Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Nie tylko dla alergików – oczyszczacze powietrza

Jeszcze do niedawna mało kto spoza wąskiego grona osób z branży wiedział, że istnieje urządzenie takie jak oczyszczacz powietrza. W ostatnich latach sporo w tej dziedzinie się zmieniło, bo i coraz więcej w mediach mówi się o zatrutym powietrzu, o mnożących się alergiach i nowotworach, o wiszącym nad naszymi głowami smogu. Tym samym troska o jakość powietrza w domu staje się jednym z najbardziej racjonalnych i uzasadnionych trendów ostatnich lat. Gdy jednak na ten temat zrobiło się głośno i pojawiła się masa różnych urządzeń, znów stajemy przed dylematem. Jaki oczyszczacz powietrza do domu wybrać? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy razem ze specjalistami z firmy NIDO.
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? - zdjęcie


Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA czy z filtrem węglowym?
Na co zwracać uwagę wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Jest kilka bardzo ważnych kwestii, których uwzględnienie pomoże dopasować urządzenie adekwatne do naszych potrzeb, oczekiwań i finansów.
- Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na filtry, w jakie wyposażony jest oczyszczacz, a konkretnie – jaki rodzaj zanieczyszczeń one usuwają. Inne filtry sprawdzają, jeśli zależy nam na oczyszczaniu powietrza ze smogu, inne, gdy w domu mieszka dziecko uczulone na określone substancje chemiczne – wyjaśnia Katarzyna Szkódlińska z firmy NIDO.
Standardem jest dziś wyposażanie oczyszczaczy powietrza w kilka filtrów, z których każdy radzi sobie z innym rodzajem zanieczyszczeń. Na przykład dostępny w ofercie NIDO oczyszczacz WINIX P150 (jedno z najmniejszych urządzeń, przeznaczonych na metraże do 33m²), posiada aż trzy poziomy filtracji: filtr z aktywnym węglem, filtr HEPA oraz opatentowaną technologię WINIX PlasmaWave®.

 

oczyszczacz powietrza oczyszczacz powietrzafot. NIDO

 

Filtr z aktywnym węglem oczyszcza powietrze z brzydkich zapachów (np. dym papierosowy) i zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe, m.in. wywołane szkodliwymi tlenkami azotu lub dwutlenkami siarki. Filtr HEPA odpowiada za zatrzymywanie cząsteczek kurzu, zarodników pleśni, pyłków, wirusów i bakterii, uzupełniając działanie filtra węglowego i usuwając do 99,97% szkodliwych substancji, nawet tych wielkości 0,3 mikrometra. Z kolei technologia WINIX PlasmaWave®  generuje ujemne i dodatnie jony, tworząc w połączeniu z wodą wysoko aktywne hydroksyle, które natychmiast neutralizują i dezaktywują wirusy, bakterie, związki chemiczne, brzydkie zapachy czy szkodliwe gazy. Dzięki temu Winix P150 to świetny oczyszczacz powietrza dla alergików, który skutecznie eliminuje najczęściej pojawiające się w domach przyczyny alergii, a więc kurz, pyłki, sierść zwierząt.
Urządzeniem przeznaczonym do wielopoziomowego oczyszczania powietrza na większych metrażach (do 77 m²) jest z kolei oczyszczacz Winix 2020EU (ZERO).

 

oczyszczacz powietrza oczyszczacz powietrzafot. NIDO

 

- Jest to oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym, HEPA, wstępnym siateczkowym, a także technologią WINIX PlasmaWave®, który usuwa z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, nawet te wielkości 0,3 mikrometra, a intuicyjny, prosty panel sterujący redukuje obsługę urządzenia do niezbędnego minimum – mówi Katarzyna Szkódlińska.
Modele najwyższe, np. Winix HR1000 WiFi (ZERO+, do 88 m²) posiadają aż pięć poziomów filtracji – filtr wstępny typu siateczka, który wyłapuje np. sierść zwierząt czy cząstki kurzu; filtr węglowy, który usuwa nieprzyjemne zapachy; filtr HEPA, oczyszczający powietrze z mikrozanieczyszczeń (do wielkości 0,3 mikrometra); antybakteryjna powłoka filtra HEPA, która zapobiega namnażaniu bakterii oraz generator nieszkodliwych jonów dodatnich i ujemnych WINIX PlasmaWave® Technology.

 

oczyszczacz powietrzafot. NIDO

 

Filtr do oczyszczacza tani w eksploatacji
Mając na uwadze rodzaje zastosowanych w oczyszczaczu filtrów, warto zainteresować się też kwestiami związanymi z ich wymianą i idącymi za tym kosztami. Z drugiej strony – trzeba też mieć ograniczone zaufanie do niektórych technologicznych nowinek, bo oszczędności mogą się okazać pozorne. Ostatnio sporo mówi się np. o wieloletnich filtrach HEPA do oczyszczaczy powietrza. Sprzedawcy oferujący tego typu urządzenia rzadko jednak dodają, że testy odbywają się tylko na początku korzystania z filtrów, których nikt nie sprawdza na koniec ich użytkowania, gdy są już magazynem mikrobów. Jeśli kupujemy oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA warto też sprawdzić, jakie parametry ma dany filtr, bo są dostępne różne klasy filtracji, co w praktyce przekłada się na efektywność oczyszczania powietrza.
Zwróćmy też uwagę, czy na filtrach lub obudowach znajduje się powłoka antybakteryjna (taką powłokę ma np. obudowa filtru HEPA w oczyszczaczu powietrza Winix HR1000 WiFi (ZERO+), która minimalizuje liczbę bakterii i wirusów oraz zapobiega ich namnażaniu).

 

oczyszczacz powietrza oczyszczacz powietrzafot. NIDO

 

- Pamiętajmy też o tym, że jakość oczyszczacza musi być potwierdzona certyfikatami dla całego urządzenia, a nie tylko dla filtrów. A więc trzeba zwracać uwagę nie tylko na certyfikat CE, ale także na certyfikaty AHAM CADR, ECARF, UK Alergy certification, które są najpewniejszym potwierdzenie, że to dobry oczyszczacz powietrza dla alergików – podkreśla Katarzyna Szkódlińska.

Z głośnikami, jonizacją, blokadą dziecięcą... jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Kwestią, o której często nie myśli się na etapie zakupu, jest głośność oczyszczaczy, tylko pozornie będąca sprawą drugorzędną. Pracujące głośno urządzenie może stać się utrapieniem niejednego z nas, w skrajnych przypadkach komfort powietrza będzie mniej istotny niż komfort akustyczny i oczyszczacz będzie po prostu wyłączony, nie pełniąc swojej funkcji. Oczywiście na wyższych poziomach pracy oczyszczacze pracują głośniej niż na niższych, zwróćmy jednak uwagę, aby emitowany przez nie hałas nie był zbyt uciążliwy.
Dlatego warto czytać dane techniczne wybranych urządzeń, których producenci powinni w decybelach podać poziom hałasu emitowanego przez urządzenie.
Filtry, głośność, jonizacja powietrza to kwestie, które w prosty sposób przekładają się na codzienne użytkowanie oczyszczaczy powietrza. Jeśli mamy już na oku konkretne urządzenie, to warto jeszcze sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje może pełnić oczyszczacz. Czy może np. nawilżać powietrze? Czy jest wyposażony w blokadę dziecięcą? Czy możliwa jest bezprzewodowa kontrola jakości powietrza, to znaczy, czy urządzenie ma łączność z aplikacją w smartfonie poprzez WiFi? Warto przeczytać lub dopytać, na co reagują czujniki, w jakie wyposażony jest oczyszczacz. Przydatnym rozwiązaniem są np. wbudowane w oczyszczacze Winix inteligentne czujniki VOC (szkodliwe związki organiczne) i czujniki zanieczyszczeń pyłowych, które aktywnie reagują na obecność zanieczyszczeń w powietrzu, informując o tym użytkownika odpowiednim kolorem. Wygodną opcją jest też czujnik światła, dzięki któremu oczyszczacz „idzie spać” wraz ze zgaszeniem światła, działając w trybie energooszczędnym.

 

oczyszczacz powietrzafot. NIDO

 

Innym aspektem wartym uwzględnienia jest kwestia oczyszczaczy z jonizacją. Jako produkt uboczny jonizacji może powstawać ozon, a producenci niektórych urządzeń wprost podają w swoich raportach, jakie jego ilości są emitowane podczas jonizacji. Sprawdźmy więc przed zakupem, czy możemy wyłączyć jonizację bez konieczności wyłączania całego urządzenia. Co istotne – ozon może, ale nie musi być wytwarzany podczas jonizacji, ponieważ niektóre urządzenia po prostu go nie emitują. W przypadku oczyszczaczy Winix ozon nie powstaje np. przy PlasmaWave®, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób, które mają obawy co do negatywnego wpływu ozonu na własne zdrowie.
- Ciekawą funkcję dodatkową ma jeden z najnowszych oferowanych przez nas modeli – WINIX Tower Q300S, w którego eleganckiej, smukłej obudowie ukryty jest naprawdę przyzwoitej jakości głośnik JBL Bluetooth, który potrafi dobrze zagrać, szczególnie w przypadku źródeł streamingowych– mówi Katarzyna Szkódlińska.

Zakup dobrej jakości oczyszczacza to wydatek, który trzeba zaplanować z głową, mając na uwadze cały rok, a nie tylko sezon grzewczy. Dokładne przemyślenie własnych potrzeb i wymagań oraz dobór urządzenia, które będzie w stanie im sprostać sprawi, że będziemy korzystać z oczyszczacza również wiosną, gdy zaczynają pojawiać się alergeny, a także jesienią, gdy błyskawicznie namnażają się pleśnie i grzyby.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.airnaturel.pl

 

Autor: Barbara Fride 2018-03-26 0 874 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe Pro-Service® Sp. z o.o. w Krakowiemałopolskie
Alternatywne Systemy Komfortu Sp. z o.o.małopolskie
FLOWAIR SP.J.pomorskie
Ground-Therm sp. z o.o.śląskie
Jeven Sp. z o.o.wielkopolskie
KRONO-PLAST JANUSZKA TADEUSIAK SPÓŁKA JAWNAśląskie
Lindab Sp. z o.o.mazowieckie
NIDO Bartosz Szkódlińskiwielkopolskie
PRO-VENTopolskie
RAFA Konrad Frączek KRATKI24.PLdolnośląskie
SK Tuote Poland Sp. z o.o.dolnośląskie
Warebud Wieloch i Prysiński Spółka Jawnałódzkie
Parametry techniczne urządzeń – czy możemy im ufać?
2018-05-22 0 324
Parametry techniczne urządzeń – czy możemy im ufać?

Dobrym przykładem jest tu praktyka firmy FLOWAIR, producenta z branży HVAC, która jako członek europejskiego stowarzyszenia EUROVENT, proponuje stworzenie grupy roboczej do opracowania i ...

Ozdobne kratki kominkowe
2018-03-29 0 932
Ozdobne kratki kominkowe

Kratka kominkowa to zakończenie kanału ciepłego powietrza rozprowadzanego wsposób grawtacyjny lub mechaniczny z kominka. Jest ona montowana w ścianie lub w czopuchu obudowy kominkowej. Nie ...

Aluminiowe drzwi przesuwne, panoramiczne przeszklenia
2018-03-27 0 417
Aluminiowe drzwi przesuwne, panoramiczne przeszklenia

Prawdziwa ucieczka od codzienności jest możliwa tylko w harmonii z przyrodą. Otworzenie salonu na przydomowy ogród za pomocą panoramicznych przeszkleń zapewni nieskrępowany dostęp do ...Naturalna wentylacja
2018-03-09 0 461
Naturalna wentylacja

Wentylacja naturalna czy mechaniczna? W dobie technicyzacji, gdy za pomocą smartfona włączamy telewizor i mamy wgląd w to, co się dzieje w domu, będąc od niego oddalonym nawet o setki ...Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
2018-03-09 0 762
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja w domu jednorodzinnym – grawitacyjna czy mechaniczna? Konieczność wymiany powietrza w każdym domu jest kwestią na tyle oczywistą, nie że wymaga szerszego omówienia. ...

Aluminiowe kominki wentylacyjne
2018-02-23 0 1027
Aluminiowe kominki wentylacyjne

Kominki wentylacyjne i odpowietrzające Wymiana zużytego powietrza na świeże to podstawa, jeśli chcemy czuć się we własnym domu komfortowo, jednak właściwa wentylacja pomieszczeń, w ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: