Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

Dlaczego dom pasywny się opłaca, czyli ekonomia w duecie ze zdrowiem

Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że koszty życia rosną, kwestie energooszczędności zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Najczęściej to właśnie argument ekonomiczny skłania inwestorów do budowy energooszczędnych budynków, choć oprócz finansów jest jeszcze cały szereg czynników przemawiających na korzyść domów pasywnych, z czego na pierwsze miejsce wysuwają się względy prozdrowotne i prośrodowiskowe. O tym, z czego buduje się domy pasywne i dlaczego to się opłaca rozmawiamy z Ireną Łobocką – Prezes Zarządu firmy Dom Plus, oferującej zdrowe, murowane budynki pasywne.
Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku? - zdjęcie


O budownictwie pasywnym zrobiło się głośno już kilkanaście lat temu, jednak jak każda nowość, również ta potrzebowała czasu, aby zadomowić się w naszym kraju. Dziś budowę domów pasywnych oferuje wiele firm, choć stosowane przez nie technologie często bardzo znacząco się od siebie różnią, co ostatecznie przekłada się na komfort użytkowania. Czym są domy pasywne i jak się je buduje?
- Mówiąc najkrócej, domy pasywne – i jest to cecha wspólna wszystkich obiektów należących do tej grupy – to takie budynki, w których minimalizujemy straty i maksymalizujemy zyski energii. Poprzez ukształtowanie bryły i rozmieszczenie okien, wysoką termoizolacyjność i szczelność przegród oraz dzięki systemom wentylacji z odzyskiem ciepła w sposób bierny (pasywny) wykorzystujemy energię słoneczną i wewnętrzne źródła ciepła do celów grzewczych – mówi Irena Łobocka.
Ta definicja świetnie odzwierciedla istotny aspekt ekonomiczny tego typu inwestycji – mianowicie bardzo niskie koszty eksploatacyjne, niewyobrażalne dla mieszkańców domów wzniesionych tradycyjnymi metodami. W precyzyjnie zaprojektowanym i dobrze zbudowanym domu pasywnym, a więc w takim, w którym nie ma mostków termicznych, rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 90% niższe niż w zwykłym domu. Biorąc pod uwagę fakt, że koszt zbudowania takiego domu jest zaledwie o 5-8% wyższy od standardowego budynku, jest to inwestycja, która może bardzo szybko się zamortyzować.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Domy pasywne w technologii murowanej
Na rynku nie brakuje dziś firm, które oferują budowę domów pasywnych, jednak zanim podejmiemy decyzję o tym, komu powierzymy realizację inwestycji, warto zorientować się, jakie warianty mamy do wyboru i co może najbardziej zaprocentować przy ewentualnej odsprzedaży.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku? Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

- Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakich materiałów dom pasywny będzie zbudowany. Mają one nie tylko wpływ na jego parametry techniczne, ale także – o czym często zapomina się na etapie kupna – również na jego wartość rynkową w momencie odsprzedaży – podkreśla Irena Łobocka.
W firmie Dom Plus wszystkie obiekty są wznoszone w tradycyjnej murowanej technologii, co gwarantuje ich trwałość przez wiele lat. Niezaprzeczalnie też obiekty wykonane właśnie w takiej technologii są szczególnie popularne w naszym kraju, przywiązanym do tradycyjnego budownictwa murowanego. Stosowane w firmie Dom Plus ekologiczne i zdrowe materiały oraz doskonała filtracja powietrza zapewniają mieszkańcom zdrowy mikroklimat wewnątrz.

Dom pasywny kompleksowo
Niezaprzeczalnie to materiały z jakich zbudowany jest dom pasywny pełnią ogromną rolę, dlatego nie ma tu miejsca na półśrodki i kompromisy, jednak nawet najlepszy budulec wymaga fachowej wiedzy dotyczącej jego użycia. Dlatego obok samej technologii budowy warto dobrze przemyśleć kwestię, komu powierzyć budowę i jaki zakres usług oferuje wybrany wykonawca. 
Decydując się na ofertę DOM PLUS możemy być pewni obsługi kompleksowej- firma wykona zarówno projekt, jak i zbuduje dom, co daje gwarancję najlepszego z możliwych efektu końcowego, potwierdzonego próbą szczelności  Kluczem do sukcesu jest też ogromne doświadczenie firmy DOM PLUS, którą współtworzy zespół architektów, kierowników budów oraz wykonawców. Połączyła ich wspólna pasja do zdrowego, komfortowego i przystępnego cenowo wysokoefektywnego budownictwa pasywnego. To zarazem zespół ludzi, którzy jeszcze przed utworzeniem spółki DOM PLUS uczestniczyli w realizacji pierwszych w Polsce wielkogabarytowych budynków pasywnych, zdobywając wiedzę i doświadczenie. 
- Są to najlepsi w naszym kraju architekci i certyfikowani mistrzowie budownictwa pasywnego, którzy doskonale wiedzą jak się buduje dom pasywne na miarę XXI wieku. Stoją za nimi lata doświadczeń, fachowa wiedza i wielu zadowolonych klientów – mówi Irena Łobocka.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Zdrowy dom pasywny - jakie materiały wybrać
Jak się buduje dom pasywny w firmie Dom Plus? 
- Podstawowym materiałem jest u nas zdrowy i ekologiczny bloczek silikatowy, która składa się z piasku, wapna i wody. Jego zaletą jest zdolność do akumulacji ciepła i wilgoci, co zapewnia zdrowy mikroklimat w domu. To zarazem materiał, który pod względem promieniotwórczości naturalnej zaliczany jest do najbezpieczniejszych budulców. A przecież trudno przecenić zdrowe mury, neutralną w smaku wodę pitną czy  świeże, wolne od pyłów i alergenów powietrze zwłaszcza dziś, gdy tak wiele osób boryka się z problemem alergii i uczuleń, a powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone – podkreśla Irena Łobocka.
Do ocieplenia stosowany jest z kolei uszlachetniony styropian firmy Termoorganika oraz wełna mineralna. Brak mostków termicznych zagwarantowany jest przez montaż stolarki okiennej w systemie tzw. „ciepłego montażu”.
- Również wewnątrz stosujemy naturalne, zdrowe materiały. Na ściany działowe i wewnętrzne okładziny możemy wykorzystać np. cegły z gliny niepalonej, które (jako niewykończony, surowy materiał) są dziś zresztą bardzo modne, bo wprowadzają do wnętrz „industrialnego ducha” – mówi Irena Łobocka.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku? Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Wśród innych materiałów do domów pasywnych, jakie stosowane są w firmie Dom Plus, znajdują się m.in. tynki gliniane wykonane wyłączenie z naturalnych składników bez dodatku metylocelulozy (w tym tynki z dodatkiem ziół: lawendy, rozmarynu, chabra) oraz różne odmiany marmurów i muszli. Naturalnym materiałem są też płyty gliniane, składające się w 25% z iłów i w 75% z piasku, przeznaczone do suchej zabudowy poddaszy bądź do realizacji lekkich naturalnych ścian działowych i farby bazujące wyłącznie na naturalnych składnikach: gliniane, wapienne, kazeinowe, dyspersyjne, sylikatowe - wszystkie w wersji drobnoziarnistej i gruboziarnistej. Ekologiczne mogą być też preparaty stosowane do zabezpieczania drewnianych podłóg – woski i oleje renomowanych producentów.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku? Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

- Również te wymienione powyżej materiały naturalne wspaniale regulują wilgotność powietrza. Dodatkowo komfort przebywania w środku zapewnia zastosowanie nowoczesnej technologii – wentylacji mechanicznej z rekuperacją i filtracją powietrzną czy instalacje grzewcze, które pozwalają także na chłodzenie budynku latem. Systemy wentylacji gwarantują czyste, wolne od smogu, pyłów i alergenów powietrze dla mieszkańców, bez dodatkowych klimatyzatorów, nawilżaczy czy oczyszczaczy – podkreśla Irena Łobocka.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Odpowiadając na tytułowe pytanie, dlaczego dom pasywny się opłaca, najczęściej pamiętamy właśnie o aspektach ekonomicznych. Relatywnie niski koszt budowy, nieznacznie tylko przewyższający tradycyjne budownictwo murowane, szybka amortyzacja inwestycji i minimalne nakłady ponoszone na utrzymanie to bez wątpienia aspekty trudne do przecenienia. 
Warto jednak pomyśleć też o swoim zdrowiu, bo murowany dom pasywny zbudowany z naturalnych materiałów to także budynek, w którym będziemy dobrze się czuć dzięki panującemu wewnątrz korzystnemu mikroklimatowi. 
To także świetny wybór dla osób, którym na sercu leżą kwestie ekologii. To, z jakich materiałów buduje się domy pasywne oraz aspekty związane z ich użytkowaniem dziś, w dobie ekspansywnej gospodarki, coraz częściej stają się równie istotnym argumentem, jak stan naszego portfela i zdrowie. 

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.domplus.org.pl

Autor: Barbara Fride 2018-06-12 0 81 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Kontener biurowy, handlowy, socjalny, sanitarny, gastronomiczny, usługowy czy techniczny
2018-05-17 0 464
Kontener biurowy, handlowy, socjalny, sanitarny, gastronomiczny, usługowy czy techniczny

Kontenery biurowe, handlowe, socjalne i inne jako budynki przenośne Jedną z największych zalet kontenerów wykorzystywanych na różnorodne potrzeby przedsiębiorstw jest ich ...

Płytki z cegły rozbiórkowej, dekoracje z kamienia rustykalnego
2018-04-03 0 1204
Płytki z cegły rozbiórkowej, dekoracje z kamienia rustykalnego

Co można zrobić ze starą deską albo cegłą z rozbiórki? Czy tego typu materiały są wstanie jeszcze posłużyć komukolwiek w jakiś sposób? Jak najbardziej! Zapoczątkowana w ...

Agregaty tynkarskie, szlifierki przegubowe z odkurzaczem
2017-04-19 0 1855
Agregaty tynkarskie, szlifierki przegubowe z odkurzaczem

Firma BMB Technologie istnieje od 2009 roku na rynku. Prowadzi sklep, w którym dostępne są wszystkie urządzenia i materiały budowlane, które ułatwiają pracę na budowie. ...Nowe koparki JCB – z naciskiem na komfort operatora
2018-06-14 0 76
Nowe koparki JCB – z naciskiem na komfort operatora

- Wraz z następną generacją 220X, firma JCB przeniosła się na całkowicie nowy poziom rozwoju produktów i montażu maszyn budowlanych, z pożytkiem dla wszystkich obecnych na rynku ...Maszyny budowlane i części zamienne
2018-05-08 0 1297
Maszyny budowlane i części zamienne

Zakup maszyn budowlanych to potężna inwestycja, która czasem przekracza możliwości finansowe inwestorów, zwłaszcza tych, którzy w branży stawiają pierwsze kroki. Naprzeciw ...

Blokowanie pojazdu w trakcie przeładunku
2018-04-18 0 296
Blokowanie pojazdu w trakcie przeładunku

Combilok jest urządzeniem holenderskiego producenta, firmy Stertil, wprowadzonym ponad 20 lat temu na rynek jako pionierskie rozwiązanie. System blokady kół z powodzeniem sprzedawany jest ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: