Kompleksowa budowa obory pod klucz

Obora dla krów w konstrukcji stalowej

Z czego zbudować oborę dla bydła, aby spełniała wszelkie wymogi bezpieczeństwa? Obecnie najlepiej sprawdzają się nowoczesne obory w konstrukcji stalowej. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie i jak przebiega budowa takiego obiektu?
Kompleksowa budowa obory pod klucz - zdjęcie


Zalety konstrukcji stalowych
Konstrukcja stalowa jest przede wszystkim bardzo trwała, wytrzymała i stabilna. Ma wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć i korozję. Ze względu na to, że konstrukcja pracuje razem z fundamentem (tzw. stopą), jest nie do ruszenia. Przetrwa nawet w rejonach, gdzie występują silne wichury. Co więcej, spełnia wszystkie normy obciążeniowe, zapewniając jednocześnie lekkość konstrukcji.

 

srbfot. ŚRB

 

W oborze opartej na stalowej konstrukcji znacznie łatwiej jest zapewnić zwierzętom optymalne warunki do rozwoju. Taki budynek spełnia wszelkie wymogi BHP. Ocynkowana stal zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i jest łatwa do utrzymania w czystości. Nie koroduje i nie tworzy środowiska do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii, które mogłyby zagrażać zdrowiu zwierząt.

Jednym z powodów, dla których rolnicy wybierają konstrukcje stalowe do budowy nowej obory dla bydła jest szybki montaż. Wszystkie elementy są przygotowywane w fabryce, a potem montowane na miejscu inwestycji. Krótki czas budowy pozwala natychmiast wprowadzić zwierzęta do obory i zachować ciągłość hodowli bez ponoszenia strat finansowych.

 

srb srbfot. ŚRB

 

Konstrukcje stalowe dają inwestorowi maksymalne wykorzystanie przestrzeni kubaturowej. Brak ścian i słupów nośnych w środku daje możliwość budowy stanowisk o odpowiednich dla zwierząt wymiarach – w zależności od kategorii bydła (stanowiska dla dorosłego bydła muszą być znacznie większe niż dla cieląt). Ponadto taki rodzaj obory można dowolnie wyposażyć oraz rozbudować w przyszłości o kolejne elementy – w razie potrzeby.

Jak wygląda budowa obory dla krów mlecznych i bydła?
Pierwszy etap budowy obory obejmują prace ziemne, czyli wykopy, zalanie stóp fundamentowych i ław (osadzenie kotew stalowych w stopach fundamentowych – tzw. kominkach) oraz wykonanie izolacji pionowej i poziomej fundamentów. Jeżeli projekt dotyczy budowy obory na rusztach, to prace ziemne trwają nieco dłużej – ze względu na zalewanie ścian kanałów na gnojowicę oraz osadzenie ruszt na zaprawie betonowej.

Następnie wykonywana jest podsypka piaskowa. W zależności od rodzaju terenu, na którym przeprowadzana jest budowa standardowa grubość podsypki to 30 cm. Na to wylewana jest 15-centymetrowa warstwa podbetonu (tzw. chudziaka), który stanowi izolację poziomą.

 

srb srbfot. ŚRB

 

Następnie firma przechodzi do montażu konstrukcji stalowej. Jest to konstrukcja w całości ocynkowana w fabryce. Na miejscu inwestycji następuje jedynie jej montaż – spawanie poszczególnych elementów.

Do gotowej konstrukcji montuje się następnie płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym. Płyty zostają położone na ściany i szczyty. Ściany mogą być też w całości murowane, jeśli inwestor ma takie życzenie. Potem montuje się świetlik kalenicowy łukowy w profilach aluminiowych z grawitacyjną wentylacją. Po montażu świetlika firma zajmuje się obróbką pyty warstwowej – zarówno dachowej, jak i ściennej.

Kolejny etap budowy obory to wykonanie instalacji elektrycznej, wodociągowej oraz odgromowej. Dopiero po montażu rur i doprowadzeniu wody do obory można wylać posadzki. Beton jest wylewany na gankach gnojowych i paszowych oraz murkach – w przypadku obory bez ruszt. Dla opcji obory na rusztach posadzka jest wylewana na stole paszowym.

 

srb srbfot. ŚRB

 

Po wykonaniu i wyschnięciu posadzki pracownicy ŚRB zajmują się tynkowaniem oraz malowaniem ścian zewnętrznych i wewnętrznych na wybrany przez inwestora kolor.

Ostatnim etapem jest montaż bram, okien z poliwęglanu i kurtyn materiałowych oraz wyposażenia dostosowanego do metody chowu – m.in. wygrodzenia, poidła, czochradła. W przypadku obory dla krów mlecznych montuje się również halę udojową. Na koniec zostaje wykonane orynnowanie.  

Budowę kończy odbiór obory przez inwestora i próbny udój – dla sprawdzenia, czy budynek spełnia wszystkie wymogi i założenia projektowe, a wyposażenie zostało prawidłowo zamontowane.

 

srb srbfot. ŚRB

 

Obora w konstrukcji stalowej a przepisy UE
Budowa nowej obory jest często bardziej opłacalna niż modernizacja starej. Szczególnie wtedy, kiedy budynek musi spełniać restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej. Stare obory zwykle nie nadają się do nowoczesnej hodowli bydła. Z kolei obory w konstrukcji stalowej budowane przez firmę ŚRB są dostosowane do wymogów UE i całkowicie bezpieczne dla zwierząt. Wewnątrz panuje odpowiedni mikroklimat, który pozytywnie wpływa na kondycję i wydajność mleczną bydła.

Nowoczesna, zautomatyzowana i w pełni funkcjonalna obora dla krów daje ponadto rolnikom możliwość ubiegania się o dotację z UE lub dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na budowę takiego obiektu, co stanowi ogromne wsparcie finansowe i pomoc w rozwoju gospodarstwa rolnego.

 

srb srbfot. ŚRB

 

Decydując się na budowę nowej obory dla bydła w konstrukcji stalowej, warto wynająć profesjonalną i doświadczoną firmę, jak Ślusarstwo i Roboty Budowlane, która kompleksowo postawi budynek zgodnie z potrzebami i wizją inwestora. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i nerwów rolnikowi.

Warto wiedzieć, że firma ŚRB zajmuje się również budową innych obiektów rolniczych w konstrukcji stalowej: chlewni, kurników, wiat oraz magazynów, oferując tym samym kompleksową usługę dla przedstawicieli sektora rolniczego.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: www.srb.com.pl

 

 

Autor: Anna Szczecka 2018-05-22 0 454 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
SRB - Ślusarstwo Roboty Budowlanewielkopolskie
Kompleksowa budowa chlewni, obór i wiat rolniczych
2017-03-02 0 3627
Kompleksowa budowa chlewni, obór i wiat rolniczych

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej wsie i gospodarstwa rolne zaczęto poddawać intensywnej modernizacji. Zmiany te trwają nadal i dotyczą uprawy imagazynowania zbóż, hodowli ...

Obiekty rolnicze o konstrukcji stalowej
2014-04-24 0 4982
Obiekty rolnicze o konstrukcji stalowej

Lider Budowlany: Dlaczego warto budować ze stali? Tadeusz Jeśko: Odpowiedzią na to pytanie jest przede wszystkim rachunek ekonomiczny. Wznoszenie obór czy innych budynków ...

Zbiorniki na gaz płynny LPG
2018-06-21 0 140
Zbiorniki na gaz płynny LPG

Tanie ogrzewanie domu Koszty ogrzewania to zimą jeden z największych wydatków eksploatacyjnych, który dla domowego budżetu jest bardzo obciążający. Nic dziwnego, że jedno z ...Jak wygodnie sterować kotłem CO?
2018-06-21 0 41
Jak wygodnie sterować kotłem CO?

Metal-Fach Technika Grzewcza to przedsiębiorstwo o uznanej pozycji nie tylko w Polsce. Nieustannie modernizowana i ulepszana oferta sprawia, że firma jest w stanie dostosowywać produkty ...Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe
2018-06-19 0 77
Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe

Razem ze wzrostem zapotrzebowania na gotowy dom drewniany na rynku zwiększa się systematycznie grono ich producentów. Pojawia się też potrzeba nowych uregulowań prawnych i kwestia ...

Budowa obiektów przemysłowych
2018-06-12 0 127
Budowa obiektów przemysłowych

(R)ewolucja! Budownictwo przemysłowe wczoraj i dziś Krzywdzące byłoby stwierdzenie, że architektom odpowiedzialnym za budowę obiektów przemysłowych w latach przed transformacją i tuż ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: