Ogrodzenia i elewacje z gabionów

Gabiony z autorskim pomysłem

Jeszcze kilka - kilkanaście lat temu poza wąskim gronem specjalistów mało kto kojarzył, czym są gabiony, wykorzystywane częściej w inżynierii lądowej niż w budownictwie mieszkaniowym. Dziś, gdy architektura coraz chętniej sięga po nieoczywiste materiały, pojawiła się też przestrzeń na bardziej kreatywne wykorzystanie metalowych koszy z wypełnieniem z kamieni, tłuczonych cegieł czy szkła. Wokół nas coraz częściej widujemy więc nietuzinkowe elewacje gabionowe czy ogrodzenia z gabionów, a producenci mają coraz więcej pomysłów, dzięki którym produkt nieustannie ewoluuje. Świetnym przykładem mogą być bezpieczne naroża – autorski projekt producenta gabionów – firmy Gabeco.
Ogrodzenia i elewacje z gabionów - zdjęcie


Tynk elewacyjny, drewno, płytki klinkierowe... trudno nie oprzeć się wrażeniu, że te materiały stosowane na elewacjach trącają nudą, jeśli porównać je z efektownymi elewacjami gabionowymi.
- Każda wykonana z gabionów elewacja jest niepowtarzalna dzięki różnorodnym wypełnieniom koszy. W naszej ofercie znajduje się cała gama kamieni, m.in. gnejs, porfir, diabaz, granit, dolomit, bazalt, piaskowiec i kamień szklany. Ich różne kształty i odcienie kolorystyczne pozwalają na uzyskanie bardzo oryginalnych efektów wizualnych Możliwe jest też zastosowanie w gabionach płyt z betonu architektonicznego, który w ostatnich latach stał się jednym z najmodniejszych materiałów stosowanych na zewnątrz i w aranżacjach wnętrz – mówi Maciej Sroka z firmy Gabeco.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Podobnie ma się rzecz z ogrodzeniami z gabionów, które stają się coraz chętniej wybieraną alternatywą dla metalowego płotu czy drewnianych sztachet. Są łatwe w montażu, a dzięki zabezpieczeniu ocynkiem ogniowym – po zamontowaniu nie wymagają konserwacji. Duże możliwości swobodnego kreowania ich wizualnej strony daje też opcja proszkowego pomalowania (po ocynku) na dowolny kolor, przez co jeszcze łatwiej można dopasować ogrodzenie czy elewację z gabionów do otoczenia.
Z elewacjami i ogrodzeniami z drewna gabiony wygrywają trwałością, stopniem zapewnianej przez nie izolacyjności akustycznej, wyeliminowaniem konieczności okresowych prac konserwacyjnych. Nic dziwnego, że wykonane z gabionów ogrodzenie czy elewacja coraz częściej stają się ważnym elementem otaczającej nas przestrzeni i wyznacznikiem dobrego designu, elegancji i nowatorskiego podejścia do materiałów budowlanych. Widujemy je przy posesjach w zabudowie jednorodzinnej, przy kompleksach wielorodzinnych, jak również wokół obiektów użyteczności publicznej. Nie bez znaczenia jest też ekologiczny aspekt gabionów, które wypełnić można materiałami „z odzysku”, np. pochodzącą z rozbiórki cegłą.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Gabion gabionowi nierówny – nie kupuj kota w worku
Decydujące się na ogrodzenie z gabionów czy elewację gabionową, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów użytkowych, które zagwarantują nam bezproblemową eksploatację przez długie lata. Jednym z nich jest stalowa konstrukcja kosza, która stanowi niewielką część w całości inwestycji, ale ma decydujący wpływ na to, jak długo gabion nam posłuży. Zdecydowanie wyższą trwałość mają gabiony, które – tak jak w Gabeco – są skonstruowane z mocnej spawanej – a nie zgrzewanej – siatki.
- Wszystkie nasze produkty są zabezpieczone antykorozyjnie metodą ogniową, odpowiadając normie PN-EN ISO 1461. Z kolei elementy montażowe, które ze względów technicznych nie mogą być ocynkowane ogniowo, są wykonane ze stali nierdzewnej klasy A2. Trwałość gabionów zapewnia też staranna obróbka końcowa po procesie cynkowania. Ułatwia ona montaż i poprawia estetykę wykonanego w ten sposób ogrodzenia czy elewacji – wyjaśnia Maciej Sroka.
Należy też pamiętać, że w zmiennych warunkach materiał cały czas pracuje. Dlatego firma Gabeco opracowała innowacyjną formę zabezpieczenia poprzecznych elementów spinających gabion (tzw. stężenia), które eliminują ryzyko odkształcania kosza, nawet podczas zmian temperaturowych w okresie zima-lato.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Autorski pomysł producenta – gabiony bezpieczne i estetyczne
Możliwości techniczne są dziś ogromne, co otwiera szerokie pole do popisu dla inwencji twórczej z gabionami w roli głównej. Dotychczas w wykorzystywaniu gabionów pojawiało się jedno „ale”.
- Stosowane przez producentów gabionów narożnikowe połączenia dwóch ceowników skręcane pod kątem 90 stopni z zastosowaniem jednej śruby, to rozwiązanie mało bezpieczne. Przez to, że łatwo zranić się metalowymi elementami połączonymi pod kątem prostym, gabiony te nie nadają się np. na place zabaw – mówi Maciej Sroka z firmy Gabeco. – Inną kwestią jest niska estetyka takich połączeń – dodaje.
Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, firma Gabeco opracowała i opatentowała nowatorskie rozwiązanie, którego nie znajdziemy w ofercie żadnego innego producenta gabionów – tzw. bezpieczny narożnik. Ma on przede wszystkich sprawić, aby ostre naroża koszy gabionowych nie stanowiły zagrożenia, a także – nadać im nowy, bardziej atrakcyjny wygląd. Innym aspektem jest też wprowadzenie dzięki takiemu połączeniu modułowości systemów gabionowych przy ich łączeniu. Na czym polega innowacyjność tego rozwiązania?
- Bezpieczny narożnik koszy gabionowych jest skręcany za pomocą śrub (podwójnie) do pozostałych ścianek kosza, co pozwala formować  kosze przestrzenne o przeznaczeniu do stosowania w budowie np. ogrodzeń gabionowych (samodzielnych ścian) czy elewacji gabionowych – wyjaśnia Maciej Sroka.

 

ogrodzenia elewacje z gabionów ogrodzenia elewacje z gabionówfot. Gabeco

 

Dzięki temu, że jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, sprawdzi się też ono w małej architekturze ogrodowej, gdzie gabiony wykorzystywane są np. jako ławki, klomby, wiaty itp., a także w parkach, na skwerach czy w miejscach użyteczności publicznej.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gabeco.pl

 

Autor: Barbara Fride 2018-02-26 0 3819 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
F.P.U.H. JONIECmałopolskie
ELESTRA s.c.świętokrzyskie
Gabeco - Ogrodzenia gabionowe, Mała architektura, Kamieniemałopolskie
Hörmann Polska sp. z o.omazowieckie
Janmet Krzysztof Potomskilubuskie
KRAMEX-GABIONY SP. Z OOmałopolskie
Polfendo Sp. z o.o. śląskie
TREZA - PANELE OGRODZENIOWElubuskie
WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.małopolskie
Tanie panele ogrodzeniowe i bramy przesuwne
2018-02-22 0 1703
Tanie panele ogrodzeniowe i bramy przesuwne

Cena ogrodzenia ocynkowanego a jego jakość Dziś deklaracja, że towar „nie pochodzi z supermarketu” staje się czymś na kształt gwarancji jego jakości. Dlaczego tak się dzieje? Co ...

Kute ogrodzenia, bramy, balustrady
2017-11-23 0 1295
Kute ogrodzenia, bramy, balustrady

Jest kwestią oczywistą, że starannie wykonane metalowe kute ogrodzenie jest tym elementem, który wraz z dachem, elewacją czy zadbanym ogrodem współtworzy całość i wpływa na ...

Sterowanie bramą telefonem komórkowym – wygoda i bezpieczeństwo
2017-09-19 0 1223
Sterowanie bramą telefonem komórkowym – wygoda i bezpieczeństwo

Jaki napęd do bram garażowych? Posiadacze domów przede wszystkim poszukują wygody użytkowania i chętnie wybierają rozwiązania nowoczesne. Te dwa aspekty są zdecydowanie kluczowe dla ...Ciepłe oraz bezpiecznie drzwi i bramy garażowe
2017-06-01 0 1120
Ciepłe oraz bezpiecznie drzwi i bramy garażowe

Garaż bez przeciągów – ciepła brama segmentowa Hörmann W tym roku bramy segmentowe RenoMatic i RenoMatic light zbudowane sązestalowych segmentów o grubości 42mm ...Automatyka do bram – jaką wybrać?
2017-05-26 0 4108
Automatyka do bram – jaką wybrać?

Brama automatyczna to niezwykle komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki zastosowaniu automatyki możemy sterować bramą za pomocą pilota, nie wysiadając z auta. Jest to szczególnie ...

DTM System – automatyka do bram
2017-05-17 0 963
DTM System – automatyka do bram

Otwierana ręcznie co najmniej kilka razy dziennie brama, potrafi naprawdę zirytować. Jednak to przede wszystkim ogromna strata czasu. Na otwarcie i zamknięcie bramy poświęcamy kilka minut ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: