Ocieplenie domu pianką poliuretanową – cena spada, zyski rosną

Ile kosztuje ocieplenie pianką poddasza, ścian, stropów?

Ocieplenie z pianki poliuretanowej i cena takiego przedsięwzięcia to tematy, które rozpalają fora internetowe do czerwoności, a fakty przeplatają się z mitami. Dotyczy to zresztą wielu innowacyjnych technologii, które na zachodzie Europy czy w USA obecne są już od wielu lat, a w Polsce mozolnie torują sobie szlaki. Niezależnie od internetowych sporów jedno jest pewne - pianki poliuretanowe na dobre już zadomowiły się na naszym rynku. Co sprawia, że coraz popularniejsze staje się ocieplanie domu pianką poliuretanową? Cena takiego rozwiązania, choć wyższa niż w przypadku tradycyjnych materiałów, jest dziś zdecydowanie bardziej korzystna niż jeszcze kilkanaście lat temu, co z pewnością przyczynia się do wzrostu zainteresowania izolacjami PUR. Dlaczego jeszcze warto postawić na poliuretany?
Ocieplenie domu pianką poliuretanową – cena spada, zyski rosną - zdjęcie


Podeszwy butów, części samochodów, różnego rodzaju uszczelki, powłoki ochronne - poliuretany są dziś wszechobecne w naszym życiu, choć nie zawsze jesteśmy tego faktu świadomi. Wbrew pozorom nie jest to więc materiał nowy, choć sama technologia wykonywania izolacji z pianek jest stosunkowo młoda (w porównaniu np. do wełny mineralnej).
W sektorze budowlanym przez lata najbardziej popularnymi metodami izolacji były właśnie wełna i styropian, co wynikało z jednej strony – z braku  alternatywy, z drugiej – z relatywnie niskiej ceny. Wielu inwestorów zniechęcała właśnie cena ocieplenia z pianki poliuretanowej, początkowo minimum dwa razy wyższa niż np. styropianu, co było spowodowane  koniecznością sprowadzania składników zza granicy. Wełna i styropian „trzymały się” więc na rynku mocno, nawet jeśli inwestorzy mieli świadomość że istnieją materiały o lepszych parametrach cieplnych.
- Z czasem, gdy również w Polsce zaczęły powstawać konkurujące ze sobą firmy oferujące ocieplenie z pianki poliuretanowej, cena spadła do poziomu tradycyjnych materiałów izolacyjnych. To dobra tendencja zważywszy na fakt, że pianki mają wiele atutów np. oszczędność czasu przy wykonywaniu aplikacji, w porównaniu do innych materiałów, których montaż jest bardzo pracochłonny i zabiera wiele czasu – mówi Milena Bratz, kierownik działu sprzedaży systemów PU w firmie Purinova zajmującej się produkcją systemów poliuretanowych. – Ponad to Izolacja z piany eliminuje wystąpienie mostków termicznych. W przypadku alternatywnych materiałów izolacyjnych mostki powstają na ich łączeniach.– dodaje Milena Bratz.
Dziś, gdy izolacje z pianki są już bardzo dobrze znane na naszym rodzimym rynku (który współdzieli z resztą świata tendencję, aby budować energooszczędnie i szczelnie), ich cena ukształtowała się na poziomie, który nie przekracza możliwości finansowych przeciętnego inwestora.

Ocieplenie domu, ocieplanie poddasza pianką – koszty i zalety pod lupą
Nawet średnio zorientowana w temacie budownictwa osoba bez trudu przyjmuje argumentację o atrakcyjności piany poliuretanowej wśród materiałów izolujących. Natryskowa metoda aplikacji sprawia, że nie ma szczelin w miejscach połączeń. Ponadto rzadko kiedy docina się finalną warstwę izolacyjną (nadmiar piany) ponieważ firmy aplikujące materiał mogą go natrysnąć do określonej grubości. Wniosek jest prosty – izolacja pianą będzie bardziej szczelna, wykona się ją szybciej, odpady materiału zostaną zminimalizowane. W praktyce wykonanie izolacji natryskowej dachu domu jednorodzinnego zajmuje około jeden dzień, w przypadku metod tradycyjnych może potrwać to dłużej.
Tym samym analizując cenę ocieplenia z pianki, warto uwzględnić również szybką amortyzację inwestycji. Przy odpowiedniej izolacji zastosowanej w całym budynku możemy spodziewać się większych oszczędności energii grzewczej niż w porównywalnym budynku, w którym zastosowano wełnę lub styropian.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że w toku eksploatacji i na skutek zetknięcia z wilgocią piana PUR nie zmienia właściwości: nie odkształca się, nie ubija, „trzymając” swoje doskonałe parametry.

 

ocieplenie domu pianką poliuretanową

 

Koszty - ocieplenie pianką dachu, poddasza, ścian
Ile więc kosztuje ocieplenie dachu pianką czy wykonanie izolacji całego domu?
- Standardowa grubość izolacji pianą poliuretanową otwartokomórkową to 20 cm. W takim przypadku cena ocieplenia domu pianką poliuretanową za 1m² ukształtuje się na poziomie ok. 60 zł brutto za 1m² . W przypadku izolacji o grubości 25 cm koszt wykonania metra kwadratowego ocieplenia wynosi około 70 zł brutto w zależności od powierzchni inwestycji i jej skomplikowania. Przy warstwie standardowej piany o grubości 20 cm współczynnik przenikania ciepła U  wynosi 0,185, co oznacza, że zapotrzebowanie energetyczne wynosi 18-20 kW na m² na rok – mówi Milena Bratz.
Końcowa cena zależy też od wielkości inwestycji – im mniejsza, tym za każdy m² ocieplenia zapłacimy więcej.
Na to, ile kosztuje ocieplenie pianką dachu, stropu, posadzek czy ścian wewnętrznych i zewnętrznych mają również wpływ parametry techniczne samego izolatora. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja geograficzna – najniższa cena ocieplenia z pianki (warstwa ok. 20 cm) to ok. 42-45 zł/m² - na takim poziomie uplasowały się koszty np w województwie śląskim. Więcej – ok. 47 zł zapłacą mieszkańcy województwa wielkopolskiego, pomorskiego, opolskiego i łódzkiego. W województwie lubelskim i świętokrzyskim zapłacimy ok. 48 zł/m², a w mazowieckim lub warmińsko mazurskim – ok. 55 zł/m².
- Oczywiście wiele też zależy od wielkości powierzchni, która ma być ocieplona, a także stopień skomplikowania konstrukcji. Nieco inaczej kształtuje się koszt ocieplania poddasza pianką, inaczej wygląda cena przy ocieplaniu pianką poliuretanową zamkniętokomórkową fundamentów czy posadzki – komentuje Milena Bratz.

Zalety pianki poliuretanowej są dziś szeroko doceniane, co świetnie współgra z ogólnoświatową promocją energooszczędności. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepszy produkt wymaga „ręki fachowca”. Warto więc poszukać solidnego i rzetelnego wykonawcy, który często jest też w stanie wynegocjować u producenta rabat na zakup piany. Dobrze i profesjonalnie wykonana izolacja natryskowa z pianki poliuretanowej, nawet jeśli wciąż droższa niż z ocieplenie z wełny i styropianu, to dziś jedno z najlepszych rozwiązań, które jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom świadomych konsumentów z XXI wieku.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.purios.com
 

 

Autor: Barbara Fride 2018-02-02 0 3334 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
CELS Mariusz Butkiewiczpodlaskie
Izolacje Pluimers Sp z o.o.łódzkie
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EwaPUR Ewa Królśląskie
Purinova Sp. z o.o.kujawsko-pomorskie
Czym ocieplić poddasze w XXI wieku?
2017-11-30 0 2175
Czym ocieplić poddasze w XXI wieku?

Pianki poliuretanowe to produkt, który mozolnie torował sobie drogę na polski rynek. Jak w przypadku każdej nowości, również ta budziła początkowo sporo obaw, bo mało kto ...

Izolacje natryskowe pianką poliuretanową
2017-04-05 0 1637
Izolacje natryskowe pianką poliuretanową

Lider Budowlany: Do znudzenia słuchamy o zaletach pianek poliuretanowych, co początkowo na naszym rynku było odbierane jako agresywna kampania marketingowa. Dziś jednak trudno nie przyznać, że ...

Jak ocieplić dom szkieletowy, poddasze, fundament?
2017-02-08 0 4966
Jak ocieplić dom szkieletowy, poddasze, fundament?

Ocieplenie pianką PUR – czy to się opłaca? Wbrew pozorom poliuretany nie są materiałem nowym. Wystarczy uważnie rozejrzeć się wokół, by zobaczyć, że wykorzystywane są ...Ocieplanie pianą poliuretanową „Dla Wymagających”
2017-01-27 0 3460
Ocieplanie pianą poliuretanową „Dla Wymagających”

CELS jest jednym z Autoryzowanych Wykonawców ocieplenia pianką otwarto-komórkową Icynene. Od kliku lat znajduje się w czołówce polskich wykonawców ijest jedną z ...Termoizolacja poddasza pianą poliuretanową EwaPUR
2017-01-05 0 3073
Termoizolacja poddasza pianą poliuretanową EwaPUR

Piana PUR – izolacja przed zimnem Głównym zadaniem piany poliuretanowej jest izolacja budynku przed zimnem. Pianka jest szczelna, dzięki czemu zatrzymuje zimą ciepłe powietrze w ...

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową
2016-05-10 0 2851
Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką otwartokomórkową? W czasach, gdy tak gwałtownie kurczą się zasoby naturalne, coraz częściej kierujemy się wstronę rozwiązań ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: