Kocioł z 5 klasą – antidotum na smog

Kotły z podajnikiem na ekogroszek i pellet

Tylko do końca czerwca 2018 roku będzie można kupić kotły z klasą emisyjną niższą niż 5. Od lipca na polskim rynku dostępne będą jedynie takie urządzenia, które spełniają najwyższe normy, umożliwiające spalanie ekologicznych paliw, jak ekogroszek czy pellet. O ile jeszcze kilka lat temu 5 klasą mogli się pochwalić nieliczni, dziś jest ona już standardem, który w swojej ofercie ma każdy szanujący się producent kotłów na paliwa stałe. Jeśli więc kiedyś 5 klasa kotła była dla nas wyróżnikiem i synonimem jakości, to czym się kierować wybierając kocioł już po zmianie przepisów?
Kocioł z 5 klasą – antidotum na smog - zdjęcie


Polską tradycją jest medialna burza wokół smogu, która rozpoczyna się w tym samym czasie, co sezon grzewczy. Niezliczone teksty w sieci na temat zatrutego powietrza, alarmy smogowe, aplikacje na telefon, które kilka razy dziennie informują o stanie powietrza, debaty ekspertów w radiu i telewizji. Smog dla wielu Polaków przez lata był problemem istniejącym jedynie w mediach. Tylko czasem nabierał bardziej realnego kształtu, na przykład wtedy, gdy powietrze było tak bardzo zanieczyszczone, że nie było widać domu sąsiada. Jednak ile osób alarmy smogowe naprawdę skłoniły do wymiany starego, węglowego „kopciucha” na bardziej ekologiczny kocioł? Kogo powstrzymały przed tym, aby nie wrzucać do pieca zniszczonych ubrań, kartonika po soku czy lakierowanego blatu ze starego stolika? Jak pokazują badania przeprowadzone w 2016 roku w ramach akcji „Nie rób dymu”, wielu Polaków uważa, że spalając śmieci... chronią środowisko, bo odciążają i tak już przepełnione wysypiska.
- Skoro argumenty na temat zdrowotnych skutków palenia opałem niskiej jakości, wilgotnym drewnem lub (wariant najgorszy!) śmieciami nie trafiają, nadszedł czas, aby rozprawić się z problemem smogu, wykorzystując w tym celu przepisy prawa – zauważa Wojciech Tarach z firmy Metalbet, która produkuje kotły na paliwa stałe, w tym – ekologiczne kotły na pellet i kotły na ekogroszek z podajnikiem (modele Aqua Eco Pellet oraz Aqua Eco, o różnej wydajności grzewczej, czyli wielkości powierzchni, jaką mogą ogrzać).

Ekologiczny kocioł na paliwo stałe
Wbrew pozorom zmiana przepisów to wcale nie złośliwość urzędników, zwłaszcza w Polsce, która wciąż znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Poprawa jakości powietrza w naszym kraju to duże wyzwanie dla producentów, bo ich zadanie nie ogranicza się „tylko” do opracowania i wyprodukowania kotła na paliwa stałe, który spełni surowe normy. Wprowadzenie do oferty ekologicznych kotłów z 5 klasą wiąże się także z koniecznością cyklicznego ponawiania badań i systematyczną kontrolą jakości. Ponadto, gdy kotły z 5 klasą stają się normą, producenci muszą też starać się wzmocnić swoją konkurencyjność w inny sposób.
- Jednym z takich wyróżników może być certyfikat Ecodesign, którym do roku 2020 muszą legitymować się wszystkie urządzenia grzewcze dopuszczone do sprzedaży. W naszej ofercie certyfikat ten posiada np. kocioł na pellet Aqua Eco Pellet – mówi Wojciech Tarach.

 

kocioł z podajnikiem metalbetfot. Metalbet

 

Paliwo, producent, gwarancja – sprawdź zanim kupisz
Obok norm i certyfikatów, które są potwierdzeniem nie tylko ekologiczności kotła, ale także jego wysokiej sprawności, innym istotnym aspektem, który warto rozważyć na etapie zakupu, jest paliwo jakim zasilany jest dany kocioł, a konkretnie – jego dostępność i cena. Biorąc pod uwagę ten czynnik, jednymi z najbardziej opłacalnych rozwiązań są dziś kotły z podajnikiem na ekogroszek i pellet, a więc na paliwa powszechnie dostępne, kaloryczne, tanie, niepylące. Pellet to sprasowane trociny, które są produktem ubocznym powstającym podczas prac związanych z obróbką produktów drzewnych i należy do grupy biopaliw. W wyniku jego spalenia do atmosfery trafia dokładnie tyle samo dwutlenku węgla, ile zużyło drzewo w procesie wzrostu. Z kolei ekogroszek, powstający na bazie węgla kamiennego lub brunatnego, cechuje się o wiele mniejszą zawartością i niższą spiekalnością, co bardzo ułatwia jego spalanie.
- W dzisiejszych czasach najwygodniejszych rozwiązaniem są kotły zasilane właśnie takimi paliwami, a ponadto takie, w których rozpalanie, wygaszanie, dozowanie opału odbywa się automatycznie. Przemawia za nimi zarówno wygoda, jak i ekonomia, bo to sterownik (a nie człowiek) dokonuje pomiarów temperatury wody w kotle i na jej podstawie odpowiednio reguluje pracę podajnika paliwa  oraz  wentylatora  nadmuchowego – podkreśla Wojciech Tarach.
Kocioł na ekogroszek Aqua Eco i kocioł na pellet Aqua Eko Pellet to urządzenia automatycznego spalania, które są wyposażone w specjalne podajniki współpracujące z instalacją wodną centralnego ogrzewania grawitacyjnego lub z obiegiem wymuszonym systemu otwartego. Na ich korzyść przemawia też solidne wykonanie z wysokiej jakości, atestowanej blachy kotłowej o grubości 6 mm, która zabezpieczona jest przed zewnętrznymi stratami cieplnymi zewnętrzną izolacją z wełny mineralnej.

 

kocioł z podajnikiem metalbetfot. Metalbet

 

Inwestycja w kocioł na biomasę nie należy do małych. Już choćby z tego względu warto dobrze przeanalizować wszystkie czynniki, które będą miały wpływ na późniejszą eksploatację. Choć więc często nawet sami przed sobą nie przyznajemy się do tego, że działa na nas marka i logo producenta, to przy zakupie kotła warto właśnie ten czynnik uwzględnić. Przecież konstrukcja zaawansowanych technologicznie urządzeń wymaga wiedzy, doświadczenia, umiejętności, a te zdobywa się z czasem. Dlatego warto ufać szczególnie tym producentom, którzy – tak jak firma Metalbet – są obecni na rynku od wielu lat i mogą pochwalić się setkami zaprojektowanych, zbudowanych i pracujących urządzeń. Dlatego na kotły z podajnikiem na ekogorszek i pellet producent udziela długoterminowej gwarancji – aż 60 miesięcy na szczelność wymiennika ciepła i 24 miesiące na pozostałe elementy.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.metalbet.pl

 

Autor: Barbara Fride 2018-03-07 0 2116 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ASPOL FV Sp. z o.o.łódzkie
Enerbau Ogrzewania Na Podczerwieńkujawsko-pomorskie
Feriswielkopolskie
Glen Dimplex Polska Sp. z o.o.wielkopolskie
Lumo Technika Grzewczawielkopolskie
METAL-FACH Technika Grzewcza podlaskie
PPUH DREWART-ENERGY Sp. z o.o.mazowieckie
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Metalbetświętokrzyskie
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.śląskie
Shareproject S.C.
Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o.mazowieckie
SUPRATERM Józef Nocońśląskie
Zbiorniki na gaz płynny LPG
2018-06-21 0 137
Zbiorniki na gaz płynny LPG

Tanie ogrzewanie domu Koszty ogrzewania to zimą jeden z największych wydatków eksploatacyjnych, który dla domowego budżetu jest bardzo obciążający. Nic dziwnego, że jedno z ...

Jak wygodnie sterować kotłem CO?
2018-06-21 0 41
Jak wygodnie sterować kotłem CO?

Metal-Fach Technika Grzewcza to przedsiębiorstwo o uznanej pozycji nie tylko w Polsce. Nieustannie modernizowana i ulepszana oferta sprawia, że firma jest w stanie dostosowywać produkty ...

Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-woda
2018-05-21 0 1034
Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-woda

Systemy grzewcze dla wymagających W dobie globalnego ocieplenia i kurczących się zasobów naturalnych, coraz częściej na poważnie myślimy o ekologii, dążąc nie tylko do redukcji ...Elektryczne ogrzewanie pomieszczeń
2018-05-18 0 179
Elektryczne ogrzewanie pomieszczeń

W dobie walki ze smogiem wszyscy zastanawiamy się nad lepszymi, tańszymi i mniej szkodliwymi systemami ogrzewania. Przestawienie się gospodarstwa domowego na inne piece wymaga znacznych ...Pompa All-In-One powietrze-woda
2018-03-22 0 952
Pompa All-In-One powietrze-woda

Podczas modernizacji lub pierwszej instalacji systemu grzewczego polecamy zapoznać się ze specyfikacją pomp powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic. Tej marki nie trzeba Polakom przedstawiać ...

Pompy ciepła dla budynków mieszkalnych oraz przemysłowych
2018-03-14 0 1285
Pompy ciepła dla budynków mieszkalnych oraz przemysłowych

Urządzenia marki Dimplex zapewniają skuteczną kontrolę temperatury i posiadają także szereg funkcjonalności i udogodnień dla inwestora oraz ostatecznego odbiorcy. Oferowane systemy, ze ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: