Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Sposób na zanieczyszczone powietrze

Alergie, uczulenia, astma, nowotwory to plaga XXI wieku, gdy znakiem naszych czasów stają się ginące gatunki, tony śmieci, spaliny i – problem szczególnie dotkliwy w Polsce – chmura smogu wisząca nad nami przez cały sezon grzewczy. Coraz więcej osób wychodząc na zewnątrz zakłada maski antysmogowe, ale przecież nikt nie chce nosić ich w domu, w którym spędzamy więcej niż połowę życia. Wbrew pozorom jedynym rozwiązaniem wcale nie jest inwestycja w oczyszczacz powietrza. Zdecydowanie lepiej postawić na wentylację mechaniczną w domu, która nie tylko zapewni dopływ czystego powietrza, ale także odprowadzanie zużytego. A jeśli będzie to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to zyskają na tym jeszcze nasze portfele.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - zdjęcie


Wentylacja w domu jednorodzinnym – grawitacyjna czy mechaniczna?
Konieczność wymiany powietrza w każdym domu jest kwestią na tyle oczywistą, nie że wymaga szerszego omówienia. Osoby, które te sprawy bagatelizują powinny uświadomić sobie fakt, że brak odpowiedniej wentylacji skutkuje osłabianiem konstrukcji budynku i pogorszeniem jego stanu technicznego, a także szkodzi zdrowiu. Jeśli więc ktokolwiek ma wątpliwości natury ekonomicznej i zastanawia się, czy warto inwestować w wentylację mechaniczną w domu, powinien pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku i tak za brak odpowiedniego rozwiązania trzeba będzie zapłacić.
Skoro wiemy już, że zapewnienie właściwiej wymiany powietrza nie oznacza otwierania okien i jest koniecznością, to co wybrać do domu jednorodzinnego: wentylację grawitacyjną czy mechaniczną?
- W XXI wieku właściwie nikt nie ma już złudzeń co do skuteczności tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. W domu jednorodzinnym, który zaprojektowany jest zgodnie ze standardami dla budynków energooszczędnych lub pasywnych takie rozwiązanie w ogóle nie wchodzi w grę. Jednak coraz częściej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wypiera też wentylację grawitacyjną z domów jednorodzinnych zbudowanych tradycyjnymi metodami – zauważa ekspert z firmy Pro-Vent, produkującej centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła i płytowe gruntowe wymienniki ciepła.
Optymalny system wentylacji mechanicznej w domu pomoże radykalnie ograniczyć straty ciepła w sezonie grzewczym i dostarczyć darmowy chłód w sezonie letnim, dodatkowo obniżając koszty eksploatacyjne.

 

wentylacja mechaniczna Pro-Ventfot. Pro-Vent

 

Warto też pamiętać o tym, że dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów, wentylacja mechaniczna znacznie poprawi jakość powietrza, co szczególnie ważne jest zwłaszcza w Polsce, znajdującej się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów europejskich. Ponadto można też zastosować dodatkowe kasety filtracyjne o wysokiej skuteczności, które dodatkowo dokładnie przefiltrują powietrze Badania pokazały, że po przejściu powietrza  przez  filtr w centrali wentylacyjnej liczba bakterii spadła do 30 CFU/m³.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem)
A co dla tych, którzy mają jeszcze wyższe wymagania i chcą jeszcze bardziej skorzystać na montażu systemu wentylacji mechanicznej w domu? Dla takich osób idealną opcją będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem) połączona z bezprzeponowym, płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła PROVENT-GEO. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, powietrze nawiewane zimą do pomieszczeń jest już wstępnie ogrzane. Różnice temperatur pomiędzy powietrzem usuwanym z pomieszczeń w domu energooszczędnym w sezonie zimowym a powietrzem nawiewanym w układzie z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC) PROVENT-GEO oraz centralą o wysokiej sprawności temperaturowej MISTRAL PRO są minimalne. Gwarantuje to wysokie oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń i stabilną pracę urządzeń grzewczych w ciągu całego sezonu.

 

wentylacja mechaniczna Pro-Ventfot. Pro-Vent

 

Zaprojektowane do wzajemnej współpracy urządzenia, a więc wentylacja mechaniczna z GWC zapewnią najbardziej optymalny i energooszczędny tryb pracy. Dzięki skoordynowanym działaniom rekuperatora Mistral Pro z wymiennikiem przeciwprądowym i bezprzeponowy przepływ powietrza wentylacyjnego przez GWC Pro-Vent Geo, możemy radykalnie zredukować straty ciepła zimą, dostarczyć darmowy chłód w sezonie letnim, a jednocześnie – obniżyć koszty eksploatacyjne.
Jednak to nie koniec zalet. Dziś, gdy tak dużo mówimy o skażonym powietrzu, warto też pamiętać o tym, że zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła gwarantuje również obniżenie ilości bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym, co potwierdzają badania Sanepidu i Państwowego Zakładu Higieny (redukcja ilości bakterii i grzybów o odpowiednio 86% i 97%).
- Odpowiednio przygotowany grunt pod GWC PRO-VENT GEO zapewnia stabilizację wymiennika i właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne, bez konieczności stosowania dodatkowych powłok antybakteryjnych. Oczyszczanie powietrza z czynników chorobotwórczych wynika z obecności 100% naturalnej mikroflory bakteryjnej gruntu – mówi ekspert z firmy Pro-Vent.

 

wentylacja mechaniczna Pro-Ventfot. Pro-Vent

 

W każdym budynku, niezależnie od standardów, w jakich jest on zbudowany, wentylacja powinna być ciągła, skuteczna i energooszczędna. W celu maksymalnego ograniczenia strat ciepła na skutek wymiany powietrza, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z wysokosprawnym wymiennikiem (rekuperatorem), najlepiej wspomagana gruntowym płytowym wymiennikiem ciepła Provent -Geo. Zimą, gdy powietrze w Polsce ma bardzo niekorzystne parametry, takie rozwiązanie pozwoli też dodatkowo na znaczącą poprawę jego jakości dzięki stosowanym przez producenta filtrom.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pro-vent.pl

 

Autor: Barbara Fride 2018-03-09 0 768 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe Pro-Service® Sp. z o.o. w Krakowiemałopolskie
Alternatywne Systemy Komfortu Sp. z o.o.małopolskie
FLOWAIR SP.J.pomorskie
Ground-Therm sp. z o.o.śląskie
Jeven Sp. z o.o.wielkopolskie
KRONO-PLAST JANUSZKA TADEUSIAK SPÓŁKA JAWNAśląskie
Lindab Sp. z o.o.mazowieckie
NIDO Bartosz Szkódlińskiwielkopolskie
PRO-VENTopolskie
RAFA Konrad Frączek KRATKI24.PLdolnośląskie
SK Tuote Poland Sp. z o.o.dolnośląskie
Warebud Wieloch i Prysiński Spółka Jawnałódzkie
Parametry techniczne urządzeń – czy możemy im ufać?
2018-05-22 0 352
Parametry techniczne urządzeń – czy możemy im ufać?

Dobrym przykładem jest tu praktyka firmy FLOWAIR, producenta z branży HVAC, która jako członek europejskiego stowarzyszenia EUROVENT, proponuje stworzenie grupy roboczej do opracowania i ...

Ozdobne kratki kominkowe
2018-03-29 0 969
Ozdobne kratki kominkowe

Kratka kominkowa to zakończenie kanału ciepłego powietrza rozprowadzanego wsposób grawtacyjny lub mechaniczny z kominka. Jest ona montowana w ścianie lub w czopuchu obudowy kominkowej. Nie ...

Aluminiowe drzwi przesuwne, panoramiczne przeszklenia
2018-03-27 0 425
Aluminiowe drzwi przesuwne, panoramiczne przeszklenia

Prawdziwa ucieczka od codzienności jest możliwa tylko w harmonii z przyrodą. Otworzenie salonu na przydomowy ogród za pomocą panoramicznych przeszkleń zapewni nieskrępowany dostęp do ...Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
2018-03-26 0 891
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA czy z filtrem węglowym? Na co zwracać uwagę wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Jest kilka bardzo ważnych kwestii, których uwzględnienie ...Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
2018-03-09 0 768
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja w domu jednorodzinnym – grawitacyjna czy mechaniczna? Konieczność wymiany powietrza w każdym domu jest kwestią na tyle oczywistą, nie że wymaga szerszego omówienia. ...

Aluminiowe kominki wentylacyjne
2018-02-23 0 1041
Aluminiowe kominki wentylacyjne

Kominki wentylacyjne i odpowietrzające Wymiana zużytego powietrza na świeże to podstawa, jeśli chcemy czuć się we własnym domu komfortowo, jednak właściwa wentylacja pomieszczeń, w ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: