Pellet – czyste ogrzewanie w dobrej cenie

Dlaczego warto palić pelletem?

Wybór ogrzewania nie jest łatwą decyzją, ponieważ od niej zależeć będzie w przyszłości nasz komfort cieplny i stan domowego budżetu. Dodatkowo z roku na rok pogłębia się problem zanieczyszczenia powietrza i wszechobecnego smogu. Dlatego coraz więcej osób rezygnuje z kotłów na węgiel i ekogroszek na rzecz ekologicznych kotłów na pellet. Dlaczego warto zainwestować w kocioł na pellet i jakie są zalety tego biopaliwa?
Pellet – czyste ogrzewanie w dobrej cenie - zdjęcie


Pellet energetyczny – czym jest? 
Pellet jest paliwem z biomasy przeznaczonym do ogrzewania budynków. To sprasowana pod wysokim ciśnieniem trocina, która ma postać granulatu – walców w większości o średnicy od 6 do 8 mm. Pellet drzewny produkowany z drzew iglastych ze względu na ich dobrą spoistość i wysoką kaloryczność, jest jednym z najbardziej efektywnych źródeł energii.

 

Pellet - czyste ogrzewanie w dobrej ceniefot. STELMET

 

Pellet czy ekogroszek – co wybrać?
Decydując się na ogrzewanie domu kotłem użytkownik staje przed wyborem – jaki rodzaj kotła wybrać – na pellet czy ekogroszek? Biorąc po uwagę tylko kryterium finansowe najlepiej wypada węgiel jako jedno z najtańszych paliw na rynku. Jeżeli jednak zależy nam, aby paliwo cechowała wysoka kaloryczność i efektywność cieplna, zainwestujmy w droższy, ale lepszy pellet. Dobry pellet kosztuje około 1040 - 1080 zł za paletę wraz z transportem. 

Ponadto należy podkreślić kwestię ekologiczną. Paliwa stałe typu węgiel (również ten o drobnej frakcji, czyli ekogroszek) – podczas spalania emitują dużą ilość zanieczyszczeń, które w efekcie tworzą groźny dla zdrowia smog. Pellet jest czystym i całkowicie ekologicznym paliwem o niskiej emisji zanieczyszczeń. Co więcej, uzyskany z niego popiół można wykorzystać jako nawóz naturalny do ogrodu, a ten uzyskany z ekogroszku – nie. Warto również pomyśleć o tym, że złoża węgla to nieodnawialne źródło energii, które kiedyś się wyczerpie. Pellet zaś nigdy się nie skończy, ponieważ współcześni producenci dbają o to, aby w miejsce wyciętych drzew, zostały posadzone nowe. 

Jeśli pellet to tylko certyfikowany
Wybierając pellet pamiętajmy, aby kupować tylko taki, który został odpowiednio przebadany, spełnia niezbędne parametry techniczne i uzyskał certyfikaty (np. ENPlus A1, FSC) potwierdzające jego jakość. Certyfikacja jest dowodem spełnienia przez producenta wymogów norm – zarówno dotyczących produkcji, jak i samego produktu. W składzie takiego pelletu energetycznego nie znajdują się żadne zanieczyszczenia chemiczne, które podczas spalania mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko. 

Cena pelletu certyfikowanego jest znacznie wyższa niż produktu bez atestu. Natomiast wraz z ceną otrzymujemy gwarancję jakości i czystości produktu, której nie posiadają paliwa niewiadomego pochodzenia. Kupując pellet z certyfikatem ENPlus A1 zapewnimy sobie dobre ogrzewanie budynku, ponieważ pellet drzewny to paliwo wysokokaloryczne, zatem nasz kocioł będzie zużywał go tyle, ile potrzebne jest dla optymalnego działania systemu. Pellet tańszy, a co za tym idzie – gorszej jakości słabiej ogrzeje budynek. Wybór paliwa ma ponadto wpływ na pracę kotła. Kupując pellet niecertyfikowany, użytkownik kotła nie ma pewności, jaka będzie jakość paliwa oraz czy praca kotła będzie prawidłowa. Pellet wysokiej jakości z atestem niemal wyklucza ryzyko wystąpienia usterek.

 

Pellet - czyste ogrzewanie w dobrej ceniefot. STELMET

 

Dla producenta sprzedaż pelletu, który przeszedł proces certyfikacyjny i spełnia wszelkie normy europejskie wpływa pozytywnie na wizerunek marki, pozwala utrzymać dobrą pozycję na rynku oraz zdobywać nowych dostawców i klientów. 

Jaki pellet wybrać?
Kupujmy tylko sprawdzony pellet wysokiej jakości od czołowych producentów. Takim produktem jest pellet firmy STELMET. To wysokiej jakości pellet o bardzo dobrej wartości opałowej (min. 4,6 kWh/kg w stanie suchym), niskiej zawartości popiołu i minimalnej emisji CO2. Do jego produkcji wykorzystywane jest tylko drewno iglaste – świerk oraz sosna charakteryzujące się bardzo dobrą spoistością i jasną barwą. Producent oferuje dwa rodzaje pelletu – LAVA i OLIMP o średnicy 6mm lub 8mm sprzedawany w 15kg workach, co ułatwia przechowywanie i wsypywanie pelletu do zasobnika. Klient może wybrać pomiędzy droższym pelletem posiadającym certyfikaty ENplus A1 oraz DINplus (OLIMP), a tańszym lecz również wysokiej jakości premium (LAVA).

 

Pellet - czyste ogrzewanie w dobrej cenie Pellet - czyste ogrzewanie w dobrej ceniefot. STELMET

 

Kotły na pellet – inwestycja, która się opłaca
Kotły na pellet cechuje wysoka efektywność cieplna. Szybko się nagrzewają, dostarczając w krótkim czasie wymaganą ilość ciepła do budynku. Współczesne kotły na pellet zdecydowanie różnią się od starych pieców węglowych, które należało codziennie na nowo rozpalać, a do tego regularnie czyścić z sadzy i opróżniać z dużych ilości popiołu. Piece na biomasę są w pełni zautomatyzowane i dzięki temu niezwykle wygodne w obsłudze. Użytkownik ma możliwość samoczynnego wygaszania i rozpalania kotła w razie potrzeby, a samo urządzenie i kotłownię łatwo utrzymać w czystości. Od czasu do czasu trzeba tylko usunąć powstały w trakcie spalania popiół. Co więcej, palenie pelletem wysokiej jakości eliminuje problemy z pracą kotła, które zdarzają się w przypadku kotłów na ekogroszek (np. nadmiar popiołu, spiekanie, szlakowanie). 

Wymiana starych pieców węglowych na ekologiczne systemy ogrzewania to obecnie wymóg, który wprowadziło Rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju z dnia 17 października 2017 roku w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, na podstawie którego emisja tlenku węgla nie może przekraczać 500 mg/m3 dla kotłów o mocy nominalnej do 500 kWh. Na potrzebę inwestowania w bezpieczne dla zdrowia i środowiska kotły na pellet zwraca również uwagę uchwała antysmogowa przyjęta w województwie śląskim, małopolskim czy mazowieckim, gdzie występuje największe w kraju stężenie smogu w powietrzu spowodowane m.in. wysoką emisją zanieczyszczeń pochodzących ze spalania węgla.

 

Pellet - czyste ogrzewanie w dobrej ceniefot. STELMET

 

Koszt kotła na pellet nie jest niski, ale inwestor otrzymuje duże wsparcie w postaci programów dofinansowujących – z urzędów miast i gmin oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto instytucje finansowe, z Bankiem Ochrony Środowiska na czele udzielają atrakcyjnych kredytów na zakup nowego i ekologicznego kotła na pellet.  

Więcej na temat pelletu przeczytasz na stronie: http://www.polishpellet.com

Autor: Anna Szczecka 2018-04-26 0 741 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ZAKŁAD METALOWO-KOTLARSKI SASświętokrzyskie
Bongioanni Polska Sp. z o.o. Sp. k.
Dietherm S.A.mazowieckie
ECO MET SP Z O Owielkopolskie
Jan Lewicz Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy Pleszewskie Kotływielkopolskie
KBO Kotło-Bud Osiekmałopolskie
P.W. KEYwarmińsko-mazurskie
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A. kujawsko-pomorskie
Stelmet S.A.lubuskie
Wytwórnia Kotłów C.O. " TILGNER"  mgr inż. Jerzy Tilgnerwielkopolskie
Zakład Produkcyjno Handlowy Stanisław Krzaczeklubelskie
Kotły SAS dużych mocy na paliwa stałe
2018-01-25 0 924
Kotły SAS dużych mocy na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe o dużej mocy pozwalają nie tylko na ogrzewanie obiektu, ale także przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Ponadto funkcjonalność izaawansowana automatyka zapewnia komfort ...

Sterowanie kotłem c.o. przez Internet
2018-01-25 0 1652
Sterowanie kotłem c.o. przez Internet

Uniwersalne rozwiązania są w cenie! Seria BeSMART jest rozwiązaniem bardzo uniwersalnym, bo programator BeSMART może w trybie termostatu ON/OFF sterować wszystkimi kotłami gazowymi, a jego ...

Kotły 5 klasy
2017-11-09 0 2130
Kotły 5 klasy

Problem smogu dotyczy w okresie grzewczym nie tylko dużych miast. Wręcz przeciwnie, najgorzej jest w małych miejscowościach bez sieci centralnego ogrzewania. Przestarzałe piece i mieszkańcy ...Kocioł SAS BIO COMPACT
2017-10-31 0 2053
Kocioł SAS BIO COMPACT

Kocioł podajnikowy napelet SAS BIO COMPACT Nowy kocioł SAS BIO COMPACT tokocioł nabiomasę – pelet drzewny wyposażony wautomatyczny system podawania paliwa. Dedykowany dla domów ...Kocioł na ekogroszek dla nowoczesnego budownictwa
2017-06-07 0 1657
Kocioł na ekogroszek dla nowoczesnego budownictwa

Kotły C.O. na ekogroszek – co je wyróżnia na rynku? Dlaczego kotły na ekogroszek są tak popularne na polskim rynku? Odpowiedź jest prosta: ponieważ są łatwe i wygodne w ...

Ekologiczne metody ogrzewania domu
2017-05-25 0 2349
Ekologiczne metody ogrzewania domu

Polska na bakier z ekologią Pod koniec grudnia 2015 roku Unia Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce, sygnalizując tym samym narastający problem wysokiego ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: