Działania edukacyjne Stowarzyszenia Producentów Betonów

Konferencje, seminaria i publikacje dla branży betonów

Stowarzyszenie Producentów Betonów to organizacja, której nikomu z branży nie trzeba przedstawiać. W ciągu niemal 25-letniej działalności SPB urosło do rangi najważniejszego reprezentanta interesów osób związanych z przemysłem betonowym, dbając o dobro wszystkich członków i będąc ich przedstawicielem wobec krajowych i zagranicznych władz, stowarzyszeń i instytucji. Jednak równie ważnym aspektem działalności SPB jest szeroko rozumiana edukacja, która obejmuje organizację konferencji i seminariów na uczelniach wyższych oraz aktywność wydawniczą. Również przełom roku był pod tym względem bardzo intensywny.
Działania edukacyjne Stowarzyszenia Producentów Betonów - zdjęcie


Konferencje branżowe
- Organizacja konferencji stała się jednym z kluczowych zakresów naszych działań. Już dwa lata po powstaniu SPB odbyła się konferencja w Puławach, kolejne zaś zostały zorganizowane w Zegrzu koło Warszawy – mówi Józef Kostrzewski, Dyrektor Biura SPB.
„Konferencje Zegrzyńskie” odbywały się regularnie aż do 2007 roku, ciesząc się dużym zainteresowaniem środowiska związanego z budownictwem i przemysłem materiałów budowlanych. Były one poświęcone zagadnieniom prefabrykacji betonowej i autoklawizowanego betonu komórkowego. Zostały reaktywowane po 10 latach, gdy w dniach 10-11 października 2017 w Serocku koło Warszawy odbyła się V Konferencja "SPB 2017" pt. „Prefabrykacja betonowa i beton komórkowy w nowoczesnym budownictwie”.

 

- Pod względem frekwencyjnym przerosła ona nasze najśmielsze oczekiwania, bo wzięły w niej udział 303 osoby. Wygłoszonych zostało 17 referatów zamówionych u wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy. Po konferencji wydana została monografia, w której obok referatów wygłoszonych podczas konferencji opublikowane zostały referencje profesorów, jak również serwis zdjęciowy. Ten sukces pokazał, że jest ogromna potrzeba na uczestnictwo w tego typu wydarzeniach, dlatego zaplanowane są już następne. Kolejna, "SPB 2019"  odbędzie się w dniach 8 – 9 października 2019 roku w hotelu Narvil w Serocku – mówi Józef Kostrzewski.

 

 

spb spbfot. SPB

 

Ważnym wydarzeniem w historii SPB była też zorganizowana we wrześniu 2011 roku na Uniwersytecie Technologiczno–Przyrodniczym w Bydgoszczy międzynarodowa konferencja pt.: „Zapewnienie zrównoważonego rozwoju”. SPB było pomysłodawcą tej konferencji, a zorganizowało ją wspólnie z Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (EAACA), Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Centrum Badań Betonów CEBET oraz Uniwersytetem Technologiczno–Przyrodniczym w Bydgoszczy. Sponsorem tej konferencji była Grupa Kapitałowa Solbet, jedna z firm-członków Stowarzyszenia.  
Najlepszym potwierdzeniem rangi tej konferencji niech będzie fakt, że zgromadziła ona prawie 300 osób, w tym 237 uczestników z 32 krajów z 5 kontynentów oraz 45 osób towarzyszących.

 

spb spbfot. SPB

 

- Bydgoska konferencja wpisała się w cykl międzynarodowych konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Autoklawizowanego Betonu Komórkowego EAAC. Jej podsumowaniem jest wydana w 2011 roku książka „Zapewnienie zrównoważonego rozwoju”, zawierająca wszystkie referaty konferencyjne, która jest dostępna w bibliotekach wyższych uczelni technicznych – mówi Józef Kostrzewski.

Publikacje – prefabrykacja betonowa i beton komórkowy
Bardzo ważnym momentem w działalności SPB była decyzja o przygotowaniu cyklu edukacyjnego promującego prefabrykację betonową i beton komórkowy, która zapadła w 2014 roku. Od tej pory regularnie zaczęły ukazywać się zeszyty tematyczne poświęcone tym dwóm obszarom tematycznym, adresowane do projektantów, architektów, inżynierów, inwestorów i wykonawców, ale także do studentów i uczniów średnich szkół zawodowych kształcących się w dziedzinie budownictwa.
Najświeższymi publikacjami są te z końca 2017 roku, który pod względem wydawniczym był bardzo intensywny.  W październiku 2017 ukazał się Zeszyt 5 „Prefabrykacja – jakość, trwałość, różnorodność. Beton w architekturze”.
- Zeszyt ten przedstawia obiekty, w których szerokie zastosowanie ma beton architektoniczny. Może on być inspiracją i źródłem wiedzy o stosowaniu nowoczesnej prefabrykacji betonowej dla projektantów, architektów, inżynierów i wykonawców, a także pomocą dydaktyczną dla studentów i uczniów średnich szkół zawodowych – mówi Józef Kostrzewski.

 

spb spbfot. SPB

 

W październiku 2017 ukazał się też Zeszyt 4 promujący beton komórkowy, pt. „Zeszyt Techniczny SPB. Wykonawstwo z ABK”, w którym zaprezentowane są zalety i możliwości budowania z autoklawizowanego betonu komórkowego.

Seminaria na wyższych uczelniach
Seminaria wpisały się na stałe w kalendarz organizowanych przez SPB wydarzeń w 2012 roku, gdy zorganizowano pierwsze z nich. Od tej pory na 18 uczelniach odbyło się już 26 spotkań promujących autoklawizowany beton komórkowy i prefabrykację betonową. Uczestniczyło w nich ponad 3000 osób.
- Opracowaliśmy mapę wyższych uczelni w Polsce i lokalnie z nimi powiązanych firm, które są członkami SPB. Wraz z nami przygotowują oni w formie seminariów prezentacje dotyczące technologii produkcji, właściwości produkowanych wyrobów oraz ich stosowania. Seminariom towarzyszą też wystawy produkowanego asortymentu wyrobów – komentuje Józef Kostrzewski.

 

spb spbfot. SPB

 

Ostatnie spotkanie odbyło się 8 listopada 2017 roku na Uniwersytecie Zielonogórskim i zostało ono zorganizowane dla studentów i przedstawicieli Lubuskiej Okręgowej Izby Budownictwa.
Z informacjami na temat działań Stowarzyszenia Producentów Betonów zapoznać się można na stronie: www.s-p-b.pl

Autor: Barbara Fride 2018-03-06 0 542 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Cert-Labśląskie
Stowarzyszenie Producentów Betonówwielkopolskie
Działania Stowarzyszenia Producentów Betonów
2017-06-07 0 862
Działania Stowarzyszenia Producentów Betonów

Lider Budowlany: Panie dyrektorze, na początek – prosimy o kilka podstawowych informacji na temat Stowarzyszenia Producentów Betonów. Co to za organizacja iczym się ...

Branża producentów betonów - jak realizować wspólne cele
2016-05-25 0 2057
Branża producentów betonów - jak realizować wspólne cele

Lider Budowlany: Panie Dyrektorze, nie od dziś wiadomo, że prowadzenie firmy jest niełatwym zadaniem. Brak wpływu na skomplikowane przepisy prawne, trudności w zdobywaniu środków na ...

Stowarzyszenie Producentów Betonów
2015-08-03 0 2450
Stowarzyszenie Producentów Betonów

Co daje członkostwo w Stowarzyszeniu Producentów Betonów? Zasadniczo każde stowarzyszenie branżowe ma na celu wspieranie swoich członków i reprezentowanie ich ...Prefabrykaty betonowe
2014-08-11 0 4630
Prefabrykaty betonowe

Beton – materiał naturalny - Dom jest miejscem w którym spędzamy dużą część życia. W nim odpoczywamy i śpimy. Powinien więc być on zbudowany ze zdrowych i ekologicznych ...Matryce strukturalne do betonu
2013-10-09 0 4366
Matryce strukturalne do betonu

Beton z fakturą coraz częściej pojawia się również w polskim budownictwie, choć jeszcze kilka lat temu inwestorzy niechętnie podejmowali się takiej inwestycji. Dopiero wynalezienie ...

Stowarzyszenie Producentów Betonów
2013-04-04 0 3235
Stowarzyszenie Producentów Betonów

Liderbudowlany.pl: Panie Dyrektorze, Stowarzyszenie Producentów Betonów powstało praktycznie po przeprowadzeniu reform gospodarczych w Polsce. Jakie są jego cele i czy przez te 20 lat ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: