Jak zaradzić mostkom termicznym?

System ciepłego montażu w ociepleniu WIMOUNT

Odpowiednia izolacja domu jest już podstawowym wyznacznikiem budownictwa energooszczędnego. Aby osiągnąć wysoki komfort cieplny, a jednocześnie ograniczyć koszty ogrzewania i utrzymania domu, powinniśmy dużą uwagę przyłożyć do kwestii montażu i ocieplenia okien, który może skutecznie zapobiec powstawaniu mostków termicznych. Takim rozwiązaniem na polskim rynku jest system WIMOUNT.
Jak zaradzić mostkom termicznym? - zdjęcie


Na czym polega ciepły montaż okna w systemie WIMOUNT?
System WIMOUNT, którego producentem jest firma EJOT, to nowoczesne i bardzo skuteczne rozwiązanie, które polega na montażu okien energooszczędnych (o odpowiednim współczynniku przenikalności cieplnej) w warstwie ocieplenia, dzięki czemu eliminujemy powstawanie mostków termicznych. Warunkiem jest jednak właściwe uszczelnienia fug montażowych, przez które do wnętrza budynku może dostawać się zimne powietrze oraz wilgoć. WIMOUNT oczywiście zapewnia skuteczne uszczelnienie fug montażowych.   

Zastanówmy się, czy warto wykonać ciepły montaż okien w systemie WIMOUNT? I co rzeczywiście możemy dzięki temu zyskać?

 

montaż okien energooszczędnychSystem WIMOUNT - montaż drzwi HST w ociepleniu budynku z wykorzystaniem poszerzenia podprogowego z materiału Hardfoam o wsp. λ = 0,039 (W/mK)

 

Po pierwsze: energooszczędność
Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi wprowadzonymi w styczniu 2017 roku zaostrzone zostały wymagania dotyczące termoizolacyjności ścian zewnętrznych, dachów i stropodachów, podłogi na gruncie oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Zmiany te mają wpłynąć na ograniczenie zużycia energii, której obecnie w Europie wykorzystuje się aż 40% w eksploatacji budynków – w szczególności ogrzewania. Od 2021 roku wszystkie domy mają charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii.

Montaż okien w warstwie ocieplenia WIMOUNT to wysoki zysk energetyczny. Dodatkowo zostaje on zwiększony poprzez zastosowanie komponentów wykonanych z materiału Hardfoam o bardzo niskim współczynniku przewodności termicznej λ = 0,039 [W/m*K]. Wykonane z niego kotwy termiczne, profile podparapetowe oraz poszerzenia podprogowe skutecznie eliminują występowanie mostków termicznych. Warto podkreślić, że wszystkie profile dostosowane są do systemu klienta pod kątem wymiaru i kształtu.

Na energooszczędność systemu – co już wcześniej zostało wspomniane – wpływ mają również fugi montażowe, które uszczelnia się podczas montażu materiałami o niskiej przewodności cieplnej, wynoszącej (podobnie jak materiał Hardfoam) λ < 0,039 [W/m*K]. Do izolacji wykorzystuje się folię paroizolacyjną, folię paroprzepuszczalną, piankę PU oraz specjalną ramkę z EPS.

 

montaż okien energooszczędnych montaż okien energooszczędnychUstalony przez program rozkład kotew termicznych w oknie jednoskrzydłowym rozwiernym na prawo (fot. po lewej).
Ustalony przez program rozkład kotew termicznych i podpór stalowych w drzwiach balkonowych dwuskrzydłowych z wysokim progiem (fot. po prawej).

 

Po drugie: szczelność
Dom energooszczędny to przede wszystkim budynek o dobrej izolacji termicznej oraz odpowiednim uszczelnieniu stolarki otworowej. Szczelność okien zapewnimy sobie odpowiednim rodzajem montażu. Najlepsze rozwiązanie na rynku to montaż w systemie ocieplenia WIMOUNT – zapewnia optymalne położenie okna i usuwa mostki termiczne, a także całkowicie uszczelnia przed przenikaniem zimnego powietrza i pary wodnej do wnętrza budynku.

Skuteczność rozwiązania firmy EJOT została potwierdzona badaniami. Współczynnik infiltracji powietrza dla okna zamocowanego w systemie WIMOUNT wynosi a < 0,07 [m3/m*h*daPa2/3], tym samym odpowiada 4 – najwyższej klasie przepuszczalności powietrza. Uzyskany w badaniach wodoszczelności rezultat – do 1050 [Pa] jest również wynikiem wysokim, odpowiadającym najwyższej klasie wodoszczelności.

Szczelność okna zapewnia nie tylko montaż w warstwie ocieplenia, ale również zastosowanie systemowej ramy z EPS, która uszczelnia fugę montażową i stanowi dodatkowe poszerzenie powierzchni ościeży otworów okiennych. Rozwiązanie to ma przede wszystkim na celu zaradzić mostkom termicznym i zapobiec ucieczkom ciepła z budynku.

 

montaż okien energooszczędnychSystem WIMOUNT zapewnia całkowitą szczelność na przenikanie powietrza i pary wodnej przez fugi montażowe

 

Po trzecie: bezpieczeństwo
System WIMOUNT to również całkowite bezpieczeństwo mocowania i w efekcie – użytkowania. Pewny i trwały montaż gwarantuje zastosowanie kotew i podpór mocowanych mechanicznie, tj. bez udziału kleju do ścian, płyt fundamentowych oraz stropów. Nośność charakterystyczna kotwy termicznej, która pełni rolę konsoli nośnej i stabilizuje położenie okna, wynosi 180 [kg]. Potwierdzeniem tego są badania odporności na obciążenia wiatrem, w których okno zamocowane w systemie WIMOUNT uzyskało wynik – do 3000 [Pa].

Co więcej, rozkład kotew montażowych jest projektowany przez program, który zajmuje się wyliczaniem obciążeń stałych i zmiennych, jakie działają na poszczególne punkty stolarki okiennej. Montaż okien w warstwie ocieplenia z wykorzystaniem specjalnych fug montażowych jest wykonywany zgodnie z wytycznymi instytutu RAL oraz nadzorowany przez firmę EJOT – przede wszystkim pod względem prawidłowego i starannego wykonania.

 

ejotfot. Ejot

 

Instalatorzy współpracujący z firmą EJOT mają ponadto do dyspozycji specjalną aplikację do doboru komponentów systemu, wyceny, zamówień oraz planowania montażu. Dzięki niej można szybko i łatwo dokonać wyceny pełnego systemu wraz z montażem mechanicznym okien w warstwie ocieplenia, uszczelnieniem fug oraz zastosowaniem profili podparapetowych i poszerzeniowych z materiału o współczynniku λ = 0,038 [W/mxK], a także złożyć zamówienie on-line.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: www.ejot.pl

Autor: Anna Szczecka 2018-03-27 0 715 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
EJOT Polska Sp. z o.o. Sp.k.śląskie
Montaż okien energooszczędnych w ociepleniu
2017-10-13 0 1693
Montaż okien energooszczędnych w ociepleniu

Wynikająca z unijnych regulacji zmiana przepisów ze stycznia 2017 (dyrektywa 2010/31/UE) zakłada stopniowe ograniczanie zużycia energii. Obecnie w Europie aż 40% energii wykorzystuje się ...

Koszulka kołka uniwersalnego SFX firmy Klimas Wkręt-met
2016-05-06 0 3005
Koszulka kołka uniwersalnego SFX firmy Klimas Wkręt-met

Unikatowa koszulka kołka uniwersalnego SFX, której producentem jest Klimas Wkręt-met, gwarantuje stabilność i wytrzymałość mocowania, sprawiając, że każdy remont staje się ...

Domy z elewacją klinkierową
2018-05-15 0 115
Domy z elewacją klinkierową

Stwierdzenie, że dach, elewacja, ogrodzenie to wizytówka domu tchnie banałem, ale chyba właśnie w Polsce jest to kwestia szczególnie istotna. Podróż przez kraj, zwłaszcza ...Tanie blachodachówki i panele dachowe
2018-05-10 0 121
Tanie blachodachówki i panele dachowe

Cena blachodachówki a jej jakość Jeszcze dwadzieścia lat temu mało komu przyszłoby do głowy, aby eksperymentować z pokryciem dachowym. Na dachy kładło się wówczas to, co ...Wkręty do ziemi Krinner
2018-05-08 0 168
Wkręty do ziemi Krinner

Zamiast fundamentu – kotwa do ziemi Ogrodzenia, bramy, urządzenia na placach zabaw (labirynty, zjeżdżalnie, trampoliny, huśtawki), drewniane domy, garaże, znaki drogowe, znaki ...

Zadaszenia dla tarasów i budynków ogrodowych
2018-04-24 0 1054
Zadaszenia dla tarasów i budynków ogrodowych

Odporne zadaszenie z poliwęglanu Olbrzymim walorem płyt komorowych z poliwęglanu jest możliwość ich samodzielnego montażu oraz obróbki. Elementy przycinać można piłą ręczną lub ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: