Parametry techniczne urządzeń – czy możemy im ufać?

O konieczności stosowania etykiet jakościowych dla nagrzewnic wodnych

W dzisiejszym szumie komunikacyjnym bardzo trudno jest odnaleźć rzetelne informacje o produktach. W dokumentacjach techniczno–rozruchowych wielu producentów z tej samej branży odnajdziemy bardzo różne dane, które trudno ze sobą jednoznacznie porównać przy wyborze najkorzystniejszej oferty. Standaryzacja i certyfikacja w niektórych branżach rozwiązały ten problem (np. etykiety jakościowe są stosowane do oznaczania klasy efektywności energetycznej domowych urządzeń elektrycznych), jednak w niektórych branżach wciąż nie widać takich rozwiązań.
Parametry techniczne urządzeń – czy możemy im ufać? - zdjęcie


Dobrym przykładem jest tu praktyka firmy FLOWAIR, producenta z branży HVAC, która jako członek europejskiego stowarzyszenia EUROVENT, proponuje stworzenie grupy roboczej do opracowania i wdrożenia klarownych wytycznych w zakresie informowania o parametrach wodnych nagrzewnic powietrza. Za podjęciem wskazanej inicjatywy przemawia przede wszystkim dobro klienta.

Etykiety jakości
Warto na początku wyjaśnić, czym są etykiety jakości. Etykieta informuje odbiorcę o jakości urządzenia oraz spełnianiu przez nie deklarowanych wymogów. Dlatego firma FLOWAIR rozpoczęła działania zmierzające do ujednolicenia sposobu określania parametrów wodnych nagrzewnic powietrza i tworzenia etykiet jakościowych dla tych urządzeń. Za pomocą etykiety klienci będą mogli uzyskać informacje o podstawowych parametrach nagrzewnic. Standaryzacja ma dotyczyć takich parametrów, jak: moc urządzenia, zasięg strumienia powietrza czy poziom hałasu.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

Dlaczego informowanie o parametrach nagrzewnic powietrza jest takie ważne?
Obecnie klienci chcący zakupić wodną nagrzewnicę powietrza nie są w stanie szybko i jednoznacznie porównać podstawowych parametrów technicznych. Wynika to m.in. z tego, że producenci podają moc grzewczą, zasięg strumienia powietrza, czy hałas dla różnych warunków brzegowych. Bardzo często wybierają te warunki brzegowe, które umożliwią im przekazanie parametrów lepszych niż w rzeczywistości. Jednocześnie, częstokroć nie przekazują kompletnych danych, pomijając np. zasięg strumienia nieizotermicznego.

W tej sytuacji, ujednolicenie sposobu podawania parametrów wodnych nagrzewnic powietrza umożliwi klientom łatwe, szybkie i – co najważniejsze – obiektywne porównanie urządzeń różnych producentów, a tym samym wybór produktu wysokiej jakości, całkowicie spełniającego ich oczekiwania. Poza tym, wprowadzenie takiej jednolitej praktyki „zmusi” producentów do podawania rzetelnych danych w taki sposób, by były one czytelne dla klientów.

Zapytaliśmy szefa R&D firmy FLOWAIR, pana Grzegorza Perestaja, o to, z jakim problemem zmierzyła się w tej kwestii firma i jakie rozwiązanie zaproponowano.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

Lider Budowlany: O jakości produktu takiego jak nagrzewnica wodna nie decyduje już tylko jej wygląd, energooszczędność, jakość wykonania czy trwałość użytych materiałów. Czy zgodzi się Pan z tym?
Grzegorz Perestaj: Jak najbardziej. Ze wszystkich cech produktu jakie przedstawiane są dziś przez producentów najważniejszą powinno być rzetelne i jasne przedstawienie parametrów technicznych urządzenia.

Lider Budowlany: Jakie parametry techniczne ma Pan na myśli?
Grzegorz Perestaj: Informacja tak ważna jak moc urządzenia, zasięg czy hałas nagrzewnic wodnych są dla potencjalnego klienta kluczowe do prawidłowego i świadomego doboru urządzeń. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić nowy standard w branży i jako pierwsi wprowadzamy etykiety produktowe do typoszeregu nagrzewnic wodnych LEO.

L.B.: Skąd pochodzą dane na etykietach?
G.P.: Dbamy o jakość swoich produktów, współpracujemy z niezależnym, międzynarodowym, akredytowanym laboratorium badawczym. Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają parametry techniczne urządzeń.
Etykieta przedstawia rzeczywiste parametry urządzenia – jego rzeczywistą moc, zasięg strumienia powietrza, hałas. Parametry te zostały określone przy realnych warunkach brzegowych jakie występują w większości obiektów.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

L.B.: Co zyskuje klient, a co producent?
G.P.: Etykieta na produktach FLOWAIR jest gwarancją dla wszystkich osób zaangażowanych w inwestycję budowlaną, gdyż wiarygodne dane techniczne eliminują ryzyko inwestycyjne. Klient ma pewność, że produkt został przebadany, a parametry urządzenia są zgodne z opisem.
Natomiast producentowi etykieta daje możliwość pewnego rodzaju standaryzacji danych. Producent ma jasną informację jak badać urządzenie, jak przedstawiać dane, etykieta wzmacnia uczciwą konkurencję.

L.B.: No właśnie, pozostali producenci nagrzewnic wodnych takich etykiet nie mają. Czy będziecie ich do tego namawiać?
G.P.: Tak. Jako członek stowarzyszenia EUROVENT chcemy stworzyć grupę roboczą do opracowania i wdrożenia klarownych wytycznych w zakresie informowania o parametrach wodnych nagrzewnic powietrza. Będziemy zapraszać pozostałych producentów nagrzewnic do współpracy w tym zakresie. Za podjęciem wskazanej inicjatywy przemawia przede wszystkim dobro klienta.

L.B.: Ale klienci nie kupują w ciemno, mają dostęp do dokumentacji technicznej produktu chociażby na stronach www producentów?
G.P.: Tak, większość danych można znaleźć w Internecie, ale z naszych obserwacji wynika, że klienci nie są w stanie jednoznacznie porównać podstawowych parametrów technicznych. Wynika to m.in. z tego, że producenci podają moc grzewczą, zasięg strumienia powietrza, czy hałas dla różnych warunków brzegowych. Bardzo często wybierają te warunki brzegowe, które umożliwią im przekazanie parametrów lepszych niż w rzeczywistości. Częstokroć nie przekazują kompletnych danych, pomijając np. zasięg strumienia nieizotermicznego. W tej sytuacji, ujednolicenie sposobu podawania parametrów wodnych nagrzewnic powietrza umożliwi klientom łatwe, szybkie i – co najważniejsze – obiektywne porównanie urządzeń różnych producentów i wybór produktu spełniającego ich oczekiwania. Poza tym, wprowadzenie takiej jednolitej praktyki „zmusi” producentów do podawania rzetelnych danych w taki sposób, by były one czytelne dla klientów.

L.B.: A skąd pomysł na nowy typoszereg nagrzewnic wodnych?
G.P.: Pomysł narodził się ze zgłaszanych do nas potrzeb klienta i tak naprawdę to oni są autorami nowego typoszeregu. Od dłuższego już czasu analizowaliśmy duże projekty budowlane, które wspólnie z naszymi klientami przygotowujemy w Dziale Wsparcia Projektowego. Zbieraliśmy dane z rynku oraz sprawdzaliśmy nowe rozporządzenia ErP. Z naszych obserwacji i badań wyszło, że jest potrzeba jeszcze lepszego dostosowania urządzeń do potrzeb rynku.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

L.B.: Dostosowanie urządzeń do potrzeb rynku - co to tak naprawdę znaczy?
G.P.: Sama bryła urządzenia się nie zmienia, natomiast nagrzewnice otrzymały nowy wentylator, aby móc zoptymalizować wydajność na jego biegach. Zwiększyliśmy typoszereg nagrzewnic i warianty obudów. Teraz do wyboru mamy 3 wielkości, 8 mocy grzewczych i aż 3 warianty obudowy.
Zwiększona ilość urządzeń o zróżnicowanej mocy grzewczej, wydajności czy zasięgu pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie urządzenia do wymogów danego budynku.

L.B.: Rozumiem, że na urządzeniach pojawi się etykieta z parametrami?
G.P.: Tak, cały nowy typoszereg nagrzewnic wodnych będzie posiadał etykiety. Liczymy na to, że pozostali producenci nagrzewnic również będą badać swoje produkty oraz oznaczą je w taki sposób, aby klient otrzymał pełną informację o produkcie.

L.B.: Dziękujemy za rozmowę.

Więcej na ten temat przeczytasz na: www.flowair.com/pl/

Firma FLOWAIR jest ekspertem w ekonomicznym ogrzewaniu i wentylacji obiektów średnio i wielko-kubaturowych. Firma produkuje nagrzewnice wodne, kurtyny powietrzne, kurtyno-nagrzewnice, jednostki wentylacyjne z odzyskiem ciepła oraz urządzenia typu rooftop. Urządzenia produkowane przez FLOWAIR posiadają certyfikaty CE (Conformité Européenne) oraz atesty higieniczne wydawane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. FLOWAIR jest również wyłącznym dystrybutorem nagrzewnic gazowych włoskiej firmy Robur.

Autor: Anna Szczecka 2018-05-22 0 352 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe Pro-Service® Sp. z o.o. w Krakowiemałopolskie
Alternatywne Systemy Komfortu Sp. z o.o.małopolskie
FLOWAIR SP.J.pomorskie
Ground-Therm sp. z o.o.śląskie
Jeven Sp. z o.o.wielkopolskie
KRONO-PLAST JANUSZKA TADEUSIAK SPÓŁKA JAWNAśląskie
Lindab Sp. z o.o.mazowieckie
NIDO Bartosz Szkódlińskiwielkopolskie
PRO-VENTopolskie
RAFA Konrad Frączek KRATKI24.PLdolnośląskie
SK Tuote Poland Sp. z o.o.dolnośląskie
Warebud Wieloch i Prysiński Spółka Jawnałódzkie
Ozdobne kratki kominkowe
2018-03-29 0 969
Ozdobne kratki kominkowe

Kratka kominkowa to zakończenie kanału ciepłego powietrza rozprowadzanego wsposób grawtacyjny lub mechaniczny z kominka. Jest ona montowana w ścianie lub w czopuchu obudowy kominkowej. Nie ...

Aluminiowe drzwi przesuwne, panoramiczne przeszklenia
2018-03-27 0 425
Aluminiowe drzwi przesuwne, panoramiczne przeszklenia

Prawdziwa ucieczka od codzienności jest możliwa tylko w harmonii z przyrodą. Otworzenie salonu na przydomowy ogród za pomocą panoramicznych przeszkleń zapewni nieskrępowany dostęp do ...

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
2018-03-26 0 891
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA czy z filtrem węglowym? Na co zwracać uwagę wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Jest kilka bardzo ważnych kwestii, których uwzględnienie ...Naturalna wentylacja
2018-03-09 0 469
Naturalna wentylacja

Wentylacja naturalna czy mechaniczna? W dobie technicyzacji, gdy za pomocą smartfona włączamy telewizor i mamy wgląd w to, co się dzieje w domu, będąc od niego oddalonym nawet o setki ...Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
2018-03-09 0 769
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja w domu jednorodzinnym – grawitacyjna czy mechaniczna? Konieczność wymiany powietrza w każdym domu jest kwestią na tyle oczywistą, nie że wymaga szerszego omówienia. ...

Aluminiowe kominki wentylacyjne
2018-02-23 0 1041
Aluminiowe kominki wentylacyjne

Kominki wentylacyjne i odpowietrzające Wymiana zużytego powietrza na świeże to podstawa, jeśli chcemy czuć się we własnym domu komfortowo, jednak właściwa wentylacja pomieszczeń, w ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: