Okiennice to przede wszystkim powiew tradycji, bo kiedyś były nieodzownym elementem zarówno szlacheckich dworków, jak i wiejskich chałup. Zimą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie okna przez śniegiem i wiatrem, latem zapobiegały nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń. Dziś te funkcje z powodzeniem przejmują żaluzje, rolety, stolarka okienna o doskonałych parametrach izolacyjności cieplnej. Czy czas okiennic minął? Absolutnie nie! Trochę jednak ewoluowała ich rola.
Okiennice zewnętrzne - postaw na design - zdjęcie


Okiennice dekoracyjne
Od początku wymyślenia okiennic – pierwszych osłon okiennych – stanowiły one zabezpieczenie przed wtargnięciem intruza oraz chroniły przed czynnikami atmosferycznymi, zatrzymując ciepło wewnątrz budynku. Były bardzo popularne aż do końca XIX wieku, z czasem jednak zaczęły je wypierać drewniane rolety zewnętrzne. Do dziś okiennice wciąż zdobią budynki wielu europejskich miast (Włochy, Hiszpania, Niemcy), widujemy je także w Polsce, jednak wymienione wcześniej aspekty czysto funkcjonalne przesunęły się na dalszy plan. Dzięki swojej malowniczości, walorom wizualnym i różnorodnym wariantom wykonania, obecnie okiennice pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne, i są nieodzownym komponentem budynków o architekturze bardziej tradycyjnej. Nie znaczy to jednak, że ich producenci zrezygnowali z walorów praktycznych, tym bardziej, że te trudno przecenić.

 

okiennice zewnętrzne okiennice zewnętrznefot. ZIELONA OKIENNICA

 

Okiennice aluminiowe, okiennice PVC
Nasi przodkowie nie znali okiennic innych, niż wykonane z drewna. Do dziś zresztą takie okiennice są bardzo popularne, warto jednak pamiętać, że drewno jako naturalny materiał jest dość wymagające pod względem konserwacji. Niewłaściwie bądź nieregularnie zabezpieczane przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i szkodników, szybko straci swój blask, a wykonane z niego okiennic ozdobne, zamiast zdobić – będą szpecić budynek.

 

okiennice zewnętrzne okiennice zewnętrzneOkiennice aluminiowe / fot. ZIELONA OKIENNICA

 

- Od okiennic drewnianych trwalsze, lepsze i tańsze są okiennice aluminiowe i PVC. Oczywiście można założyć najtańsze okiennice z drewna sosnowego, ale trzeba liczyć się z tym, że po 2-3 latach będą się one nadawały jedynie do wymiany – mówi Łukasz Kwiatkowski właściciel firmy Zielona Okiennica, zajmującej się ręczną produkcją okiennic aluminiowych i PVC.- W ciągu 10 lat pracy w branży, wymieniłem mnóstwo okiennic drewnianych na aluminiowe lub z PVC, i od klientów wiem, że żałowali pieniędzy wydanych wcześniej na okiennice drewniane. Ale kiedyś niestety nie było można kupić okiennic z innych materiałów, przynajmniej w Polsce – dodaje.

 

okiennice zewnętrzne okiennice zewnętrzneOkiennice PVC / fot. ZIELONA OKIENNICA

 

Okiennice zewnętrze – do wyboru, do koloru
Zarówno okiennice aluminiowe firmy Zielona Okiennica, jak i okiennice PVC  wykonane są z najlepszej jakości profili importowanych z Europy. Okiennice PVC posiadają wzmocnienie stalowe w ramie i aluminiowe w lamelach, które zapobiega powstawaniu zniekształceń pod wpływem warunków atmosferycznych oraz daje dodatkowe zabezpieczenie i izolację. Okiennice PVC można zamówić białe lub w okleinie w 24 różnych kolorach. Z kolei okiennice aluminiowe dostępne są we wszystkich kolorach z palety RAL, w 13 kolorach drewnopodobnych, w kolorach anodowanych, kolorach RAL chropowatych (tylko wybrane ) i kolorach RAL nakrapianych (tylko wybranych).

 

okiennice zewnętrznefot. ZIELONA OKIENNICA

 

W ofercie firmy Zielona Okiennica znajdą coś dla siebie również ci klienci, którzy bardzo mocno przywiązani są do „tradycyjnych” okiennic drewnianych. Dzięki technologii sublimacyjnej można otrzymać fakturę do złudzenia przypominającą powierzchnię drewna.
- Dzięki temu okiennica niczym się nie różni od faktury okien PVC w tych samych kolorach, a jednocześnie nie jest tak wymagająca pod względem konserwacji jak drewno. Okiennice z aluminium lub PVC trzeba jedynie przecierać wilgotną szmatką kiedy się zakurzą – mówi Łukasz Kwiatkowski.

Okiennice przesuwne, okiennice harmonijkowe
- Okiennice można wykonać w różnych technologiach, każdorazowo uzyskując inny efekt. Można na przykład na zawiasach do muru lub ramy okna zamontować same skrzydła okiennic, albo zamontować okiennice w ościeżnicach (w ramie ), na wnęce okiennej.  
Ciekawą propozycją są okiennice przesuwne, które montuje się na szynach: prowadzącej, znajdujące się nad otworem okiennym oraz jezdnej, zamocowanej pod otworem okiennym. W ofercie firmy Zielona Okiennica znajdują się także okiennice harmonijkowe.
- W takim wypadku skrzydła montowane w ramie gdzie w górnej części jest prowadnica do zawiasów montowane są rolki i skrzydła jadą w lewo i w prawo składając się w harmonijkę. Z kolei typowe okiennice dekoracyjne (okiennice ozdobne) montowane są na stałe do ściany przy oknie – wyjaśnia Łukasz Kwiatkowski.
Do okiennic możemy montować automatykę do ich otwierania i zamykania, co eliminuje konieczność otwierania okna w celu zamknięcia lub otwarcia okiennic. Możliwości zwiększają różnego rodzaju wypełnienia, np. lamela ruchoma, lamela stała, lamela stała atrapa, panel klepkowy poziomy lub pionowy (deskowa).

 

okiennice zewnętrzne okiennice zewnętrznefot. ZIELONA OKIENNICA

 

Montaż okiennic
Jeżeli chodzi o montaż okiennic, to technika jego wykonania jest uzależniona od modelu.
- Przy kilku modelach warto przygotować podłoże pod okiennice – podpowiada Łukasz Kwiatkowski. - Jeżeli np. klient decyduje się na okiennice PVC i wie, że budynek będzie ocieplony wełną lub styropianem, należy przed położeniem ocieplenia zamontować wykonane z drewna lub tworzywa dystanse do muru na grubość ocieplenia. Jeżeli klient chciałby z kolei okiennice aluminiowe w ramie, to zamontujemy je na specjalnych ślimakach do elewacji, a same skrzydła okiennic montujemy do ramy okna albo do dystansów schowanych w ścianie. Tak samo w przypadku okiennic przesuwnych i dekoracyjnych – dodaje.

 

okiennice zewnętrznefot. ZIELONA OKIENNICA

 

Okiennice mogą (ale nie muszą) pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. Wówczas wystarczy zamontować do ściany zwykłe okiennice ozdobne. Jednak warto rozważyć zakup okiennic zamykanych, które mogą posłużyć jako dodatkowe zabezpieczenie, ochrona przed słońcem w letnie dni, a nawet jako nietypowa firanka, chroniąca przed ciekawskimi spojrzeniami. Jedno jest pewnie – ciekawie wykonane i kolorystycznie oraz stylistycznie dopasowane do bryły budynku, mogą stać się jego kompozycyjną dominantą, nadając mu charakteru i przełamując architektoniczną monotonię.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.zielonaokiennica.pl

 

Autor: Barbara Fride 2016-08-29 0 4901 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ŁUKASZ KWIATKOWSKI ZIELONA OKIENNICAzachodniopomorskie
SONTE Poland Sp. z o.o.śląskie
Tommark Adamczyk, Langner, Rogozińska Sp. Jawnałódzkie
Akcesoria do rolet, żaluzji, moskitier
2018-01-29 0 2028
Akcesoria do rolet, żaluzji, moskitier

- Bez dobrych komponentów nie ma dobrej żaluzji i rolety – mówi Mariusz Kowalewski, kierownik produkcji w firmie Tommark, która już od ponad 26 lat dostarcza akcesoria do ...

Szklane ścianki działowe w nowoczesnym biurze
2017-10-11 0 2166
Szklane ścianki działowe w nowoczesnym biurze

Specjalnie dla architektów SONTE Poland uruchamia program partnerski. W jego ramach każdy partner będzie miał możliwość uzyskania preferencyjnych warunków współpracy z ...

Ciepły montaż okien – czy to się opłaca?
2017-06-29 0 2179
Ciepły montaż okien – czy to się opłaca?

Jak wygląda ciepły montaż okien? Ciepły montaż jest montażem warstwowym polegającym na osadzeniu okien wwarstwie ocieplenia muru dwu- lub trójwarstwowego. Tak zamontowane okna stają ...Zewnętrzne okiennice dekoracyjne, przesuwne, rozwierne
2017-06-19 0 1672
Zewnętrzne okiennice dekoracyjne, przesuwne, rozwierne

Nowa odsłona klasyki – zewnętrzne okiennice PVC i aluminiowe Od momentu skonstruowania i upowszechnienia rolet zewnętrznych wydawało się, że okiennice chroniące przed intruzami, ...Profile podokienne i podwaliny pod drzwi podnoszono-przesuwne
2017-01-02 0 3666
Profile podokienne i podwaliny pod drzwi podnoszono-przesuwne

Ciepły parapet – ciepły dom Niewłaściwy montaż drzwi i okien to najczęstsze przyczyny strat ciepła. Nawet drzwi energooszczędne i najlepsze ocieplenie okna, które ma bardzo ...

Inteligentna folia na okno
2016-09-22 0 3360
Inteligentna folia na okno

Szkło inteligentne dla większego komfortu O ile jeszcze za poprzedniego ustroju mało kto przykładał wagę do komfortu i poczucia prywatności pracowników, dziś sytuacja zmienia się ...

Słowa kluczowe: okiennice zewnętrzne, okiennica,

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: