Ogrzewanie podczerwienią – efektywnie i tanio

Grzejniki na podczerwień – zaproś słońce do domu

Poszukując taniego i efektywnego ogrzewania powinniśmy zwracać uwagę na infrapanele. Emitują one bezpieczne promieniowanie podczerwone, identyczne z promieniowaniem słonecznym, ale pozbawione szkodliwego ultrafioletu. Jedną z najważniejszych cech paneli jest fakt, że emitowana przez nie energia cieplna ogrzewa bezpośrednio wszystkie elementy domu bez udziału powietrza.
Ogrzewanie podczerwienią – efektywnie i tanio - zdjęcie


Innowacyjne metody ogrzewania, takie jak wykorzystywanie zjawiska podczerwieni przez infrapanele nadal są w Polsce nowością. Jednak sukcesywnie odnotowujemy wzrastające zainteresowanie tą technologią i zwiększenie się ilości zamówień – mówi Cezary Rejmer, Członek Zarządu firmy Novli Sp z o.o., która sprzedaje i instaluje panele na podczerwień EcoNovli.
Najważniejszą cechą, która odróżnia panele na podczerwień od zwykłego, tradycyjnego ogrzewania jest sposób przekazywania przez nie ciepła. Urządzenia grzewcze, takie jak popularne kaloryfery, oparte na konwekcji potrzebują powietrza jako nośnika energii. W pierwszej kolejności nagrzewane jest powietrze, które oddaje energię cieplną do przedmiotów, ciał ludzkich lub elementów budynku. W takim wypadku następuje zjawisko konwekcji. Powietrze ogrzane unosi się a nagrzewane jest chłodniejsze powietrze, znajdujące się niżej. Cyrkulacja powietrza powtarza się w cyklicznie.

 

ogrzewanie podczerwieniafot. Novli Sp z o.o.


- Konwekcja, chociaż bardzo rozpowszechniona charakteryzuje się tym, że jest nieefektywna. W jej wyniku następują duże straty energii i tylko niewielka część ciepła dociera do odbiorców – tłumaczy Cezary Rejmer – Inaczej jest w przypadku ogrzewania podczerwonego, które dostarcza ciepło bezpośrednio do ciał, elementów wyposażenia wnętrz i budynku – dodaje.

 

panele podczerwienifot. Novli Sp z o.o.

 

Ogrzewanie podczerwienią – bezpośrednie przekazanie ciepła
Ogrzewanie, wykorzystujące zjawisko podczerwieni jest niezależne od powietrza znajdującego się w budynku. Infrapanele emitują bezpieczne promieniowanie podczerwone, identyczne z promieniowaniem słonecznym, które ogrzewa bezpośrednio elementy mieszkania oraz ludzkie ciała, przenikając przez powietrze, ogrzewane pośrednio od uprzednio podgrzanych ciał stałych. Takie rozwiązanie powoduje, że nie następuje zjawisko ruchu powietrza oraz wzbijania kurzu co jest szczególnie ważne dla alergików.
- Efektywność tego typu ogrzewania jest nie do przecenienia. Dzięki niemu wszystkie elementy nieruchomości oraz ludzie znajdujący się w pomieszczeniach są równomiernie ogrzani. Nie występują radykalne różnice temperatur pomiędzy strefami sufitu i podłogi a odczuwalna temperatura jest wyższa niż w systemach konwekcyjnych – mówi Cezary Rejmer.

 

panele na podczerwieńfot. Novli Sp z o.o.


Ogrzewanie wszystkich elementów, przedmiotów oraz ciał ludzkich wpływa bezpośrednio na odczuwalną temperaturę powietrza oraz mniejsze straty ciepła w przypadku pomieszczeń często wietrzonych i oszczędność. W ogrzewaniu podczerwienią, przy temperaturze w pomieszczeniu 18 C, odczuwany jest taki sam komfort cieplny jak w wypadku ogrzewania tradycyjnego, podgrzewającego powietrze do temperatury 21 st. C. Używanie paneli może być do 50 proc. tańsze w porównaniu np. tradycyjnym ogrzewaniem elektrycznym.
Dzięki temu, że powietrze nie jest czynnikiem przenoszącym energię cieplną, w pomieszczeniach często wietrzonych nie jest odczuwalny nieprzyjemny przeciąg. W związku z tym infrapanele idealnie nadają się nie tylko do budynków mieszkalnych, ale również do sklepów czy obiektów użyteczności publicznej, gdzie często otwierane są drzwi.

 

grzejniki na podczerwieńfot. Novli Sp z o.o.

 

Panele na podczerwień – jak to działa?
Panele Econovli produkowane są z wykorzystaniem włókien nanowęglowych. Napięcie 230V przekazywane na te włókna powoduje ich rozgrzanie a następnie przekazanie fal podczerwonych. Technologia paneli pozwala na szybkie „transportowanie” ciepła w konkretne miejsce. Bez potrzeby instalowania rur i osprzętu instalacja odbywa się za pomocą wkrętów. Panele wieszane są na ścianach i suficie lub mogą stać na podłodze dzięki odpowiednim stojakom.
- Najbardziej odpowiednim miejscem do instalacji paneli jest sufit. Dlaczego? Ponieważ emitują one ciepło równomiernie we wszystkich kierunkach. Sufit jest miejscem, z którego ciepło dotrze do wszystkich elementów, które następnie będą mogły je nam oddać – mówi Cezary Rejmer.

 

fot. Novli Sp z o.o.


Na przednich panelach urządzeń mogą być umieszczane, wybrane przez klienta grafiki. Ponadto stosujemy wykończenie panela za pomocą białego i czarnego szkła oraz luster. Dzięki temu panel stają się estetycznym elementem ozdobnym każdego pomieszczenia.
- Infrapanele EcoNovli mogą być stosowane jako ogrzewanie podstawowe, ogrzewanie dodatkowe lub do ogrzewania tymczasowe mieszkania, domu, biur, sklepów, solarium, warsztatów, kościołów, itp. Panele Infraredowe nadają się też idealnie do osuszania budynków np. po remoncie. - mówi Cezary Rejmer - Obszary zastosowania są nieograniczone, więc panele grzewcze można także stosować w jachtach, samochodach campingowych, w pociągach, autobusach i tramwajach, przenośnych toaletach jak i halach sportowych – dodaje.

 

ogrzewanie podczerwieniafot. Novli Sp z o.o.

 

Ogrzewanie podczerwienią – najważniejsze zalety
Podstawowe zalety systemu ogrzewania podczerwienią Econovli to energooszczędność i niskie koszty zakupu oraz montażu w porównaniu z innymi sytemami. Czy koszt 3-6zł/m2 średniomiesięcznie za ogrzewanie to dużo? Koszt oczywiście uzależniony jest od termoizolacyjności budynku oraz temperatury zewnętrznej. Sprawność naszych urządzeń wynosi 100% tzn jeżeli dostarczamy np. 600W energii uzyskujemy 600W ciepła. Tradycyjne grzejniki do ogrzania 10m2 potrzebują ok. 1200-2000W my potrzebujemy tylko do 700W.
Ogrzewanie na podczerwień jest dużo tańsze w użytkowaniu niż inne systemy ogrzewania elektrycznego ale także od systemów na gaz propan-butan, olej opałowy a przy wliczeniu kosztów montażu, przyłącza i kominów także od gazu. Biorąc pod uwagę koszty inwestycji oraz eksploatacji możemy być również alternatwą dla pomp ciepła.
Należy również brać pod uwagę koszty operacyjne czyli konserwację urządzeń. Panele na podczerwień nie wymagają konserwacji, producent udziela 5-letniej gwarancji a trwałość oceniana jest na 20 lat.
Pozostałe zalety to:
-możliwość obniżenia temperatury na termostatach, ponieważ ciepło odczuwalne jest o 2-3 st. C wyższe niż w rzeczywistości. Obniżenie temperatury o 1 st. C oznacza oszczędnośc energii o 5-7%;
- pozbycie się wilgoci ze ścian, dzięki temu możemy obnizyć ilość dostarczonej energii, suche ściany lepszym izolatorem;
- w powietrzu krąży mniej kurzu co ma niebagatelne znaczenie dla alergików;
- ciepło wytwarzane jest tam gdzie jest potrzebne, w pomieszczeniu mamy równomierny rozkład temperatury.

Z ofertą firmy Novli, dystrybutora paneli Econovli można zapoznać się na stronie: www.econovli.pl

 

ogrzewanie panelami podczerwienifot. Novli Sp z o.o.

 

 

 

2014-02-03 0 6784 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ASPOL FV Sp. z o.o.łódzkie
Enerbau Ogrzewania Na Podczerwieńkujawsko-pomorskie
Glen Dimplex Polska Sp. z o.o.wielkopolskie
Legalett Polska Sp. z o.o.pomorskie
Lumo Technika Grzewczawielkopolskie
METAL-FACH Technika Grzewcza podlaskie
OJ Electronics A/Sdolnośląskie
PPUH DREWART-ENERGY Sp. z o.o.mazowieckie
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Metalbetświętokrzyskie
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.śląskie
Shareproject S.C.
SUPRATERM Józef Nocońśląskie
Kotły c.o. na pellet z podajnikiem
2018-01-22 0 1324
Kotły c.o. na pellet z podajnikiem

Normy i certyfikaty a kotły na biomasę z podajnikiem Często traktujemy przepisy prawa jako przejaw urzędniczej nadgorliwości w opracowywaniu norm utrudniających nam życie. O tym, że jest to ...

Jak dobrać kocioł C.O.?
2017-11-21 0 1660
Jak dobrać kocioł C.O.?

Globalne ocieplenie, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, wymierające gatunki to nie Twoja sprawa? Wręcz przeciwnie! Skutki ekspansywnej i niszczącej ingerencji człowieka w środowisko naturalne ...

Promienniki kwarcowo-halogenowe
2017-11-08 0 902
Promienniki kwarcowo-halogenowe

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że właściwy dobór urządzeń i wykonanie odpowiedniego projektu powinno być zlecane wykwalifikowanym fachowcom/ projektantom ogrzewania promiennikami ...Pompy ciepła do ogrzewania domu
2017-10-25 0 2081
Pompy ciepła do ogrzewania domu

Jak wykorzystać energię ze środowiska do ogrzania domu? Jeśli chodzi o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, pompy ciepła sąniedoścignione. Pobierają ciepło z wód ...Kocioł na pellet 10 kW
2017-10-12 0 2124
Kocioł na pellet 10 kW

Podjęcie decyzji o wyborze kotła nie zawsze jest łatwe. Często sugerujemy się ceną, wierząc, że droższe urządzenie na pewno będzie lepsze. Choć czynnik ten jest bardzo ważny, to jednak ...

Ekonomiczne ogrzewanie budynku z systemem i aplikacją SALUS Smart Home
2017-08-28 0 956
Ekonomiczne ogrzewanie budynku z systemem i aplikacją SALUS Smart Home

Jak ekonomicznie sterować ogrzewaniem? Zapewne ilu specjalistów, tyle odpowiedzi na to pytanie. Z kolei jak wielu producentów przy zakupie regulatorów czy systemów ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: