Jak zlikwidować wilgoć w domu?

Skuteczna hydroblokada – sposób na pozbycie się wilgoci w ścianie

Dość powszechne jest przekonanie, że wilgoć na ścianach wewnętrznych czy wilgoć na ścianie przy podłodze to problem niemal nie do rozwiązania, a w każdym razie – na pewno nie na własną rękę. Wydawać by się mogło, że jedynym sposobem na skuteczne uszczelnienie jest zlecenie jego wykonania profesjonalnej firmie, a co za tym idzie – duży koszt. W tym przeświadczeniu zapominamy o jednym. Współczesny rynek budowlany rozwija się w błyskawicznym tempie, czyniąc niemożliwe możliwym. Przykład? Produkty, które pozwalają na samodzielne pozbycie się wilgoci w ścianie budynku, bez zatrudniania w tym celu ekipy specjalistów. Znajdziemy je w ofercie firmy BKM.Mannesmann Polska sp. z o.o., która oferuje środek NOVUSAN, który impregnuje wodoszczelnie ścianę, nie wypełniając i nie zatykając przy tym jej por
Jak zlikwidować wilgoć w domu? - zdjęcie


Skąd wilgoć w domu i jak ją zlikwidować?
Odpowiadając na powyższe pytanie trzeba najpierw zrozumieć, jak „zachowuje” się woda w kontakcie z tzw. kapilarami, czyli np. rurami, szczelinami, pustymi przestrzeniami. Otóż ciecz „wędruje” nimi zawsze ku górze, i dzieje się tak wbrew sile grawitacji.

 

skuteczna hydroblokada mannesmanfot. BKM.Mannesmann Polska sp. z o.o.

 

Oznacza to, że gdy brakuje izolacji pomiędzy glebą a murem (lub izolacja jest przerwana), materiał budowlany chłonie wodę jak gąbka i rozprowadza nawet kilka metrów wzwyż. Efekty są wielu z nas znane, bo skutki tych fizycznych procesów obserwujemy w postaci wilgoci na ścianie przy podłodze, pleśni, zacieków. Jak zlikwidować wilgoć w ścianie? Są na to różne sposoby, przy czym sprowadzają się one zazwyczaj do konieczności wykonania poziomej przepony lub izolacji, która uniemożliwi kapilarne podciąganie wilgoci ku górze. Wykonywanie izolacji to oczywiście współczesny standard przy wznoszeniu budynków (w tym celu zazwyczaj stosowane są taśmy bitumiczne), jednak w starszych obiektach często zaniedbywano ten aspekt, lub też z biegiem czasu taśmy uległy uszkodzeniu. Wówczas, aby zlikwidować wilgoć w ścianie zewnętrznej oraz wewnętrznej, konieczne jest ponowne wykonanie przepony.
Inne problemy stwarzają podpiwniczone ściany zewnętrzne budynków, które oprócz przepony poziomej, eliminującej wilgoć na ścianie przy podłodze, wymagają też wykonania tzw. zewnętrznej blokady pionowej, stanowiącej ochronę przeciwko zawilgoceniu poprzecznemu muru przez przylegającą, wilgotną glebę. W przypadku brakującej, uszkodzonej lub niewłaściwie wykonanej izolacji woda przedostaje się do ścian, a następnie „wspina się” po nich, docierając nawet do znajdujących się powyżej mieszkań. Efekty są dostrzegalne gołym okiem: odpadający tynk zewnętrzny, odpadanie warstw farby lub tynku wewnętrznego, a nawet uszkodzenia sprzętów domowych i wyposażenia. W dalszej perspektywie na pewno też pojawi się pleśń, która stanowi zagrożenie nie tylko dla konstrukcji budynku, ale i dla naszego zdrowia.

Pozbyć się wilgoci w ścianie raz na zawsze
Na rynku nie brakuje dziś firm wykonujących iniekcje przeróżnymi metodami, które jednak mają jeden wspólny mianownik – mianowicie wysoką cenę. Obok samego materiału iniekcyjnego płacimy także za dojazd i zaangażowanie ekipy fachowców, co w sposób oczywisty podnosi koszt realizacji.
- Alternatywą jest NOVUSAN – preparat, który pozwala na samodzielne uszczelnienie budynku i zlikwidowanie wilgoci w ścianie. Jedyne, czego potrzeba, to wiertarka do nawiercenia otworów i trochę wolnego czasu – mówi Grzegorz Marek Podstawa z firmy BKM.MANNESMANN Polska Sp. z o.o. – NOVUSAN składa się w przeważającej części z rozpuszczonego w oleju parafinowym polimeru. Po iniekcji do muru nośnik odparowuje, a na porach ściany pozostaje jedynie hydrofobowy, podobny do lakieru film polimerowy – dodaje.
Co istotne – ponieważ NOVUSAN nie jest rozpuszczalny w wodzie, rozprowadza się nawet po murze całkowicie przesiąkniętym wodą. Jednocześnie nie zatyka porów ściany (po odparowaniu są one ponownie wypełnione powietrzem), zachowując tym samym jej zdolności dyfuzyjne.

 

skuteczna hydroblokada mannesman skuteczna hydroblokada mannesmanfot. BKM.Mannesmann Polska sp. z o.o.

 

NOVUSAN sprawdzi się też przy wykonywaniu obu typów izolacji (przepony poziomej i zewnętrznej blokady pionowej) podpiwniczonych ścian budynku, przy czym wyeliminowana jest konieczność czaso- i pracochłonnego odkrywania murów, bo nieszczelna ściana może być zaizolowana przed wnikającą wilgocią kapilarną od wewnątrz. W podpiwniczonym domu zlikwidujemy wilgoć aplikując NOVUSAN na całej powierzchni ściany, tworząc zwartą blokadę – izolację powierzchniową.

 

skuteczna hydroblokada mannesmanfot. BKM.Mannesmann Polska sp. z o.o.

 

Likwidacja wilgoci w domu krok po kroku
Jak pozbyć się wilgoci w ścianie z wykorzystaniem preparatu NOVUSAN i wykonać poziomą blokadę przeciwwilgociową? Na początku należy odrysować na ścianie wysokość pierwszej linii wierconych otworów.
- Zazwyczaj jest to ok. 10-15 cm nad posadzką, a optymalne odległości pomiędzy otworami to 12,5 cm. Pierwszy otwór powinien się znajdować w odległości 5 cm od narożnika ścian. Następnie wiertarką (z wiertłem o średnicy 12-14 mm) należy nawiercić otwory pod kątem ok. 45 stopni w dół, zwracając uwagę na to, aby w miarę możliwości przykładać wiertło do cegły, a nie do fugi. Koniec wierconego otworu powinien się znajdować mniej więcej w połowie
grubości ściany i ok. 10 cm poniżej poziomu posadzki – wyjaśnia Grzegorz Marek Podstawa.
Po zebraniu odkurzaczem pyłu, można rozpocząć aplikację środka NOVUSAN. Po obliczeniu w oparciu o specjalny, opracowany przez producenta wzór zużycia płynu dla danego przypadku, można umieścić butelki z preparatem w wywierconych kanalikach (butelki dostarczone przez producenta są pełne, a precyzyjne dozowanie ułatwia umieszczona na nich miarka).

 

skuteczna hydroblokada mannesman skuteczna hydroblokada mannesmanfot. BKM.Mannesmann Polska sp. z o.o.

 

Kontrolujemy zawartość butelki, po jej całkowitym opróżnieniu usuwamy z otworu, zabezpieczając odwiert odrobiną zaprawy (bez gipsu). Można więc usunąć butelkę i zabezpieczyć kanaliki odrobiną zaprawy (bez gipsu).
- Nieco inaczej wykonuje się izolację pionową przeciwko zawilgoceniu poprzecznemu powierzchni częściowo podpiwniczonych , ścian zewnętrznych z nadbudową lub innych ścian, których nie można odkryć. Wówczas całą operację należy przeprowadzić powierzchniowo od wewnątrz, aplikując NOVUSAN na
na całej powierzchni ściany – mówi Grzegorz Marek Podstawa.
Wysokość linii odwiertów w takiej sytuacji należy ustalić zwracając uwagę na wysokość gruntu za ścianą oraz przewidziane dodatkowe działania uzupełniające, przy czym odległości między nimi są analogiczne do tych, jakie wykonuje się przy blokadach poziomych. Kąt wiercenia powinien wynieść od 30 do 50 stopni, a w narożnikach należy wywiercić po skosie dwa otwory, jeden nad drugim. Kolejne linie otworów z przesunięciem wynoszącym połowę odległości między dwoma otworami należy wykonać każdorazowo 25 cm nad poprzednią. Ostatni rząd otworów znajduje się ok. 15 cm powyżej zewnętrznego poziomu gruntu. W przypadku częściowych izolacji powierzchniowych otwory wykonuje się do wysokości ok. 50 cm powyżej ostatniego widocznego defektu ściany.

 

skuteczna hydroblokada mannesmanfot. BKM.Mannesmann Polska sp. z o.o.

 

Aby zlikwidować wilgoć w domu i pozbyć się wilgoci na ścianie przy podłodze, nie musimy wcale ponosić z tego tytułu ogromnych wydatków. Samodzielne wykonywanie uszczelnień dzięki preparatom takim jak NOVUSAN jest dziś nie tylko możliwe, ale ponadto bardzo skuteczne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że NOVUSAN może być stosowany z cegłą, klinkierem, kamieniem naturalnym (tłuczniem), piaskowcem, wapieniem i gazobetonem, pustakami, ażurami, ubijanym betonem, a więc z większością materiałów budowlanych, co w sposób oczywisty zwiększa uniwersalność jego zastosowań.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.novusan.pl

 

Autor: Barbara Fride 2018-02-14 0 2286 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ADEXBUD sp. z o.o.małopolskie
BASF Polska Sp. z o.o.wielkopolskie
BKM.Mannesmann Polska sp. z o.o.opolskie
BOTAMENT wielkopolskie
Itbud Sp. z o.o. Zakład materiałów budowlanychmazowieckie
Knaufmann International Sp. z o.o. pomorskie
SELENA FM S.A.dolnośląskie
Sicher Bautechnik Sp. z o.o.łódzkie
STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW CHEMII BUDOWLANEJmazowieckie
Ochrona elewacji przed glonami
2018-02-27 0 1630
Ochrona elewacji przed glonami

Ten zielony nalot to glony i algi. To tzw. korozja mikrobiologiczna – żywe mikroorganizmy, czyli grzyby, algi, glony i pleśń znalazły sobie idealne miejsce do życia. Pogarszają stan ...

Dachy zielone – jak zagospodarować dach płaski w przestrzeni miejskiej?
2018-01-11 0 679
Dachy zielone – jak zagospodarować dach płaski w przestrzeni miejskiej?

Zielone dachy – w zgodzie ze światowymi trendami Pierwszą kwestią, jaka przychodzi na myśl w związku z wykonawstwem zielonych dachów to przede wszystkim ich wartość ...

Mikrocement dekoracyjny
2017-12-11 0 1246
Mikrocement dekoracyjny

To, co kiedyś wydawać się mogło niepożądanym efektem – np. surowa, niewykończona ściana, dziś odważnie wkracza na salony. Nic dziwnego, że miano „tynku dekoracyjnego do ...Uszczelniacze dekarskie, piany montażowe pistoletowe i akcesoria
2017-11-30 0 905
Uszczelniacze dekarskie, piany montażowe pistoletowe i akcesoria

Czasy, w których wszelkie prace budowlane wykonywało się amatorskimi metodami, korzystając z materiałów, które akurat były pod ręką, to przeszłość. Dziś dużo ...Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej
2017-09-28 0 978
Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej

Lider Budowlany: W jakim celu zostało powołane Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej? Tadeusz Wasąg: Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej powstało 15 marca 2012 ...

Nowy producent chemii budowlanej
2016-06-06 0 2531
Nowy producent chemii budowlanej

Przedsiębiorstwo produkcyjne z południowej Polski – Eksil Sp. z o.o. ruszyło w tym roku ze swoją nowatorską ofertą wyrobów z sektora chemii budowlanej. Asortyment imponuje wysokimi ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: