Tani szalunek z wykorzystaniem kartonowej tulei

Betonowanie na okrągło – szybko, łatwo, opłacalnie

Rynek budowlany w XXI wieku potrzebuje takich rozwiązań, które gwarantują wysoką jakość wyrobu finalnego, a także szybkie tempo prac oraz ekonomiczność. Drogie stalowe szalunki – zwłaszcza, gdy są stosowane na masową skalę – wymagają demontażu i przenoszenia ich z miejsca na miejsce, co oczywiście radykalnie wydłuża czas pracy. Alternatywą dla nich są kartonowe tuleje szalunkowe jednorazowego użytku, które pozwalają na zalewanie mieszanką betonową jednocześnie dużej ilości szalunków.
Tani szalunek z wykorzystaniem kartonowej tulei - zdjęcie


Szalunki kartonowe – niezbędnik stylu dworkowego
Pojawienie się na rynku kartonowych tulei szalunkowych sprawiło, że w Polsce bardzo modny stał się styl dworkowy. Okrągłe, eleganckie kolumny na gankach czy tarasach, które pełnią zarówno funkcje konstrukcyjną, jak i dekoracyjną swoją popularność zawdzięczają właśnie tulejom tekturowym, które pozwalają na szybkie i tanie budowanie betonowych elementów o przekroju koła. Tuleje sprawdzą się jednak nie tylko podczas wznoszenia kolumn przed wejściem, ale także np. jako części ogrodzenia nieruchomości. Możliwości są ogromne, bo producent tekturowych tub – firma Tarnopak z Jasła – oferuje różne średnice w zakresie 150 - 800 mm, w przedziałach co 50 mm, o długościach 3, 3,5 i 4 m.
- Na specjalne zamówienie możemy też wyprodukować inne długości oraz średnice, co sprawia, że możliwości wykorzystania tulei są jeszcze większe – mówi Wiesław Lubojemski, właściciel firmy Tarnopak.

 

tani szalunek tarnopakfot. Tarnopak

 

Szalunek z tektury zamiast ze stali
O ile na możliwości szybkiego i taniego wznoszenia słupów czy kolumn bardzo zyskał styl dworkowy, to jeszcze większe korzyści wyciągnął z nich przemysł. Karton jest znacznie tańszy od stali, a także łatwiejszy w transporcie. Przy budowie wszelkiego typu słupów konstrukcyjnych, przy wznoszeniu konstrukcji tablic reklamowych, latarń, znaków drogowych, fundamentów punktowych, stosowanie szalunków stalowych na masową skalę związane było z czasochłonnym demontażem stali i przenoszeniem szalunku w inne miejsce po zastygnięciu masy betonowej.

 

tani szalunek tarnopakfot. Tarnopak

 

- Dzięki zastosowaniu szalunków kartonowych można jednocześnie ustawiać i zalewać mieszanką betonową dużą ilość szalunków, nie tracąc czasu na ich demontowanie i ponownie wznoszenie w kolejnym miejscu – mówi Wiesław Lubojemski.
Rozwiązanie to sprawdziło się na przykład podczas budowy farmy solarnej w Niemczech, gdzie trzeba było wykonać 3000 sztuk fundamentów punktowych. W tym wypadku stosowanie stali wydłużyłoby prace na obiekcie kilkukrotnie, również dlatego, że w odróżnieniu od szalunków stalowych, szalunki kartonowe dają możliwość wykonywania kolejnych prac montażowych od razu po związaniu betonu.

 

tani szalunek tarnopakfot. Tarnopak

 

Budowanie kolumny krok po kroku
Rozmiary słupa/kolumny wznoszonych z wykorzystaniem tulei kartonowych zależą od tego, czy element ten ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, czy także konstrukcyjną. Najprostsze zbrojenie składa się z pionowych, prostych prętów nośnych oraz łączących je okrągłych strzemion o znacznie mniejszej grubości. Strzemiona mają za zadanie utrzymać pręty nośne w odpowiedniej odległości od siebie, a także zapewnić zachowanie kształtu geometrycznego całego zbrojenia
W dolnej części wykonanego z prętów okręgu, a później, już po nałożeniu tulei, również w górnej części montowane są elementy dystansowe, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej otuliny zbrojenia. Po ich zamocowaniu należy delikatnie nałożyć szalunek.
- Ważne jest, aby odpowiednio ustabilizować go w pionie, co zapobiegnie jego ewentualnemu przechyleniu lub przewróceniu się w toku dalszych prac – mówi Wiesław Lubojemski.

 

tani szalunek tarnopak tani szalunek tarnopak
tani szalunek tarnopak tani szalunek tarnopakfot. Tarnopak

 

Jeśli budujemy krótki słup, o wysokości nieprzekraczającej 3 metrów, konieczne jest ustabilizowanie tulei przynajmniej w dwóch miejscach: u podstawy oraz na wysokości 2/3 słupa. W tym celu wykonuje się ramkę z desek, którą w górnej części słupa podpiera się kilkoma skośnie ustawionymi stemplami.
Tak przygotowane zbrojenie można już zalać mieszanką betonową przygotowaną w betoniarce lub podawanym z pompy betonem towarowym, który następnie trzeba jeszcze zagęścić przy użyciu wibratora pogrążalnego.
Ostatni etap prac to usunięcie kartonowej tulei, gdy beton już zastygnie. Wewnętrzna część tuby szalunkowej jest zabezpieczona warstwą specjalnego, nieprzywierającego papieru, dzięki czemu bez trudu można ją zdemontować. Warstwa impregnacji na krawędziach i zewnętrznej powierzchni tulei szalunkowych oraz ich odpowiednia konstrukcja gwarantuje, że po rozszalowaniu na powierzchni wykonanego elementu nie występują ślady wgnieceń.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tarnopak.pl

 

2016-03-24 0 6261 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ZPO TARNOPAK Sp. z o.o.podkarpackie
Firma RUKARBUD Lucyna Olchawskamałopolskie
OLAN Sp. z o. o.mazowieckie
Rusztowania elewacyjne i lekkie systemy szalunkowe
2018-03-21 0 445
Rusztowania elewacyjne i lekkie systemy szalunkowe

Rusztowania fasadowe (elewacyjne) ramowe, rusztowania modułowe Rusztowania ramowe, fasadowe, lekkie systemy szalunkowe... szeroka oferta rynkowa w niczym nie przypomina rozwiązań, jakie ...

Kartonowe tuleje szalunkowe
2017-05-25 0 2476
Kartonowe tuleje szalunkowe

Lider Budowlany: Skąd pomysł, aby rozpocząć produkcję kartonowych tub szalunkowych? Wiesław Lubojemski: Potrzeba jest matką wynalazku. Drogie stalowe szalunki – zwłaszcza, gdy są ...

Co wybrać: wynajem czy kupno szalunków budowlanych?
2017-02-07 0 2279
Co wybrać: wynajem czy kupno szalunków budowlanych?

Szalunki ścienne, stropowe, fundamentowe – z czego je zrobić? Aby wykonać konstrukcję z betonu, najpierw trzeba ułożyć szalunki, które następnie wypełnia się mieszanką ...Niebanalne ozdoby dostępne dla każdego
2016-10-12 0 7677
Niebanalne ozdoby dostępne dla każdego

Firma Rukarbud posiada w swojej ofercie szalunki do takich zastosowań od prawie siedmiu lat. Extra Rura to produkt sprawdzony, który na rynku przyjął się bardzo szybko, ze względu na ...Szalunki kartonowe – prosty sposób na zbudowanie kolumny lub słupa
2015-11-27 0 4980
Szalunki kartonowe – prosty sposób na zbudowanie kolumny lub słupa

Szalunki tekturowe w przemyśle Zaletą stosowania kartonowych tulei jest nie tylko możliwość szybkiego wykonywania szalunków. Karton jest dużo tańszy od stali, przez co tuleje tekturowe ...

Jak łatwo zbudować słup lub kolumnę?
2015-04-14 0 15424
Jak łatwo zbudować słup lub kolumnę?

- Styl dworkowy nie byłby tak popularny, gdyby nie właśnie te tekturowe tuby – mówi Wiesław Lubojemski, Prezes Zarządu firmy Tarnopak z Jasła, która jest pierwszym krajowym ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: