Domy prefabrykowane i modułowe

Domy z gotowych elementów – czy warto je budować?

Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie wypowiedziane jeszcze dwie dekady temu na nikim nie zrobiłoby wrażenia. Dziś jednak, gdy w związku z coraz mniejszą ilością zasobów naturalnych rosną ceny energii i paliwa, nieuchronnie musieliśmy postawić na energooszczędność. Świetnym przykładem są domy prefabrykowane i modułowe. Popularne kiedyś głównie w USA, Kanadzie i na zachodzie Europy, obecnie coraz częściej wybierane są też przez Polaków. Jednym z producentów o ugruntowanej na naszym rynku pozycji jest firma Hatek z Pułtuska, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych od 2003 roku.
Domy prefabrykowane i modułowe - zdjęcie


Od dachów i domów z prefabrykatów do budownictwa modułowego
Firma Hatek pracowała na swoja pozycję przez wiele lat, będąc jednym z tych przedsiębiorstw, które torowały drogi dla domów z prefabrykatów w Polsce. Od początku producent postawił na jakość, używając materiałów wysokiej klasy, czyli tarcicy czterostronnie struganej, sortowanej maszynowo pod względem wytrzymałościowym (posiadającej klasę C24 oraz znak CE), suszonej komorowo. Zaawansowany park maszynowy oraz wciąż rozwijana wiedza z zakresu budownictwa w technologii drewnianej zaowocowały wypracowaną solidną marką, a także wprowadzaniem kolejnych produktów do oferty. Z biegiem czasu obok konstrukcji dachowych łączonych płytką kolczastą i domów z prefabrykatów, w ofercie pojawiły się także nowoczesne domy modułowe, coraz popularniejsze wśród Polaków.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

- Budownictwo modułowe ma coraz więcej obszarów zastosowań. Tego typu obiekty sprawdzają się jako domy jednorodzinne, a często w ten sposób wznoszone są całe osiedla. Z modułów można też budować domy wielorodzinne, socjalne, biurowe, pawilony handlowe, hale produkcyjne, całoroczne domki rekreacyjne, hotele, przedszkola, żłobki i akademiki – wyjaśnia Janusz Zaręba z firmy Hatek.

Domy z prefabrykatów
Wychodząc naprzeciw różnorodnym potrzebom klientów, firma Hatek oferuje domy z prefabrykatów według projektu biura specjalizującego się w budownictwie drewnianym lub zgodnie z architektoniczną wizją zamawiającego. Taka elastyczność pozwala odpowiadać na najbardziej zróżnicowane potrzeby i oczekiwania klientów. Co sprawia, że z roku na rok rośnie popularność domów z gotowych elementów?
- Z pewnością zwolenników przysparza im korzystna cena, co dotyczy zarówno etapu budowy, jak i eksploatacji. Domy prefabrykowane cechują się niską akumulacją ciepła, przez co bardzo szybko się nagrzewają. Dzięki temu, że powstają one w fabryce przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn z zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym, unikamy z kolei kosztownych strat materiału, a zarazem eliminujemy ryzyko wad konstrukcyjnych – mówi Janusz Zaręba.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

Dla wielu inwestorów jest to też najkorzystniejsza możliwość jeśli chodzi o czas realizacji oraz możliwość postawienia domu z gotowych elementów o każdej porze roku i uniezależnienia od kapryśnej pogody. W firmie Hatek okres ten zamyka się w przedziale około 12-16 tygodni, przy czym producent wykonuje domy od projektu do stanu deweloperskiego. 
- Domy prefabrykowane o konstrukcji szkieletowej świetnie wpisują się w kilka tendencji, które dziś obserwujemy na rynku mieszkaniowym, a więc w poszukiwanie rozwiązań energooszczędnych, ekologicznych i nowoczesnych jednocześnie. Trzeba przy tym pamiętać, że jak w każdej innej dziedzinie budownictwa, tak i tu wszystko zależy od użytych materiałów, od stosowanej technologii oraz wiedzy i kompetencji wykonawcy. Dlatego tak ważne jest, aby powierzyć budowę firmie, która ma w tej branży duże doświadczenie – podkreśla Janusz Zaręba.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

Całoroczne domy modułowe
Po domach prefabrykowanych przyszedł czas na budownictwo modułowe, powstające również w technologii szkieletu drewnianego. Są to gotowe „pod klucz” moduły ze stolarką okienną, instalacjami, ścianami wewnętrznymi oraz elewacją, które są dostarczane na miejsce docelowe. Zgodnie ze wskazówkami klienta są one też wyposażone w oświetlenie, sprzęt AGD, meble łazienkowe i kuchenne. Można w nich zainstalować najnowocześniejsze, przyjazne środowisku technologie, jak kolektory słoneczne, pompy ciepła, wentylację mechaniczną czy ogniwa fotowoltaiczne.
Nowoczesne domy modułowe mają wszystkie zalety domów z prefabrykatów, a więc buduje się je szybko, mają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej oraz niskie zużycie energii. Zawdzięczają to doskonałej izolacji cieplnej ścian i dachów. Współczynnik przenikania ciepła U wynosi < 0,18 W/m²K, co przekłada się na niewielkie zużycie energii potrzebnej do ogrzewania (ok. 40-70 kWh/m²/rok). Z kolei izolacyjność akustyczna ścian międzymodułowych 63 dB, co gwarantuje jeszcze większy komfort przebywania wewnątrz.
Całoroczne domy modułowe są jednocześnie atrakcyjną cenowo alternatywą dla tradycyjnych domów.
- W naszych nowoczesnych domach modułowych wykorzystujemy naturalne materiały, jak drewno, gips, wełna mineralna, dzięki czemu mogą one oddychać i zapewnić wewnątrz zdrowy mikroklimat – mówi Janusz Zaręba.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

Podobnie jak w przypadku domów prefabrykowanych, domy modułowe powstają w ścisłej współpracy z klientem. Firma omawia z nimi szczegółowo zakres prac, rodzaj użytych materiałów oraz przedstawia kalkulację, co daje pewność ostatecznej ceny i gwarancję, że dom zaspokoi potrzeby przyszłych mieszkańców.

Nowe technologie często z mozołem torują sobie drogi na rynkach, na których nie były wcześniej znane. Flagowym przykładem może być właśnie budownictwo prefabrykowane i modułowe. Z początku przyjmowane na polskim rynku za technologiczną nowinkę, która w naszych warunkach się nie sprawdzi, dziś coraz częściej są świadomie wybieraną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.hatek.com.pl

Autor: Barbara Fride 2018-06-14 0 478 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Abies Polska sp. z o.o.śląskie
HATEK Janusz Zaręba Sp.J.mazowieckie
MiTek Industries Polska Sp. z o.o.dolnośląskie
STEICO CEE Sp. zo.o.wielkopolskie
Domy szkieletowe – czy warto je budować?
2017-10-17 0 1596
Domy szkieletowe – czy warto je budować?

Prefabrykowany szkielet drewniany Każdy, kto buduje dom szkieletowy podkreśla przede wszystkim błyskawiczny czas realizacji. W firmie Hatek okres ten zamyka się w przedziale około 12-16 ...

Drewno konstrukcyjne – materiał o nieograniczonych możliwościach
2017-09-29 0 1284
Drewno konstrukcyjne – materiał o nieograniczonych możliwościach

Nowoczesna technologia i drewno konstrukcyjne - Kiedyś zawód cieśli kojarzył się przede wszystkim zbardzo tradycyjnym budownictwem drewnianym: deskowaniami, wykonywaniem szalunków ...

Dom parterowy z wiązarami, czyli dach w wersji ekonomicznej
2017-07-28 0 2183
Dom parterowy z wiązarami, czyli dach w wersji ekonomicznej

Jaki dach w domu parterowym sprawdzi się najlepiej? W budownictwie mieszkaniowym najczęściej spotykanym zastosowaniem prefabrykowanych wiązarów są dachy domów parterowych. W ...Budownictwo modułowe, konstrukcje dachów drewnianych
2016-10-14 0 2281
Budownictwo modułowe, konstrukcje dachów drewnianych

Budownictwo drewniane przeżywa dziś swój rozkwit, co w równej mierze jest zasługą bardzo zaawansowanych technologii obróbki surowca, jak i wiedza na temat ich właściwego ...Prefabrykacja dachów, domy szkieletowe i modułowe
2016-03-31 0 3152
Prefabrykacja dachów, domy szkieletowe i modułowe

Prefabrykowane wiązary dachowe Drewno lite znakomicie zastępuje znacznie droższe materiały, jak stal, żelbet, drewno klejone. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są nieograniczone możliwości ...

Oprogramowanie do projektowania 3D firmy Dietrich’s
2015-10-02 0 7041
Oprogramowanie do projektowania 3D firmy Dietrich’s

Oprogramowanie do projektowania konstrukcji drewnianych Oprogramowanie 3D CAD/CAM firmy Dietrich’s to pomoc na wszystkich etapach budowy: od projektu architektonicznego konstrukcji drewnianej, ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: