Ogrzewanie domu gruntowymi pompami ciepła

Gruntowe pompy ciepła A-PIC DESIGN

Czy ogrzewanie domu ciepłem z ziemi się opłaca? Oczywiście! Gruntowe pompy ciepła to rozwiązanie, które nie wymaga użycia dużej ilości energii elektrycznej, jest w pełni zautomatyzowane i ekologiczne, a poniesiony na początku inwestycji koszt, zwraca się w trakcie użytkowania. Na rynku istnieje kilka rodzajów gruntowych pomp ciepła. Którą wybrać, aby tanio ogrzać dom?
Ogrzewanie domu gruntowymi pompami ciepła - zdjęcie


Gruntowe pompy ciepła – jak działają?
Gruntowe pompy ciepła pobierają ciepło z gruntu i dostarczają je do budynku. Urządzenia grzewcze tego typu mają za zadanie zarówno ogrzewanie wnętrza budynku, jak i podgrzewanie wody użytkowej. Są zasilane energią elektryczną, ale nie potrzebują jej dużo i dlatego są dużo tańsze w eksploatacji niż choćby ogrzewanie kotłem na gaz lub olej. Ponadto mogą pracować z grzejnikami bądź ogrzewaniem podłogowym. Są efektywne, funkcjonalne i wbrew wielu opiniom – sprawdzają się w naszym klimacie. Ich pracę dostosowuje się w zależności od tego, jaką powierzchnię muszą ogrzać oraz jakie ilości wody są zużywane w domu. Co ważne, pompy ciepła wykorzystują naturalne źródła ciepła, są ekologiczne i nie mają negatywnego wpływu na nasze środowisko.
Dostawcą gruntowych pomp ciepła na polskim rynku jest firma A-PIC DESIGN. W ofercie firmy znajdują się trzy rodzaje gruntowych pomp ciepła: GLIKOL‑WODA, WODA-WODA oraz ZIEMIA-WODA.

 

gruntowe pompy ciepłafot. A-PIC DESIGN

 

Pompy ciepła GLIKOL-WODA
Pompy ciepła typu GLIKOL-WODA wykorzystują energię cieplną zawartą w gruncie. Ciepło pobierane jest za pośrednictwem kolektorów gruntowych, w których krąży niezamarzająca ciecz. Jej temperatura oscyluje wokół 0°C, a temperatura gruntu przylegającego do wymiennika jest wyższa – dlatego następuje oddawanie ciepła, które jest następnie dostarczane do budynku.
Model GLIKOL-WODA to pompy ciepła serii CGW. Urządzenia sprawdzą się w budownictwie jednorodzinnym, gdzie ilość osób w domu nie przekracza 6 (przygotowanie ciepłej wody użytkowej). Pompa ciepła o najmniejszej mocy 8kW pozwoli ogrzać dom o powierzchni od 80 do 130 m2, a model o największej mocy 18kW będzie idealnym źródłem ciepła dla budynku o powierzchni od 255 do nawet 365 m2. Bez względu na to, czy jest to dom utrzymany w stylu klasycznym, czy nowoczesnym, np. modernistyczny dom-stodoła funkcjonalna pompa ciepła CGW o prostym designie odnajdzie się w każdym wnętrzu.

 

gruntowe pompy ciepłafot. A-PIC DESIGN

 

Pompy ciepła WODA-WODA
Pompy ciepła wykorzystujące energię cieplną zawartą w wodzie to tzw. model WODA-WODA. Pobór ciepła odbywa się za pośrednictwem studni lub ciepła technologicznego będącego energią odpadową. System ten wymaga przygotowania dwóch studni: czerpalnej i zrzutowej, usytuowanych w odpowiedniej odległości od siebie (ok. 10 m). Instalator przed realizacją wykonuje analizę wody, aby odpowiednio dopasować dolne źródło oraz przeprowadza próbę rozruchu pompy głębinowej, dzięki kórej będzie wiedział więcej na temat wydajności studni, jakości wody oraz jej temperaturze.

 

gruntowe pompy ciepłafot. A-PIC DESIGN


W ten sposób działają pompy serii CWW. Urządzenia te dedykowane są budownictwu jednorodzinnemu. W zależności od modelu pompa APIC CWW jest w stanie ogrzać budynek o powierzchni od 135 do 410 m2 i przygotować cwu dla cztero - sześcioosobowej rodziny. Dostępność w różnych mocach: 10kW, 12kW, 15kW, 17kW, 20kW, 22kW pozwala dopasować urządzenie do potrzeb rodziny. Prosty design i kompaktowa budowa sprawdzi się w każdej, nawet niewielkiej kotłowni.

 

gruntowe pompy ciepłafot. A-PIC DESIGN

 

Pompy ciepła ZIEMIA-WODA
W 2011 roku firma A-PIC DESIGN uruchomiła produkcję gruntowych pomp ciepła w układzie bezpośredniego odparowania, czyli tzw. pomp ZIEMIA-WODA. W pompach tych zastąpiono typowy system kolektora glikolowego (układ glikol–woda) wymiennikiem miedzianym bezpośredniego odparowania, co pozwoliło na zmniejszenie łącznej długości dolnego źródła, a tym samym – również zmniejszenie kosztów instalacji pompy ciepła.
Pompy ciepła z serii CZW o mocach od 9 do 20kW pozwalają ogrzać zarówno niewielki parterowy dom o powierzchni 136 m2, jak i piętrowy budynek mieszkalny o powierzchni do 380 m2 oraz przygotować cwu dla rodziny do 6 osób. Nowoczesny styl urządzeń z tej serii zachwyci każdego miłośnika współczesnego designu.

 

gruntowe pompy ciepłafot. A-PIC DESIGN

 

Wszystkie gruntowe pompy ciepła A-PIC DESIGN posiadają system niezbędnych zabezpieczeń: ciśnieniowych, przed zamarznięciem, przed niedostatecznym przepływem, przed przegrzaniem oraz zanikiem lub asymetrią faz. Ponadto producent może wyposażyć wybrany model w moduł aktywnego chłodzenia. Na życzenie klienta urządzenie może zostać wyprodukowane w niestandardowych mocach, gabarytach czy wyposażeniu.

 

gruntowe pompy ciepłafot. A-PIC DESIGN

 

Ogrzewanie domu z ziemi – jakie koszty?
Gruntowe pompy ciepła są opłacalne – dużo tańsze i bardziej wydajne niż choćby powietrzne pompy ciepła (ze względu na największą stabilność termiczną). Ponadto system nie generuje takich kosztów eksploatacyjnych, jak ogrzewanie gazem czy kotłem na olej. Decydując się jednak na ogrzewanie domu ciepłem z ziemi inwestor musi wziąć pod uwagę, do jakiego rodzaju budynku jest przeznaczona pompa ciepła – powierzchnia oraz rodzaj izolacji, a także ile osób zamieszkuje budynek (wiąże się to z przygotowaniem cwu). Odpowiednio dobrane do potrzeb użytkownika urządzenie, będzie w pełni spełniało wszelkie wymagania. Przy planowaniu inwestycji należy także uwzględnić uwarunkowania terenu – jego wielkość oraz wielkość powierzchni biologicznie czynnej. Przy stosowaniu gruntowych pomp ciepła powierzchnia działki powinna być duża i pozbawiona bujnej roślinności. Będzie to miało wpływ na wybór i montaż dolnego źródła pompy.

Jakie zatem koszty ponosi inwestor przy zakupie gruntowej pompy ciepła A-PIC DESIGN? W zależności od modelu – jest to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wraz z zestawem instalacyjnym, zasobnikiem cwu oraz kosztem robocizny cena instalacji pompy ciepła wynosi od ok. 30 tys. (pompa ZIEMIA-WODA) do 42 tys. (pompa GLIKOL-WODA). Koszty te są wyższe niż np. instalacja i uruchomienie kotła CO, ale zwracają się w trakcie późniejszego użytkowania. Ponadto koszty zakupu i montażu można obniżyć dzięki programom dofinansowującym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy premii termomodernizacyjnej, którą udzielają: Bank Ochrony Środowiska i Bank Gospodarki Krajowej. Dokładny koszt instalacji pompy ciepła można obliczyć za pomocą kalkulatora ogrzewania domu, który jest dostępny na stronie internetowej firmy A-PIC DESIGN.

 

gruntowe pompy ciepłaMobilny system SOLATO! pozwala na zdalne sterowanie pompą z dowolnego miejsca za pomocą komputera, smartfona lub tableta.

 

Gruntowe pompy ciepła A-PIC DESIGN – jakość przede wszystkim
Wszystkie pompy ciepła oferowane przez firmę A-PIC DESIGN cechuje wysoka jakość, automatyka i pełen komfort obsługi. W urządzeniach producent zastosował mobilny system sterowania SOLATO!, który pozwala na zdalne sterowanie pompą z dowolnego miejsca za pomocą komputera, smartfona lub tableta. Użytkownik ma możliwość połączenie sterownika przez modem do systemu bez konfigurowania ustawień (plug & play). System SOLATO! ułatwia również serwis urządzenia w razie awarii – pompa ciepła oraz sterowniki są naprawiane zdalnie przez techników producenta.

 

gruntowe pompy ciepłafot. A-PIC DESIGN

 

Dzięki doświadczeniu i profesjonalizmowi firmy A-PIC DESIGN klient posiada gwarancję jakości zakupionych urządzeń. Ponadto otrzymuje on kompleksową usługę – doradztwo techniczno-prawne, projekty i wykonawstwo instalacji (z montażem i regulacją pracy urządzeń), nadzór autorski w trakcie realizacji oraz opiekę serwisową po sprzedaży. Dzięki temu użytkownik ma całkowitą pewność działania instalacji. Firma chętnie podejmuje się również wykonawstwa projektów niestandardowych – o nietypowych wymiarach i mocach.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: www.a-pic.pl

 

Autor: Anna Szczecka 2018-02-15 0 1998 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
A-PIC DESIGN Monika Wujcikłódzkie
P.P.H.U. Klaudia sp. z o.o.śląskie
SFA POLAND SP. Z O.O.mazowieckie
Pompa do ścieków z rozdrabniaczem
2017-10-31 0 1520
Pompa do ścieków z rozdrabniaczem

Pompa zrozdrabniaczem – Cotojest? Jak działa? Pompa zrozdrabniaczem to urządzenie elektryczne, które służy do rozdrabniania iprzetłaczania ścieków szarych, ścieków ...

Odwadnianie wykopów budowlanych i pompy do bentonitu
2017-03-09 0 2401
Odwadnianie wykopów budowlanych i pompy do bentonitu

Odwadnianie wykopów budowlanych –pompy zatapialne Grindex - Do bezpośredniego odwadniania wykopu stosuje się odwodnieniowe i osadowe zatapialne pompy Grindex. Trzeba jednak ...

Pomporozdrabniacze Wilo z pakietem serwisowym
2016-06-08 0 2774
Pomporozdrabniacze Wilo z pakietem serwisowym

W sytuacji, kiedy nie jest możliwe grawitacyjne odprowadzenie wody zanieczyszczonej czy ścieków sanitarnych bezpośrednio do kanalizacji zbiorczej, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie ...Studnia głębinowa dla domu jednorodzinnego
2016-05-31 0 6064
Studnia głębinowa dla domu jednorodzinnego

Budowanie domu oznacza podejmowanie tak wielu decyzji, że często nie mamy już ani czasu, ani ochoty nad zastanawianiem się nad sposobem czerpania wody. Po prostu, jeśli tylko jest taka ...Pompy do odwodnień i ścieków Klaudia sp. z o.o.
2016-02-03 0 2431
Pompy do odwodnień i ścieków Klaudia sp. z o.o.

Firma Klaudia sp. z o.o. od 1989 roku prowadzi na polskim rynku produkcję i sprzedaż zestawów instalacji igłofiltrowych, a także dystrybucję agregatów pompowych, pomp zatapialnych ...

Specjalistyczne pompy dla budownictwa
2014-10-14 0 3251
Specjalistyczne pompy dla budownictwa

Jedną z firm, która prowadzi sprzedaż oraz doradztwo w zakresie specjalistycznych pomp jest Hadron. Szeroka oferta dla kilkunastu branż i zastosowań gwarantuje odpowiedni dobór ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: