Schody półkowe, kręcone, dywanowe – o czym pamiętać wybierając schody?

Na wymiar, na czas, na miarę marzeń- schody metalowe i drewniane

Nowoczesne schody zabiegowe, schody dywanowe, schody kręcone, schody policzkowo-nakładane... Decyzję o tym, jaki typ schodów chcielibyśmy mieć w domu, najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektu. Czasem jednak – gdy prace budowlane są już zaawansowane, a istniejący dotychczas jedynie na papierze budynek zaczyna nabierać realnego kształtu – nasze wyobrażenia na temat charakteru wnętrza ulegają zmianie. Wówczas tylko doświadczenie firmy, której powierzymy wykonanie schodów, pozwoli skroić projekt na miarę naszych oczekiwań – wyeksponować schody tak, aby stały się centralnym motywem przykuwającym wzrok lub sprawić, aby dyskretnie stopiły się z tłem.
Schody półkowe, kręcone, dywanowe – o czym pamiętać wybierając schody? - zdjęcie


Nawet pobieżne przejrzenie Internetu wystarczy by zorientować się, że schody to dziś nie tylko element konstrukcyjny, umożliwiający przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku, ale także ważny składnik aranżacji, który współtworzy charakter wnętrza. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego rozwiązania obok estetyki i funkcjonalności powinniśmy jednak uwzględnić jeszcze kilka czynników.
Po pierwsze – ważnym aspektem jest dostępna przestrzeń. Sprawą oczywistą jest przecież, że nie każde schody można wykonać w każdej klace schodowej. Budowanie np. imponujących schodów wachlarzowych czy schodów dywanowych w małych domach, nawet jeśli technicznie jest możliwe, to jednak wiąże się ze stratą cennej przestrzeni, nie mówiąc już o tym, że tego typu konstrukcje po prostu najokazalej prezentują się w dużych, eleganckich wnętrzach. Gdy mamy bardzo mały dom i ciasną klatkę schodową, to warto postawić np. na schody kręcone, które pozwalają na swobodne przemieszczanie się między piętrami, a zarazem są wariantem bardzo praktycznym z uwagi na „ekonomię” przestrzeni.
Jeśli nasz dom jest już zbudowany, a na klatce są już wylane schody z betonu, to pozostaje nam tylko ich wykończenie, czyli wybór konkretnej okładziny.
- Z tego względu decyzję o tym, jakie schody chcemy mieć w domu, najlepiej podjąć jeszcze podczas projektowania. Nie oznacza to jednak, że nie da się zaadaptować do naszych potrzeb już gotowego projektu, zawsze jednak w takiej sytuacji pole do popisu będzie nieco mniejsze  – mówi  Krzysztof Trzusło z firmy Drew-Holz, która zajmuje się wysoko wyspecjalizowaną produkcją schodów drewnianych, a także schodów ze stali nierdzewnej.

 

schody metalowe i drewniane schody metalowe i drewnianefot. Drew-Holz

 

Najwięcej możliwości mamy, jeśli dopiero planujemy wykonanie schodów w budynku, który ma powstać. Już wówczas warto zastanowić się, czy postawimy na drewno, czy może raczej na stal nierdzewną. Schody drewniane są cieplejsze od metalowych i dotyczy to zarówno efektu optycznego, jak i walorów samego materiału – bardzo przyjemnego w dotyku. Wykonane z naturalnego surowca schody pasują do każdego wnętrza: od przestronnych, luksusowych apartamentów, poprzez aranżacje najbardziej klasyczne, aż do projektów minimalistycznych, gdzie drewniane schody mogą stać się stylistycznym kontrapunktem i dominantą całości.
Z kolei schody ze stali nierdzewnej swoją rosnącą popularność zawdzięczają zmieniającym się stylom. Dziś, gdy tak często urządzamy domy i mieszkania w duchu industrialnym czy inspirując się surowym minimalizmem, zimno stali jest nieodłącznym składnikiem aranżacji, świetnie współtworzącym jej niezwykły charakter.
- Coraz częściej wykonujemy też schody z balustradami ze stali nierdzewnej oraz szkła, a także konstrukcje, w których łączymy drewno z innymi materiałami – ze stalą nierdzewną, szkłem czy marmurem, co daje bardzo ciekawe efekty. Niepowtarzalność każdej takiej realizacji jest zagwarantowana nie tylko dzięki różnorodnym typom konstrukcji schodów, ale także za sprawą unikalnych połączeń materiałów, tym bardziej, że ze stalą czy szkłem można zestawić każdy gatunek drewna krajowego czy egzotycznego (np. z merbau, iroko), które również mamy w naszej ofercie – mówi Krzysztof Trzusło.

Schody montowane do ściany czy samonośne?
Wiemy już, jaki materiał wybieramy na schody i jaka stylistyka jest nam bliska. Czas na decyzję, jaki typ konstrukcji wybrać. Również tu możliwości są ogromne.
- W naszej ofercie znajdują się wszystkie możliwe typy schodów: zabiegowe, proste, z podestami, nakładane, z dwoma policzkami, z belką centralną, schody nakładano-policzkowe, jednostronnie wiszące, dwustronnie wiszące, dywanowe, schody półkowe , schody kręcone (spiralne), z elementami giętymi, wykładane na beton i każde inne, które klient chciałby mieć w swoim domu – mówi Krzysztof Trzusło.

 

schody metalowe i drewniane schody metalowe i drewnianefot. Drew-Holz

 

Niezmiennie popularne w Polsce są schody policzkowe nakładane, bardzo wygodne podczas codziennej eksploatacji, a zarazem nie zajmujące zbyt wiele miejsca. Stopnie takich schodów wykonane są z drewna i umieszczone w dwóch policzkach nośnych – w przypadku schodów nakładanych, są one właśnie nakładane na „schodkowo” wycięte belki policzkowe.
Ciekawą propozycją są też schody montowane do ściany, które zdają się przeczyć prawom fizyki. Dobrym przykładem mogą być bardzo nowoczesne konstrukcje schodów półkowych, które we wnętrzach stwarzają wrażenie lekkości.
- Konstrukcje schodów półkowych wymagają bardzo precyzyjnych obliczeń i rygorystycznego ich przestrzegania, ponieważ w tym wypadku stopnie montuje się do żelbetowej lub stalowej belki, która umieszczana jest wewnątrz ściany. To właśnie ten sposób montażu – tylko z jednej strony sprawia, że schody półkowe są wyjątkowo oryginalne – podkreśla Krzysztof Trzusło.
Ciekawie prezentują się także nowoczesne schody zabiegowe, które zamiast spocznika (czyli miejsca, w którym w schodach dwubiegowych łączą się dwa biegi) łagodnie skręcają. Ich znakiem charakterystycznym jest różna szerokość stopnia w miejscu skrętu – to właśnie taka konstrukcja sprawia, że zabierają one stosunkowo niewiele miejsca (w porównaniu np. do schodów dwubiegowych). Z tego powodu schody ze stopniami zabiegowymi szczególnie często widujemy w małych domach i na wąskich klatkach schodowych, gdzie jest to wariant najbardziej opłacalny finansowo, umożliwiający optymalizację przestrzeni bez ustępstw na rzecz estetyki.

 

schody metalowe i drewnianefot. Drew-Holz

 

Z kolei tam, gdzie trzeba wykonać schody na bardzo małej klatce schodowej, sprawdzą się schody kręcone, w których funkcję nośną spełnia centralny słup, na którym osadza się stopnie.
- To oczywiście zaledwie ułamek naszych możliwości. Jesteśmy otwarci na zlecenia nietypowe, nowe, niespotykane. Tym bardziej, że tak naprawdę są one trudne tylko za pierwszym razem, a każda następna podobna realizacja jest już zdecydowanie łatwiejsza. Pomagamy też naszym klientom dobrać rozwiązanie, które w danym wypadku sprawdzi się najlepiej, przy czym chodzi nie tylko o możliwości techniczne, ale także o estetykę. Aby klient nie musiał wyobrażać sobie, jak będą wyglądały gotowe schody, po wykonaniu wszystkich pomiarów przygotowujemy wizualizację 3D oraz wycenę. Całość, aż do odbioru gotowego zlecenia, zamyka się w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące – podsumowuje Krzysztof Trzusło.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.drewholz.com

Autor: Barbara Fride 2018-02-13 0 1293 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
DREW-HOLZ Krzysztof Trzusło   wielkopolskie
Schody LEMPAśląskie
TLC Sp. z o.o.małopolskie
Z regulowaną wysokością stopni
2018-03-13 0 763
Z regulowaną wysokością stopni

Swoboda kreacji Odbiorcami schodów modułowych są zarówno osoby prywatne, jak również firmy i instalatorzy, którym zależy na szybkości montażu oraz jak najlepszym ...

Nowoczesne schody drewniane
2018-02-14 0 1462
Nowoczesne schody drewniane

Schody w stylu industrialnym – połączenie drewna, metalu i szkła Industrializm – ten styl pokochały miliony osób na świecie. I nic dziwnego, bomaonw sobie niesamowity urok, ...

Schody dywanowe do ekskluzywnych wnętrz
2015-09-08 0 5083
Schody dywanowe do ekskluzywnych wnętrz

Jak wyglądają schody dywanowe? Schody dywanowe nie mają nic wspólnego w popularnymi jeszcze w poprzednim stuleciu schodami obłożonymi wykładziną dywanową. Ich nazwa bierze się stąd, ...Nowoczesne schody stalowe
2015-09-03 0 7694
Nowoczesne schody stalowe

Modne schody, czyli jak nadać charakter wnętrzom Trudno dziś mówić o jednym, dominującym stylu urządzania wnętrz, bo w XXI wieku współistnieją obok siebie przeróżne ...Nowoczesne schody i balustrady
2015-06-08 0 5182
Nowoczesne schody i balustrady

Schody jako dopełnienie całości Jeszcze do niedawna w Polsce dominowało przeświadczenie, że elementy budynku o charakterze ściśle użytkowym nie muszą być ładne – ważne, by dobrze ...

Kompleksowe wykończenia wnętrz
2014-04-11 0 7279
Kompleksowe wykończenia wnętrz

W schody, podłogi i drzwi inwestujemy „na lata”. W związku z tym warto w takim wypadku współpracować z profesjonalnymi firmami, które każdego klienta traktują ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: