Dlaczego warto stawiać domy drewniane?

Ciepły, ekologiczny, klimatyczny – taki jest dom drewniany

Jeszcze niedawno spychane na bok budownictwo drewniane rośnie w Polsce w siłę. Decyzję o budowie domu drewnianego podejmuje coraz większa liczba inwestorów. Dlaczego warto stawiać na inwestycję w tego typu budynki? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć wraz z ekspertem i współwłaścicielem firmy Eko-Dom Leszkiem Gorzołką.
Dlaczego warto stawiać domy drewniane? - zdjęcie


Lider Budowlany: Panie Leszku, jako współwłaściciel firmy realizującej inwestycje w zakresie budownictwa drewnianego, na pewno spotyka się Pan z inwestorami, którzy zadają to podstawowe pytanie – Dlaczego dom drewniany? Jaka odpowiedź, w takich wypadkach najczęściej pada z Pana ust?

Leszek Gorzołka: Argumentów przemawiających za domem drewnianym jest tyle, że ciężko odpowiedzieć w kilku słowach. Wszystko zależy od tego z jakiego punktu widzenia rozpatrujemy to zagadnienie. Powiedzmy, że bierzemy pod uwagę aspekt ekonomiczny. Wówczas powiem, że bez sprzecznie dom drewniany jest opłacalny, ze względu na czas budowy. Czas to pieniądz a w odróżnieniu do domów tradycyjnych, budynek drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych. Dlatego czas od rozpoczęcia budowy do wprowadzenia się mieszkańców skrócony jest do minimum. Problemem nie jest również budowa domu drewnianego zimą. Dodatkowo jest on tani i szybki w przypadku wszelkiego rodzaju prac modernizacyjnych czy w przebudowie. Oczywiście nie możemy również zapomnieć o aspekcie energooszczędności. Ściany domów drewnianych mają naturalną, lepszą termoizolacyjność.
Z drugiej strony możemy wytaczać argumenty związane z mikroklimatem domu drewnianego. Dom drewniany jest konstrukcją zdrową. Materiał, z jakiego jest on wykonany jest w pełni naturalny i wpływa pozytywnie na ludzki organizm. Poza tym obcowanie z drewnem powoduje wyciszenie i dodatnio oddziałuje na naszą psychikę.

 

domy-drewniane domy-drewnianefot. Eko-Dom

 

Lider Budowlany: Najbardziej znanym argumentem, który wysuwany jest przeciwko domom drewnianym jest ich rzekoma nietrwałość. Czy ten argument jest prawdziwy?

Leszek Gorzołka: Jest to zupełna nieprawda. Drewno jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Wytrzymałość tego naturalnego materiału potwierdzają stojące do dziś domy drewniane oraz inne konstrukcje budowane przeszło 100 lat temu. Dlatego należy uświadamiać inwestorów, że wbrew dominującej opinii, pod względem wytrzymałości, właściwie postawione i eksploatowane domy drewniane nie ustępują domom murowanym.

 

domy-drewniane domy-drewnianefot. Eko-Dom

 

Lider Budowlany: W jakich technologiach realizuje domy drewniane firma Eko-Dom i czy rzeczywiście czas  realizacji budynków jest krótki?

Leszek Gorzołka: Obecnie budujemy domy z bali na mszenie, domy z bali na pióro-wpust, w konstrukcji sumikowo-łątkowej oraz szkieletowej. Wszystkie te domy realizowane są w stanie surowym w około 6 tygodni. Natomiast stan deweloperski osiągami w ciągu 15 tygodni. Jest to tempo prac, które jednocześnie gwarantują odpowiednią jakość wykonania domu, ale również pozwala inwestorowi na szybką przeprowadzkę. W czasach, kiedy nową nieruchomość najczęściej finansuje się poprzez kredyt lub sprzedaż starego lokum tempo prac jest niezwykle ważne.

 

domy-drewniane domy-drewnianefot. Eko-Dom

 

Lider Budowlany: Proszę przybliżyć zasady technologii domów z bali na mszenie i konstrukcji sumikowo – łątkowej.

Leszek Gorzołka: Mszenie to określenie dla tradycyjnego uszczelnienia i jednocześnie dekoracji ścian, które utykane jest pomiędzy bale. Kiedyś używano do tej czynności mchu, obecnie jest to odpowiednio strugany wiór świerkowy. Jeżeli chodzi o konstrukcję sumikowo-łątkową to jest to druga najbardziej popularna technologia budowy domów z bala. Konstrukcja składa się z podwaliny mocowanej do fundamentu, pionowych słupów (łątek), poziomych bali, czyli sumików i oczepu. Słupy połączone są  z podwaliną i oczepem na czopy. W słupkach w konstrukcji tradycyjnej są wykonane podłużne wyżłobienia, czasem bruzdy. W wyżłobienia wsuwane są sumiki, czyli bale poziome. Ścianę zamyka natomiast belka górna zwana oczepem.  

 

domy-drewniane domy-drewnianefot. Eko-Dom

 

Lider Budowlany: Trendem w budownictwie jest obecnie stawianie domów energooszczędnych. Jakie wymagania powinny spełniać energooszczędne domy drewniane?

Leszek Gorzołka: Jeżeli chodzi o energooszczędność domów z bali to można powiedzieć, że drewno broni się samo. Ze względu na właściwości tego surowca, ściany z niego wznoszone mogą mieć lepszą termoizolacyjność niż nowoczesne konstrukcje betonowe z dociepleniem. Natomiast w przypadku domów konstrukcji szkieletowej należy pamiętać, że zewnętrzne przegrody oraz dach na całej powierzchni muszą być wyłożone folią paroizolacyjną oraz wiatroizolacyjną, ściany wypełnione są warstwą termicznej izolacji, którą stanowi wełna mineralna co powoduje doskonałą izolacyjność cieplną domów szkieletowych. Współczynnik przenikalności cieplnej to K=0,18 W/m2K (dla porównania ściana z pustaków ceramicznych o grubości 50 cm - K=0,34) Zapewnia to znaczne obniżenie kosztów ogrzewania wnętrza domu. Oczywiście dopełnieniem ocieplenia powinno być stosowanie energooszczędnych okien i drzwi oraz odpowiedniej ich izolacji. Ważne jest również zaprojektowanie budynku w kształcie jak najbardziej zwartej bryły, by wyeliminować mostki termiczne.
Oczywiście w domach drewnianych, tak samo jak w budownictwie nowoczesnym można stosować wszelkie technologie nowego typu, takie jak wymienniki ciepła, rekuperatory, pompy ciepła, które również wpływają na energooszczędność budynku.
 
Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

Z pełną ofertą firmy Eko-Dom można zapoznać się na stronie www.eko-dom.priv.pl

 

2014-02-25 0 9773 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Simple House mazowieckie
DREWNIANE ZIELONE DOMY A. Pawlik, G. Holte s.c. podkarpackie
Eko-Dom Budownictwo Ogólne Piotr Lipowczanśląskie
EURODOM S.C.podkarpackie
LOG HOUSE - Domy z bali małopolskie
Przedsiębiorstwo Partner Sp. z o.o.zachodniopomorskie
SENDOM DOMY DREWNIANE SP ZOO SPÓŁKA KOMANDYTOWApomorskie
Energooszczędne i pasywne domy w konstrukcji szkieletowej
2018-03-13 0 1201
Energooszczędne i pasywne domy w konstrukcji szkieletowej

Co to są domy szkieletowe? Co je odróżnia od murowanych? Domy drewniane szkieletowe całoroczne, znane i popularne na całym świecie, wznoszone są z elementów prefabrykowanych - ...

Domy energooszczędne i pasywne w technologii szkieletowej
2018-01-09 0 713
Domy energooszczędne i pasywne w technologii szkieletowej

Obecnie budowa domu nie trwa kilka lat, a przez to nie wymaga utrzymywania kolejnych ekip budowlanych przez kilka kolejnych sezonów. Dzięki temu inwestycja jest tańsza, a sam dom – ...

Domy drewniane szkieletowe
2017-11-24 0 2041
Domy drewniane szkieletowe

Domy szkieletowe – zalety budowania Zalet budowania w technologii szkieletowej jest wiele. Takie domy są przede wszystkim lekkie. Wystarczą niewielkie fundamenty do postawienia domu ...Całoroczne domy drewniane – w zgodzie z naturą i trendami
2017-11-21 0 2268
Całoroczne domy drewniane – w zgodzie z naturą i trendami

Zgrabny dom nastart Ten niepozorny, parterowy dom osymbolu XVII jest doskonałym wyborem dla singli oraz rodzin, które poszukują przytulnego wnętrza opartego natrzech sypialniach. ...Drewniane domy modułowe
2017-10-30 0 4430
Drewniane domy modułowe

Lider Budowlany: Proszę przypomnieć, czym są drewniane domy modułowe SIMPLE HOUSE? Jakub Szczęsny: System domów modułowych na początku obejmował budynki w pięciu podstawowych ...

Biobudownictwo – zdrowe i ekologiczne domy
2017-10-25 0 1417
Biobudownictwo – zdrowe i ekologiczne domy

Jedną ztakich możliwości jest ekologiczne budowanie domów, czyli biobudowanie. Abiobudowanie toużywanie dorealizacji domu naszych marzeń materiałów jak najmniej przetworzonych, ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: