Tradycyjny dom drewniany – wiejska chata, dworek z bali

Powrót do korzeni w wielkim stylu

Nowoczesność, minimalizm, technologia... to słowa, które w XXI wieku powtarzane są na tyle często, że zdążyły się znudzić. Efekt? Coraz częściej skłaniamy się w stronę rozwiązań tradycyjnych, które doceniali już nasi przodkowie. Drewniana chałupa, kolorowe okiennice, strzecha na dachu, bliskość natury – dziś to nie tylko puste frazesy i odskocznia na czas urlopu, ale nierzadko w pełni świadomie podejmowana decyzja mieszkaniowa na całe życie.
Tradycyjny dom drewniany – wiejska chata, dworek z bali - zdjęcie


Dom za miastem, czyli wybieramy naturę
Życie w ciągłym pośpiechu, hałas, korki, zanieczyszczone powietrze sprawiają, że coraz chętniej poszukujemy takiego lokum, które pozwoli odciąć się od miejskiego życia. Znakiem naszych czasów są rozrastające się obrzeża miast i otaczających je wsi, które intensywnie się rozbudowują, bo coraz więcej osób szuka spokoju i wytchnienia z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Niektórym jednak trudno wyobrazić sobie, aby odskocznią od betonowej dżungli stał się... betonowy dom. Styropiany, wełny, kleje, plastiki, toksyczne farby i cała chemia, jaką wykorzystuje się w tradycyjnym budownictwie, musi wprawdzie posiadać odpowiednie certyfikaty ekologiczne, jednak tak naprawdę ekologiczna pozostaje najczęściej jedynie nazwa.

 

tradycyjny-dom-drewniane tradycyjny-dom-drewnianefot. Natur Eko Dom

 

Dom z drewna a zdrowie – ekologia w cenie
Alternatywą dla domów murowanych, która zdecydowanie lepiej wpisuje się w postawy proekologiczne, są domy z drewna. Obok aspektów wizualnych niezaprzeczalną zaletą takich budynków są ich walory zdrowotne. Nie przez przypadek zresztą Skandynawowie, którzy z uwagi na surowość klimatu budują głównie z tego szlachetnego, wytrzymałego surowca, są narodem o najdłuższej średniej życia.
- Wykorzystanie do budowy materiału naturalnego, a co za tym idzie – zdrowego, który sam reguluje wilgotność powietrza, powoduje wytworzenie wewnątrz domu przyjemnego mikroklimatu. Oprócz tego, że drewno wygląda bardzo elegancko i jest miłe w dotyku, korzystnie wpływa też na jakość życia, a to z kolei przekłada się na jego długość – podkreśla Dariusz Guliński z firmy Natur Eko Dom, która oferuje unikalne domy z bali, konstrukcyjnie nawiązujące do tradycyjnego budownictwa drewnianego.

 

tradycyjny-dom-drewnianefot. Natur Eko Dom

 

Wewnątrz domu z bali panuje wyjątkowa, przyjazna atmosfera, którą współtworzą zarówno właściwości drewna, jak i jego wygląd, dający poczucie ciepła i przytulności. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wybierając jako budulec naturalny, odnawialny surowiec, dbamy o środowisko naturalne.

Dom z bali – tradycyjne konstrukcje
Na polskim rynku domy drewniane zyskują na popularności. Coraz więcej producentów oferuje również takie projekty, w których dom z drewna z zewnątrz niczym nie różni się od domu murowanego. Obok klasycznych drewnianych budynków powstają przeróżne konstrukcje minimalistyczne lub nowoczesne, z dużymi przeszkleniami, o nietypowej architektonicznie bryle. Jednak nie jest to rozwiązanie dla prawdziwych fanów ekologicznego, zharmonizowanego z naturą stylu życia.

 

tradycyjny-dom-drewniane tradycyjny-dom-drewniane tradycyjny-dom-drewnianefot. Natur Eko Dom

 

- Oferowane przez nas domy swoim kształtem i stylem wykonania nawiązują do regionalnych form budownictwa, na przykład do chat w stylu kurpiowskim czy tradycyjnych mazurskich chatek z bali. Jesteśmy też w stanie odtworzyć starą konstrukcję drewnianą oraz odzyskać jej niepowtarzalny styl i charakter. Stawiamy na tradycyjne metody budowy. Ściany zewnętrzne to konstrukcje wieńcowe, gdzie jeden bal ułożony jest na drugim, a następnie wiązane są w rogach węzłem w tzw. jaskółczy ogon. Ściany szczytowe poddasza powstają dzięki szkieletowi drewnianemu. Jest on od zewnątrz obity deską. Wykonanie więźby dachowej to konstrukcja krokwiowo-jętkowa (krokwie wpuszczone są w murłatę) – mówi Dariusz Guliński.

Tradycyjny dom drewniany w nowoczesnej odsłonie
Odwoływanie się do regionalnego budownictwa nie oznacza jednak stosowania technologii rodem z XIX wieku, bo w tym zakresie wiele się przecież zmieniło. Dlatego w oferowanych przez Natur Eko Dom budynkach tradycyjny wygląd spójnie łączy się z najnowocześniejszymi technologiami obróbki drewna i wieloletnim doświadczeniem w ich wykorzystywaniu.

 

tradycyjny-dom-drewnianefot. Natur Eko Dom

 

Żywotność drewnianych domów zwiększają też zaawansowane metody zabezpieczania surowca przed owadami, grzybami i pleśnią oraz ogniem. Wykorzystywana przez Natur Eko Dom mazurska sosna zanim zostanie przetworzona w wytrzymały materiał budowlany, leżakuje przez minimum 2-3 miesiące, następnie jest jeszcze suszona mechanicznie i impregnowana.

 

tradycyjny-dom-drewniane tradycyjny-dom-drewnianefot. Natur Eko Dom

 

Istotną różnicą pomiędzy tradycyjnymi chatami mazurskimi lub kurpiowskimi a ich współczesną odmianą są też oczywiście wszystkie udogodnienia, jakich oczekuje klient XXI wieku. Nie ma też przeszkód, aby źródłem ogrzewania tradycyjnego domu z bali była np. pompa ciepła, piec gazowy czy kocioł na paliwa stałe. W ciepłą, przytulną atmosferę takich budynków dobrze wpisze się też kominek, bo żywy, skwierczący ogień był przecież kiedyś obowiązkowym elementem każdego domu.

Decyzja o zamieszkaniu w domu zaprojektowanym i wykonanym w ludowym stylu to nie tylko wybór konkretnego typu budynku. To także wybór stylu życia i opowiedzenie się po stronie pewnych wartości. Ważne więc, aby spełnienie marzenia o powrocie do korzeni powierzyć firmie, która ma doświadczenie, pasję oraz szacunek dla tradycyjnego budownictwa drewnianego, jakiemu hołdowali nasi przodkowie.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.naturekodom.pl

 

2016-07-11 0 5734 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Simple House mazowieckie
DREWNIANE ZIELONE DOMY A. Pawlik, G. Holte s.c. podkarpackie
Eko-Dom Budownictwo Ogólne Piotr Lipowczanśląskie
EURODOM S.C.podkarpackie
GRANDHOUSE GRZEGORZ JAŚKIEWICZ
LOG HOUSE - Domy z bali małopolskie
Przedsiębiorstwo Partner Sp. z o.o.zachodniopomorskie
SENDOM DOMY DREWNIANE SP ZOO SPÓŁKA KOMANDYTOWApomorskie
Energooszczędne i pasywne domy w konstrukcji szkieletowej
2018-03-13 0 1096
Energooszczędne i pasywne domy w konstrukcji szkieletowej

Co to są domy szkieletowe? Co je odróżnia od murowanych? Domy drewniane szkieletowe całoroczne, znane i popularne na całym świecie, wznoszone są z elementów prefabrykowanych - ...

Domy energooszczędne i pasywne w technologii szkieletowej
2018-01-09 0 663
Domy energooszczędne i pasywne w technologii szkieletowej

Obecnie budowa domu nie trwa kilka lat, a przez to nie wymaga utrzymywania kolejnych ekip budowlanych przez kilka kolejnych sezonów. Dzięki temu inwestycja jest tańsza, a sam dom – ...

Domy drewniane szkieletowe
2017-11-24 0 1969
Domy drewniane szkieletowe

Domy szkieletowe – zalety budowania Zalet budowania w technologii szkieletowej jest wiele. Takie domy są przede wszystkim lekkie. Wystarczą niewielkie fundamenty do postawienia domu ...Całoroczne domy drewniane – w zgodzie z naturą i trendami
2017-11-21 0 2017
Całoroczne domy drewniane – w zgodzie z naturą i trendami

Zgrabny dom nastart Ten niepozorny, parterowy dom osymbolu XVII jest doskonałym wyborem dla singli oraz rodzin, które poszukują przytulnego wnętrza opartego natrzech sypialniach. ...Drewniane domy modułowe
2017-10-30 0 3899
Drewniane domy modułowe

Lider Budowlany: Proszę przypomnieć, czym są drewniane domy modułowe SIMPLE HOUSE? Jakub Szczęsny: System domów modułowych na początku obejmował budynki w pięciu podstawowych ...

Biobudownictwo – zdrowe i ekologiczne domy
2017-10-25 0 1378
Biobudownictwo – zdrowe i ekologiczne domy

Jedną ztakich możliwości jest ekologiczne budowanie domów, czyli biobudowanie. Abiobudowanie toużywanie dorealizacji domu naszych marzeń materiałów jak najmniej przetworzonych, ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: